Andrej Babiš: Korupce je česky zlodějna. Kradlo se i za socanů, ale Topolánek s Dalíkem přidali tři nuly

obrazek
13.11.2011 20:52
Nedělní televizní publicistické diskuse dramaturgové obeslali mimořádně lákavě. V Partii na TV Prima proti sobě zasedli ministr vnitra Jan Kubice a jeho stínový protějšek Jeroným Tejc. Ten už nejednou prokázal schopnost pohotové reakce, v obdobných pořadech naprosto nezbytnou, a projevil ji i tentokrát. V Otázkách Václava Moravce diskutovali vicepremiérka Karolina Peake, ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka a možná vycházející politická hvězda, podnikatel Andrej Babiš. Televizní diváci jej snad vůbec poprvé mohli vidět bez brýlí, posunutých až na špičku nosu.

Kubice s Tejcem se zabývali výhradně záležitostmi policie. Kubice přiznal vážné výhrady ve vztahu k policejnímu prezidentu Petru Lessymu při zavádění úsporných opatření. Tejc se Lessyho naopak zastal, i když, jak přiznal, měl původně značné výhrady ke způsobu jeho jmenování. „Doufám, že tím panu prezidentu Lessymu nedávám polibek smrti,“ uvedl stínový ministr.

Škoda, že Jeroným Tejc nevyužil příležitosti, která se mu nabízela. Mohl a měl připomenout Kubicemu případ Věry Jourové, kterou ještě jako ředitel Útvaru pro ochranu proti organizovanému zločinu nechal na základě nepodložených obvinění zatknout. To jednoznačně dokládá Kubiceho nekompetentnost pro ministerskou funkci. Jourová, někdejší náměstkyně na Ministerstvu pro místní rozvoj, pak prožila ve vězení déle než měsíc a zhroutil se jí osobní život.

Jedním z hostů v Otázkách VM byl David Ondráčka, se kterým jsem se ve veřejné diskusi setkal po pětiměsíční přestávce. Konstatuji, že za tu dobu prodělal menší názorový posun. V červnu v panelové diskusi (pořádané ČSSD) o boji s korupcí odhadl, že Nečasova vláda přežije celé volební období. Včera již tolik optimistický nebyl. „Můj názor leží někde mezi dvěma póly: buďto to praskne, anebo může končit evolučně,“ uvedl. Na přímý dotaz Václava Moravce, který pól je mu bližší dodal, že spíše to prasknutí.

Hlavní hvězdou byl ovšem Andrej Babiš. Jeho některé vstupy stojí za zaznamenání. Je absurdní, že Věci veřejné jsou ve vládě; paní Peake, vystupte z této strany; superguru Bárta patří dílem do blázince, dílem do basy; kradlo se i za socanů, ale Topolánek s Dalíkem přidali tři nuly; český výraz pro korupci je zlodějna; lobboval jsem u Grosse, aby Tomáše Kadlece nedával na Národní bezpečnostní úřad. Zničil Čepro, zapletl se s Mrázkem, Krejčířem i Pitrem. Teď můžeme být zvědavi, zda k sérii trestních oznámení na nejrůznější politiky nepřibudou některá další.

Karolina Peake se snažila po celou dobu zachovat chladnou hlavu, ale ne vždy se jí to dařilo. Dostala se do problémů, když řeč přišla na vyšetřování privatizace Mostecké uhelné společnosti ve Švýcarsku. Ve Švýcarsku leží ulitých 12 miliard korun, vláda o tom ví už rok, a nic s tím nedělá. Karolina prý na to kolegy ve vládě upozorní co nejdříve. Není už pozdě?


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

catumbelan1

Nejhlubší myšlenky nás napadají u televize. Když vidíme někoho jak se potí ve studiu a neříká přesně to, co bysme chtěli slyšet a myslíme si, že bysme to právě v tu chvíli řekli sami! Ačkoli!