Ach to Řecko jedno…!

obrazek
2.11.2011 21:20

 

Nutno předeslat, že o závazcích Řeků mají rozhodnout sami Řekové. Jako svobodný národ, nikoliv poražený agresor, který má plnit válečné reparace.

Také nutno vytknout před závorku, řecký dluh nezpůsobil řecký dělník, učitel, či tamní důchodce. Ano, někdy podivně vyselektované fragmenty údajů vzbuzují, nejen u našich občanů, směsici závisti a hněvu, jako např. výše řeckých důchodů či jízlivě podsouvané „klípky“ o příplatcích statním zaměstnancům za docházku do zaměstnání.

Jako člověk, který se léta zabýval teorií výkonnosti, je mi celkem snadné odpovědět:

...měřte tím pravým a správným metrem!

V Česku žije nemalý počet občanů řeckého původu a majících v Řecku své příbuzné a známé.

Pokud by tedy v Řecku byl takový ráj na zemi, tak by se jistě tam řada z nich (z nejistého Česka, kde cca 3 roky je krize) snažila přestěhovat. Není tomu tak.

Pokud by tedy v Řecku byl takový ráj na zemi, tak by si Řekové jeli (aspoň někdy) užít do ciziny. A ejhle, u tzv. zazobaných Řeků, jich cca 80% nebylo na dovolené.

Nebo pohled z našeho hlediska, pokud náš občan zavítá na tzv. řecký týden do hypermarketu, tak si nemůže nepovšimnout, že ve srovnání třeba s Itálií u srovnatelného zboží jsou ceny cca dvojnásobné.

A český turista obvykle snadno mantře o líných Řecích snadno podléhá, a navíc připomíná „tempo“ třeba řecké obsluhy. Velmi snadno se zapomíná, že stejné tempo nelze dodržovat při našich 25° C a řeckých 45° C, navíc ve smogu, který možná převyšuje hodnoty ostravské aglomerace.

J. Paroubek byl za svého letního pobytu některými názory Řeků přímo zděšen. A to často.

A právě k tomu je nutné leccos doříci.

Např. tím, že za jejich problémy může euro. Vraťme se tedy do ČR, při zavedení eura na Slovensku, řada Čechů zrušila svoji plánovanou dovolenou tam. Ostatně sami Němci označovali euro za Teuro, J. Paroubek se s tím určitě setkal. Ono je totiž základní otázkou, v jakém směnném kurzu se přechází z národní měny na euro. A jak byl zvolen v r. 1990 směnný kurz Kč k dolaru a marce si většina z nás pamatuje, prostě se vzal tehdejší vekslácký kurz jako norma. Jak to negativně ovlivnilo životní úroveň našich občanů snad netřeba připomínat, postačí konkrétní údaj, současná produktivita Česku je vůči Německu asi na 75% a mzdy jsou cca čtvrtinové. Současný kurs Kč vůči euru je asi přes 25Kč, to je opravdu něco k zamávání se spotřebními koši. Ale ekonomie tuto teoretickou otázku řešila, výsledkem je tzv. koeficient ERDI. A stejně tomu bylo se slovenskou korunou či řeckou drachnou.

Kancléřka Merkelová a prez. Sarkozi především hájí zájmy svých bank či svého průmyslu.

I toto umí ekonomie pojmenovat, říká se tomu export, exportuje se  krize jako komodita.

Otázka reparací, jak dlouho se o tom jednalo v před listopadem 89, ba i po něm. A teprve nedávno se podařilo nějak dostat jisté vyrovnání za tzv. nucené nasazení.

Ostatně jaký průmysl byl v Řecku za německé a francouzské půjčky vybudován?
Jak je možné, že Řecko velkou část svého HDP utápí ve vojenských dodávkách? Není to i trochu vina EU a NATO, že nedokázaly dát Řecku vetší pocit bezpečí vůči Turecku?

Žít ryze turistikou se nedá, turistika dokáže produkovat hodnoty tak 160 – 200 dnů z 365!

Dobrou radou je také prodej státního majetku, zvlášť od nás. Že bychom tam poslali Koženého, Krejčíře a další coby experty?
Možná, že J. Paroubek by Řekům a to nejen z PASOKu mohl také osvětlit osud Škoda Plzeň, Podli Kladno či ČKD Praha.

Fotovoltaika je dobrá věc, třeba v rodinném domku dobře ohřeje vodu, ale jak zajistit proud pro rodinu, která se vrátí po soumraku a potřebuje si zapnout el. sporák, el. pračku, el. vysavač a poté televizi (ta je také na elektriku)

A snad závěrem, že ani prez. Roosevelt neříkal lidem za Velké krize pravdu, tedy celou pravdu! Neříkal jim, proč za oné krize nižším a středním vrstvám klesaly příjmy nemalou měrou a majitelům velkých podniků současně rostly zisky a platy. Byť zdanění bylo vyšší než dnes.

A to J. Paroubek ví, ba ví to řečtí odboráři, když dokázali zorganizovat cca 20 generálních stávek. Ale o tom, proč si kancléřka Merkelová či prezident Sarkozi nesedli s řeckými odboráři k jednání, o tom asi J. Paroubek s řeckými občany nehovořil. A měl by.

Bylo by to sehr freundlich.

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

souhlasím s panem Sedláčkem :)

1rytir

Solidní a argumentačně podložené. Díky.