Alexo, kdo prohraje volby?

Amazon Echo
14.6.2019 00:29

Představte si, že by se spojily firmy alza.cz, mall.cz a czc.cz a vytvořily jeden velký český internetový obchod. Asi takové postavení má firma Amazon na trzích v USA, Německu a Spojeném království. Tento dominantní hráč, který se etabloval z internetového prodejce knih provozuje univerzální internetové obchody, kde lze koupit téměř cokoli. Kromě toho prodává multimediální obsah, čtečky a jedním z jeho posledních hitů se stala Alexa. Virtuální sekretářka, která je připravena odpovídat na dotazy typu: "co si mám dnes obléknout?", "kam dnes na večeři?" nebo "jaká komedie stojí za shlédnutí?". Je jasné, že firma Amazon se snaží prostřednictvím Alexy o zvýšení prodejů a tak základní cena tohoto reproduktoru s umělou inteligencí je tak nízká, že nepředstavuje zásadní překážku k jejímu pořízení. Po uvedení na trh se uživatelé ve Spojených státech začali předhánět jaké dotazy Alexe položí tak, aby odpověď poháněná umělou inteligencí byla co nejvtipnější.

A tak nebylo divu, že Alexa se stala také tématem Evropských voleb. Lídři evropských socialistů, strany PES, nabádali ptát se Alexy, kdy Amazon začne platit spravedlivé daně, https://twitter.com/PES_PSE/status/1128751259878555648. Chápu, že v Německu je velké téma jakým způsobem zdaní Amazon příjmy z prodejů na svých tržištích, které mají dominantní postavení na trhu.

Co jsem ale pochopit nedovedl, byla placená inzerce ČSSD, která se zobrazila poté co jsem se přihlásil na Facebook před Eurovolbami. Reklama hlásala: "Alexo, jak ušetřím na daních?", odpověď virtuální asistentky byla: "staň se velkou korporací". Otázkou je, jak vůbec reklamní manažeři ČSSD mohli čekat, že průměrný uživatel Facebooku ví co je Alexa, když se jedná o produkt, který není vůbec na českém trhu dostupný? Navíc existuje jen anglická a německá mutace. Je správné ptát se kde daní své zisky generované v česku firmy jako Google, Facebook, Microsoft nebo třeba i Apple, Uber a AirBNB. Ale navážet se v českých podmínkách právě do Amazonu, který tu jako obchodník téměř nepůsobí a jeho jedinou aktivitou v Česku je provoz logistického centra, kde ze své podstaty musí platit daně jako všichni ostatní, byla střela vedle. ČSSD zřejmě Alexa volby neprohrála, ale při ekonomické situaci stany by to chtělo lépe vážit jak oslovovat potencionální voliče.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.