2/3 plynu zmizely? – Jako vykrást Fort Knox

plyn ua
16.4.2014 00:32
V bouřlivém dění posledních dní kolem Ukrajiny mě zaujala zpráva o tom, že 2/3 zásob zemního plynu (13 miliard kubíků) z ukrajinských zásobníků zmizely, aniž by současná vláda věděla kam.

"Já jsem ten plyn neukradl," prohlásil konsternovaný premiér. Podle něj jsou zásoby výrazně menší, než je uvedeno ve výkazech. "Naftogaz Ukrajiny má v zásobnících jen 7,2 miliardy krychlových metrů," oznámil ministerský předseda. Kam se plyn poděl, to premiér neví.

Nejsem odborník přes plyn ani přes jeho distribuci, přece jen bych si však troufnul říci, že jak pokud jde o objem peněz, tak pokud jde o překonání vícestupňové kontroly, které distribuce plynu podléhá, je ukradení 2/3 zásob plynu Ukrajiny (v ceně 4-5 miliard dolarů!) srovnatelné s vykradením 2/3 zlata z Fort Noxu. A pokud k tomu na Ukrajině skutečně došlo (premiér Jaceňuk si asi nevymýšlí), pak je jasné, že se v této zemi krade v rozměrech, které přesahují jakoukoli fantazii. A protože za takové úrovně kradení (navíc při nesplácení miliardových závazků) není normální obchodování možné, ptám se:

1. Jak je možné, že (zejména EU, kterou by to mělo zajímat nejvíce) okamžitě po této zprávě neiniciovala vyslání na Ukrajinu mezinárodní skupiny vyšetřovatelů, aby se tato krádež tisíciletí vyšetřila? – To především.

2. Jak je možné, že je takový humbuk např. kolem ztraceného malajsijského letadla (což je obrovské neštěstí a obrovská záhada), ale ještě větší záhada se přechází téměř mlčením?

3. A jak je nožné, že místo toho, aby se rychle vyjasnilo, kdo je zloděj, se zcela nesmyslně hovoří o tom, že někdo chce využít plyn jako nástroj nátlaku? – Ten, kdo tímto chce zastřít podstatu problémů, se de facto stává spolupachatelem obrovské zlodějiny.

4. Není to náhodou tak, že představitelé EU vědí nebo aspoň tuší, kdo je tím zlodějem, ale nechtějí, aby byl odhalen, aby to neporušilo lidem sugerovanou představu o tom, že pod tlakem EU a USA (za pomoci Majdanu či přesněji zneužitím poctivých lidí na Majdanu) byli dosazeni do vedení Ukrajiny ti praví "demokratičtí", "lidskoprávní", "poctiví" a "nezkorupmovatelní". – V tom případě by to ovšem nebyl jen podíl na obrovské zlodějině, ale i podíl současné reprezentace EU na přípravě světové války, protože tak velké lumpárny jinak překrýt nelze.

5. A není tlak na to, abychom zvyšovali výdaje na zbrojení, tak náhodou snaha zopakovat si tragickou historii s hlasováním o válečných úvěrech v evropských parlamentech, které umožnily rozpoutat první Světovou válku?

Radim Valenčík (http://radimvalencik.pise.cz)

Radim Valenčík
Vysokoškolský učitel - Vysoká škola finanční a správní, první soukromá ekonomická univerzita http://radimvalencik.pise.cz/
Klíčová slova: krádež, plyn, Ukrajina

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Srovnání s Fort Knoxem opravdu sedí. Ukrajina je také země neomezených možností a dokonce i pro blaho omezených šéfů. Jsem opravdu zvědav, kam bude Západ a Strýček Sam posílat svoje léčivá eura a dolary. Aby z toho potom něco vůbec zbylo :-)

Kaprfíld je jen slabý odvar ukrajinské praxe.