Aktuální záporný hospodářský růst ČR v 2012

obrazek
24.5.2012 09:35
Vycházejme z údajů našeho Statistického úřadu, který udává v minulém čtvrtletí I.Q/2012 záporný růst HDP -1%, kterému předcházela IV.Q/2011 hodnota -0,1%, ve III.Q/2011= pak 0,1% a dále ve II.Q/2011 to bylo +0,1%.

V čem a kde nám ta ekonomika vlastně klesá?

Objem HDP v ekonomikách je tvořen přibližně z 60% maloobchodní spotřebou zboží a služeb. Příčina je tedy nasnadě. Právě maloobchodní obraty (nákupy) padají dolů s tím, jak má stále širší část českých spotřebitelů hlouběji do kapsy. Proč se to děje, to víme. Důchodci po zaplacení nájmu a energií mají sotva na levné potraviny a tak musí šetřit, studenti stěží něco málo vydělají a při zvyšujících se nákladech na studium musí šetřit, rodiny s dětmi bez hypotéky mají při jednom a půl příjmu sotva na základní životní náklady a musí šetřit, rodiny s hypotékou stojí přímo na okraji skály...

Společnost by měla na prvním místě mít člověka a teprve potom nějaké suché makroekonomické číslo o posunu HDP nebo nějakou ratingovou pochvalu. Ekonomika a prosperita jedinců jsou spojené nádoby. Při pohledu na oba je situace podobná bohužel s negativním výhledem, přičemž oficiální číslo poklesu HDP -1% je vůči realitě ještě notně podhodnoceno.

Ekonomika je jako půda a potřebuje dýchat, aby na ní něco rostlo. Ceny energií jsou základní vstupy pro podnikatele i občany, pokud jsou v hrubém nepoměru ke klesajícím příjmům a klesajícím obratům v ekonomice, musí nepoměr jít dolů, ať už ve své základní ceně nebo v sazbě DPH.

Byrokratická zátěž vůči občanům nebo podnikatelům se vůbec nesnižuje, naopak. Formalit, formulářů, poplatků a povinností je čím dál víc. Pokud se někde uleví v zátěži, tak na druhé straně přibudou nová pravidla a další změny. Máme dojem, že nám to parlament dělá úmyslně, abychom měli máslo na hlavě všichni. Nekonečné změny pravidel a daní přece nikdo nemůže stíhat. Co se týče státních zaměstnanců, tak vyjmeme-li nezbytný servis státu službou policie, hasičů, armády, učitelů, tak zbývající objem zhruba 250 tis. státních zaměstnanců (a k tomu stovek budov) si jednoduše nemůžeme dovolit v jejich plném počtu. Navíc úřední místa jsou mnohdy vedena lidmi, kteří jednoduše škodí a dusí ekonomickou aktivitu občanů. Audit organizační struktury, inventura nemovitostí a provozních nákladů úřadů státu je nutná.

Způsob odvodů do státní kasy, ať už ve formě daní, poplatků nebo tzv. pojištění, musí mít stimulační smysl. To dnes odvody nemají nemají. Daňové zákony jsou nekonečně dlouhou změtí právnických obratů, kterým ani promovaný právník nerozumí, pokud se na to dlouhá léta nespecializuje. Navíc lidé kteří se daňovou problematikou zabývají jsou po 20 letech neustálých veletočů změn znechuceni a vyčerpáni stejně jako podnikatelé. Nedivme se odlivu českých podnikatelských subjektů s jejich daňovou registrací do zahraničí. Oni s podnikatelskou registrací vůbec neodcházejí do daňových rájů, ale do Londýna nebo Amsterodamu.

Dnes jen při prostém rozšíření živnostenského oprávnění stráví jednatel právnické osoby běžně půl roku než jsou formality vyřízeny a zapsány do obchodního rejstříku, přičemž každý úřední úkon stojí firmy několik tisíc korun na poplatcích a mnoho času.

Úroveň ekonomiky i prosperity občanů jede z kopce dolů, zadlužování státu je raketově rychlé, měli bychom co nejdříve vystavit účet neokonzervativní sebestřednosti současné pravice.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Netvoří těch 250000 st. zaměstnanců velkou část odborářů protestujících proti vládě?