Africké země odvádějí Francii 400 miliard eur ročně

obrazek
4.5.2018 09:25
Na základě článku přes rok starého. Skandální zpráva se objevila v německých novinách. Týká se afrických zemí užívajících západoafrický frank CFA. Jde, jak jinak, o seigniorage, panské.

zdroj:https://howafrica.com/scandal-according-to-a-german-newspaper-africa-pays-400-billion-euros-per-year-to-france/ překlad google korigovaný. 

Jeden  z možných německých zdrojů z 15.3.2015: https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/03/15/frankreich-kann-seinen-status-nur-mit-ausbeutung-der-ehemaligen-kolonien-halten/

Toto ekonomické otroctví je důležité pro rozvoj francouzské ekonomiky. Kdykoli by tento provoz pravděpodobně selhal, Francie je připravena udělat cokoli, aby ho znovu získala. Pokud vůdce zóny CFA již nesplňuje požadavky Francie, Paříž blokuje své devizové rezervy a více, Francie uzavírá banky v této "rebelující" zemi. To byl případ Pobřeží slonoviny s Laurentem Gbagbom.

Německé noviny obviňují Francii, že každoročně vydělují Afričanům  skrze francouzský CFA 440 miliard eur.

 

"Francouzská vláda každoročně sbírá ze svých bývalých kolonií 440 bilionů eur daní. Francie se spoléhá na příjmy pocházející z Afriky, a to nikoliv ekonomicky nezanedbatelné, varuje bývalý prezident Jacquese Chirac.

 

V padesátých a šedesátých letech Francie rozhodla, že francouzské kolonie v Africe se stanou nezávislé. Přestože pařížská vláda přijala formální prohlášení o nezávislosti, vyzvala africké země, aby podepsaly takzvaný "pakt pro pokračování kolonizace". Souhlasili s představením francouzské koloniální měny FCFA ("Franc za francouzské kolonie v Africe"), udržováním francouzských škol a vojenského systému a ustavením francouzštiny jako oficiálního jazyka.

Francouzský CFA je denominací společné měny 14 afrických zemí, které jsou členy francouzské zóny. Tato měna, která brzdí vývoj těchto zemí, vznikla v roce 1945, kdy Francie ratifikovala dohody z Bretton Woods a přistoupila k prvnímu vyhlášení parity Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Toto se nazývalo "Frank z francouzských kolonií Afriky".

 

Podle tohoto zákona je 14 afrických zemí stále povinno uložit v Banque de France v Paříži přibližně 85% svých devizových rezerv. Jsou pod přímou kontrolou francouzské státní pokladny. Dotčené země nemají přístup k této části svých rezerv. Vzhledem k tomu, že 15% rezerv je pro své potřeby nedostatečné, musí si půjčit další finanční prostředky od francouzské státní pokladny za tržní ceny. Od roku 1961 kontroluje Paříž všechny devizové rezervy v Beninu, Burkině Faso, Guinea-Bissau, Pobřeží slonoviny, Mali, Nigeru, Senegalu, Togu, Kamerunu, Středoafrické republiky, Čadu, Konga, Rovníkové Guineje a Gabunu.

Kromě toho musí tyto země každý rok převést svůj "koloniální dluh" na infrastrukturu postavenou ve Francii do Paříže, jak podrobně uvádí Silicon Africa 3. Francie čerpá přibližně 440 miliard eur ročně. Vláda v Paříži má také právo na první  nabídnutí všech nově objevených přírodních zdrojů v afrických zemích. Konečně, francouzské společnosti musí mít přednost při zadávání zakázek v bývalých koloniích. Výsledkem je, že největší objem prostředků v oblasti dodávek, financí, dopravy, energetiky a zemědělství mají francouzské společnosti.

 

Vládní elita v každé africké zemi musí tyto povinné nároky splnit bez jakékoliv jiné volby. Afričtí vůdcové, kteří odmítají, jsou ohroženi zavražděním nebo svržením své vlády. Během posledních 50 let se v 26 afrických zemích uskutečnilo 67 převratů. 16 z těchto 26 zemí bylo bývalými koloniemi Francie.

 

Příkladem je první prezident Togo západní Afriky, Sylvanus Olympio, který byl svrhnut převratem. Odmítl podepsat "Pakt o pokračování vyrovnání". Francie však trvala na tom, že Togo zaplatí náhradu za infrastrukturu, kterou francouzští stavěli během koloniálního období. Tato částka odpovídá přibližně 40% domácností v Togu v roce 1963, což vyžaduje, aby poměrně nezávislá země rychle dosáhla omezení své ekonomiky.

 

Navíc se nový prezident Togo rozhodl odstranit a vytisknout vlastní národní měnu, nikoliv francouzskou koloniální měnu FCFA. Tři dny po tomto rozhodnutí byla nová vláda svrhnuta skupinou bývalých zahraničních legionářů a prezident byl zabit. Hlava legionářů, Gnassingbe Eyadema, získal od francouzského velvyslanectví k útoku 550 eur, uvádí britský Telegraf. O čtyři roky později byl Eyadema povýšen s podporou Pařížena nového prezidenta Toga. Založil tyranskou diktaturu v této západoafrické zemi a zůstal u moci až do své smrti v roce 2005.

 

V následujících letech udržovala pařížská vláda vazbu s bývalými legionáři, aby svrhla nepopulární vlády v bývalých koloniích. To byl případ prvního prezidenta Středoafrické republiky David Dacka, který byl v roce 1966 svrhnut bývalými členy cizinecké legie.

Totéž se stalo s prezidentem Burkiny Faso Maurice Yaméogo a s prezidentem Beninem Mathieu Kérékou, autorem státní převratu. To byl také případ prvního prezidenta republiky Mali Modiba Keita, který byl také v roce 1968 obětí bývalého legionáře.

Důvod, o několik let dříve, se prostě rozhodl odejít od francouzské koloniální měny. "

CFA v jeho vriantě XOF platí: Benin, Burkina Faso, Guinea Bissau, Pobřeží slonovin, Mali, Niger, Senegal, Togo

CFa v jeho variantě XAF platí:Čad, Gabon, Kamerun, Republika Kongo,  Rovníková Guinea, Středoafrická republika

 

Souvisí:http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/africky-ekonom-k-devalvaci-zapadoafrickeho-franku

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/somalsky-hladomor-piratstvi-toxicke-odpady-otazky-pudy

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/trivers-problem-s-kapitalistickou-filantropii

Hudbička: https://www.youtube.com/watch?v=zGFyze_Iyv0

doporučená kniha Alberta Kasandy: Současná africká socioloí a politická filozofie:    https://www.routledge.com/Contemporary-African-Social-and-Political-Philosophy-Trends-Debates-and/Kasanda/p/book/9780815381662

25.7.2018  Afrika je věřitelem světa:  https://therealnews.com/stories/africa-is-a-creditor-to-the-world

 

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Priznám sa, že mi prišlo zle po prečítaní týchto informácií - o takejto totálnej neokolonizácii Afriky som ani netušila. Ďakujem za informácie, ktoré mi otvorili oči a ktoré som dosiaľ nepoznala - pravdu povediac ani nehľadala. Zrejme to isté sa deje vo všetkých bývalých kolóniách Británie, Belgicka, Nemecka....

....aj to málo dobré a pozitívne, čo som si o Západe myslela, je preč. Zbohom rešpekt, zbohom úcta, zbohom Západ.