Bavorsko oproti Česku zostří protivirová opatření

rouška německo
7.12.2020 13:35
Bavorsko až do konce roku bude sledovat mnohem tvrdší kurz proti Covidf-18 než dříve. Po mimořádném nedělním zasedání kabinetu předseda zemské vlády Markus Söder oznámil, že současná opatření měla bohužel jen mírný účinek.

V Bavorsku každých dvacet minut někdo zemře na koronavirus a stále je vysoký počet nových  infekcí a nechat tento vývoj dál pokračovat je eticky neospravedlnitelné. Slíbené  přechodné uvolnění se proto uskuteční až o Vánocích, kdy budou povolena shromáždění deseti lidí pouze z okruhu nejbližší rodiny a přátel. Na Silvestra se pak nesmí scházet více než pět lidí ze dvou domácností. Pro celé Bavorsko bude platit noční zákaz vycházení 21:00 do 5:00 . Lidé pak mohou opustit dům zejména pouze z oprávněného důvodu, tedy především pracovních a nákupu potravin. Zaměstnavatelé se vyzývají, aby umožnili práci z domova, kdykoli je to možné.  Žáci nižších ročníku budou chodit  na střídavé hodiny, studenti odborných škol pak budou mít distanční vzdělání. Malý pohraniční provoz  bude pozastaven a dojíždějící potřebují negativní test nebo musí být v karanténě. Hranice se sousedními evropskými zeměmi zůstanou sice otevřené, ale při  zdůvodněném vstupu musí být předložen negativní covidový test.  V domovech důchodců a pečovatelských domech je povolen pouze jeden návštěvník denně na obyvatele, který je testován a musí nosit respirátor a nikoliv pouze roušku. Obdobné opatření bude platit při návštěvách  nemocnic.

Bohužel je situace vážná, uvedl Söder a zdůvodnil tím rozhodnutí kabinetu. Výsledky posledních dnů jsou velmi smíšené a v nejlepším případě se kymácíme ze strany do strany, což hrozí  přetížení zdravotního systému.  Nyní nastal správný čas jednat důsledně. Covid se prostě nevzdá - ale    rozhodně  ani my, prohlásil bavorský ministerský předseda, který zítra předloží  zostřená opatření zemskému sněmu. Od středy 9. prosince bude pak vyhlášen  opětně „stav katastrofy“, který bude platit do soboty 9.ledna příštího roku. Po tuto dobu za pomoci policie bude přísně sledováno dodržování  všech předpisů z toho vyplývajících.

Počet infekcí koronavirem celkově v Německu stagnuje na vysoké úrovni. Podle institutu Roberta Kocha (RKI) zdravotní úřady v neděli do 24 hodin oznámily 17 767 nových infekcí.  Kromě toho bylo hlášeno dalších 255 úmrtí v této souvislosti.  Tím se počet zvýšil na 18772 úmrtí od začátku pandemie. Podle RKI bylo prokázáno, že  virem bylo infikováno celkem 1171322 lidí. Podle sobotní zprávy vedení RKI byla takzvaná sedmidenní hodnota R 1,10. To znamená, že 100 infikovaných lidí teoreticky infikuje dalších 110 lidí. Teprve pokud  dlouhodobě klesne pod 1,00 proces infekce    bude teprve na ústupu. Zatím však oproti minulému týdnu počet zasažených infekcí se zvyšuje.  Šlesvicko – Holštýnsko  od pondělí bylo vyhlášeno  jako poslední za rizikové území  spolkové republiky. Dnešního dne proběhne celoněmecká policejní bezpečnostní akce na dodržování hygienických protivirových opatření v hromadných dopravních prostředcích.  

 

 

 

 

 

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.