Americký ambasador v Berlíně rezignoval

grelly trump
3.6.2020 07:46
Kontroverzní 53letý velvyslanec Spojených států v Berlíně Richard Grenell vzdal se svého diplomatického úřadu v Berlíně. O tomto kroku se dlouho spekulovalo vzhledem k jeho nevyrovnaným vztahům se spolkovou vládou.

Po dvou letech svého poslání zatím převezme jeho úřad do jmenování nového velvyslance je zástupkyně Robin Quinvilleová  poté co podal demisi po návštěvě prezidenta Donalda Trumpa ve Washingtonu. Současně předal svou funkci vedoucího koordinátora tajných služeb americké vlády poté, co byl pověřen senátem John Ratcliffe jeho vedením. Jakou novou funkci bude zastávat tento bezvýhradný prezidentův stoupenec je zatím nejasné. Spekuluje se, že bude členem volebního týmu Trumpa vzhledem k loajalitě, kterou k němu zastává.

Ve své berlínské funkci Grenell   ofenzivně prosazoval  trumpovskou politiku v Německu a Evropě a to často nekonvenčními postupy a nediplomatickým vystupováním. V Berlíně tak si tento muž z Michiganu ze Středního západu  svým často rabijátským způsobem i vůči spolkové kancléřce Angele Merkelové  vytvářel nepřátele. Zřejmě si to nebezpečí uvědomovali i američtí zákonodárci, protože patnáct měsíců trvalo než Trumpovu nominaci Grenella potvrdil Senát. Mezi německými politiky měl nejlepší kontakt pouze se spolkovým ministrem zdravotnictví křesťanským demokratem Jensem Spahnem. V zahraničním úřadu a v kancléřství byl považován za  nevítanou osobu, vzhledem k nedodržování diplomatické etikety. Často se prostřednictvím sdělovacích prostředků   snažil svou  hostitelskou zemi poučovat jakým způsobem by měla provádět politiku.    Opozice  dokonce požadovala,, aby vláda Grenella  prohlásila za „personu non grata“.

 

 

 

 

 

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.