Aktuální: organizované pogromy na Kurdy v západním Turecku

obrazek
11.9.2015 13:39
URGENTNÍ: KOORDINOVANÉ POGROMY A LYNČOVÁNÍ PROTI KURDŮM V ZÁPADNÍM TURECKU [neoficiální překlad tiskové zprávy Kurdského národního kongresu z 8.9.2015. Prosím, sdílejte! [na snímku - hořící sídlo strany HDP v Ankaře]

originál zde: http://www.kongrakurdistan.net/en/urgent-disturbing-coordinated-mob-attacks-and-lynchings-against-the-kurds-in-western-turkey/

Stovky kurdských civilistů byly v západním Turecku zraněny, několik zabito. Na útocích proti kurdským civilistům se podílela turecká policie.

Turecký prezident Erdogan a [jeho] strana AKP vyprovokovaly davy fašistů, nacionalistů a rasistů nejprve do demonstrací, a posléze lynčujících skupinek, které začaly terorizovat kurdské civilisty v jejich domech ve městech Istanbul, Ankara, Kirsehir, Kocaeli, İzmir, Balikesir, Malatya, Mulga, Mersin, Keçiören, Tuzluçayır, Beypazarı, Balgat, Isparta, Konya, Antalya a mnohých dalších.

Následně po dalších provokacích vlády R. T. Erdogana se rasisté z AKP a jednotlivé skupiny fašistů účastnily koordinovaného útoku proti kurdským civilistům, včetně útoků na jejich obchody, podniky a kanceláře [prokurdské liberální] strany HDP. Tyto útoky se děly během posledních 48 hodin.

Během těchto útoků byly v západním Turecku stovky kurdských civilistů zraněny, další dokonce zabiti. Stovky Kurdů v různých tureckých městech jsou nyní obklíčeny v budovách HDP, kde hledaly úkryt před lynčujícími davy. Tyto davy vylamují okna, křičí protikurdské a proti-HDP slogany, zatímco místní policie jen přihlíží, aniž by jakkoli zasáhla.

Od začátku turecké války proti Kurdům před 32 lety je to poprvé, kdy ke ztrátám [v západním Turecku] dochází v takové míře. Erdogan a AKP přímo, explicitně a bezohledně provokují rasistické a nacionalistické útoky. Před dvěma dny vydal Erdogan oficiální rozkaz pro policejní složky, aby na místě zastřelily jakéhokoli civilistu, kterého budou považovat za „hrozbu“. Rovněž požádal veřejnost, aby nahlásila ostatní občany, pokud by se chovali „podezřele“. Je to pokus o rozdělení společnosti, vyvolání konfliktu mezi etnickými skupinami a vzbuzení protikurdského rasismu. Útočící davy se organizují skrze sociální sítě, a formují jednotlivé skupiny k útokům na domy, o kterých je známo, že v nich žijí kurdské rodiny. Došlo k útokům na 128 místních kanceláří strany HDP, při kterých byly její znaky a slogany strženy a nahrazeny tureckými vlajkami. Jiné byly přímo podpáleny. Organizované davy zastavují autobusy cestující mezi městy a kontrolují občanské průkazy jednotlivých cestujících, zda nejsou kurdského původu. V případech, kdy se řidiči takovému postupu pokusí uniknout a rozzuřenému davu ujet, zasahuje policie, která autobusy donutí zastavit a umožní tak další útoky na řidiče i cestující občany. V některých případech se turecká policie po boku fašistických davů jejich útoků i přímo účastnila.

Útoky na kurdské civilisty, jejich domy i celé čtvrti nadále pokračují, a stovky tisíc Kurdů v tureckých městech jsou nyní v přímém ohrožení.

Žádáme mezinárodní komunitu, aby stála při Kurdech během těchto zločinných a očividně koordinovaných útoků, a okamžitě apelovala na Erdogana, aby tyto násilné a rasistické útoky ukončil.

Kurdský národní kongres - KNK.

konec zprávy.

Související: ani Kurdové na jihovýchodě země nemohou být v klidu - tam se na ně pro změnu vrhla turecká armáda: http://zpravy.idnes.cz/kurdove-turecko-boje-jihovychod-zeme-cizre-fku-/zahranicni.aspx?c=A150910_202943_zahranicni_aba 

http://zpravy.aktualne.cz/kurdska-pkk-je-na-seznamu-teroristu-nepravem/r~i:article:601435/

konec listopadu 2015: http://svobodnenoviny.eu/cesko-chce-vydat-turkum-disidenta-ktery-roznasel-pro-kurdy-letaky-pry-je-to-terorismus/ 

6.3.2017: Turecko zahájilo rozsáíhlé operace proti PKK na jihovýchodě země. Není to poprvé, viz blogy pana Urbacha, Stanislava Klimenta, Vaše Věc, zde. 

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.