Blesková výměna rakouské ministryně práce

Aschbacherová
11.1.2021 12:50
Nový rakouský spolkový ministr práce 47letý Martin Kocher (bez stranické příslušnosti) byl dnes uveden do úřadu poté, co složil do rukou spolkového prezidenta Alexandra van der Bellena ústavou předepsaný slib. Kancléř Sebastián Kurz jmenoval do této funkce tohoto šéfa vídeňského Institutu pro vyšší studia jako nástupce za v sobotu rezignovavší 37letou lidoveckou ministryni práce a rodiny Christinu Aschbacherovou. Stalo se tak poté, co byla obviněna z plagiátorství své vysokoškolské diplomové práce. Své rozhodnutí zdůvodnila slovy, že je napadána sdělovacími prostředky a opozicí neprávem nepředstavitelným způsobem, což se týká i její rodiny a proto rezignuje ze své pozice, aby ji chránila.

Aschbacherová je tak první spolkovou ministryní, která z politiky odchází téměř přesně rok po dni své inaugurace 7. ledna 2020. Před tím loňského roku rezignovala Zelená státní ministryně Ulrike Lunaceková za kritiku, že nezvládá problémy v kulturním rezortu, za který zodpovídá.

Obvinění bylo zveřejněno teprve ve čtvrtek, když její dizertační práce byla označena za „jedinou vědeckou katastrofou“. Známý rakouský lovec plagiátů vědec Stefan Weber na svém blogu napsal, že šlo o „plagiát, nesprávné citace a nedostatečné znalosti němčiny“. Konstatoval, že zjevně části práce byly přeloženy překladačem Google a poté zařazeny do práce téměř beze změny. Pokud by Dolnorakouská univerzita dospěla k stejnému závěru, musel by být její magisterský titul zrušen, což by mělo negativní důsledky pro její titul PhD. Není však zatím jasné, zda by plagiátorství mohlo i vést ke zrušení doktorátu získaného na Slovensku v předchozím roce. V každém případě hodlá Slovenská technická univerzita důkladně přezkoumat její disertační práci jak o tom v sobotu informoval slovenský list „Dennik N“. Rezignace pro obvinění z plagiátorství je v Rakousku vzácná a zatím se to stalo jen jednou. U dalších obviněných politiků nebylo zkoumáním zjištěno, že šlo o vědecké pochybení.

Nový ministr práce 47letý nestraník Martin Kocher zdůraznil , že do vlády přichází jako nezávislý odborník, který je připraven převzít v těchto mimořádných časech odpovědnost, v době, kdy vzrůstá nezaměstnanost. (Část dosavadního rezortu za rodinu a mládež přechází na lidoveckou ministryni pro ženy Susannu Raabovou.) Je nadšeným sportovcem, nejen rád běhá maratony, ale také ho to láká horská turistika a v zimě jízda na lyžích. Vědecká kariéra ho přivedla na dva roky na univerzitu v Amsterodamu a na Universitu of East Anglia, než následoval výzvu renomované univerzity Ludwiga Maximiliána v Mnichově. Zde učil jako profesor pro experimentální ekonomický výzkum a byl také hostujícím profesorem v Göteborgu a na Universitě of Queensland v Brisbane v Austrálii.

 

Foto: Christine AschbacherováKomentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.