4 z 10 Ukrajinců chtějí raději odejít ze země

ukrajina bída 2
16.9.2021 12:27
Vycestovat na stálo ze své země je letos připraveno nejvíce Ukrajinců od roku 2015. Vyplývá to z údajů „Research & Branding Group“, na které upozorňuje tisková agentura Unian. Průzkum ukázal, že v případě možnosti by z Ukrajiny vycestovalo až 40 procent respondentů průzkumu. Naproti tomu 54 procent obyvatel země nemá v úmyslu Ukrajinu opustit a 6 procent nemá na tuto otázku pevný názor.

V průběhu posledních dvou let se připravenost Ukrajinců na odchod ze země zdvojnásobila. V průzkumu z roku 2019 takový záměr deklarovalo 20 procent, v únoru 2020 už ovšem 32 procent.

Nejčastěji zájem odejít deklarují lidé do 40 let věku, mezi čtyřicátníky mírně převažuje zájem na Ukrajině setrvat, v kategorii nad 50 let již je deklarována nechuť k trvalému opuštění země. Větší chuť opustit rodnou zemi mají obyvatelé menších střediskových měst a muži, oproti zájmu venkova a žen. Žádné podstatné sklony k opuštění země nemají obyvatelé jižní části Ukrajiny.

Jaké jsou hlavní důvody zájmu odejít z Ukrajiny? Zajímavější a lépe placená práce 28 procent, ozbrojený konflikt/válka 27 procent, hospodářské problémy země 22 procent a také rodinná situace 21 procent, nedostatečná seberealizace 14 procent, politická nestabilita na Ukrajině 12 procent, nedostatek svobody 4 procenta a stav životního prostředí 3 procenta. Téměř třetina lidí nedeklaruje žádný důvod k opuštění země.

Průzkum proběhl ve druhé červencové dekádě na reprezentativním vzorku 1813 respondentů. Dotazování neproběhlo v lidových republikách na Donbasu a na Krymu.

Demografové upozorňují, že negativní vývoj počtu obyvatelstva může i v dohledné době vést k oslabení ukrajinské státní celistvosti a případné dezintegraci historicky neukrajinských území.

 

 

Ilustrační foto: Zejména mladší lidé myslí také na budoucnost svých dětí. Na ukrajině ji pěknou nevidí.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Vůbec se jim nedivím

Vůbec se jim nedivím.

Už jsem se tady párkrát chlubil, že na Ukrajině jsem mockrát služebně byl. 

Nesetkal jsem se s jediným člověkem, který by neuměl VELMI DOBŘE RUSKY. 

Před pár dny přišli na to: zrušit azbuku ........

A to podvodně zvolený "parlament" po jejich "sametové revoluci" měl první rozhodnutí: zrušit ruštinu jako  místní jazyk.

Reálně tam funguje akorát mafie.

Finančně jim pomáhat? Stejný efekt jako házet ty peníze do bezedné studny - opravdu. 

Článek ale nepoukazuje na to, že takřka polovina občanů má ruskou národnost.