Andrej Babiš by se v příštích volbách mohl stát trojským koněm pravice

obrazek
2.12.2011 11:13
Bojem proti korupci se zaklíná kdekdo. Politici, nesčetné nezávislé iniciativy a hnutí, odbory, veřejná správa. Premiér Nečas si libuje, jakou účinnou strategii v protikorupčním boji vláda zvolila, a země se zatím v mezinárodních žebříčcích hodnocení korupčního prostředí propadá stále hlouběji. Hůře než Česko si v hodnocení korupce stojí země jako komunistická severní Korea nebo Barma. Máme tedy ještě rezervy…

Na Nečasovu vládu se přitom valí jeden korupční skandál za druhým. Od Drobilovy aféry na Ministerstvu životního prostředí přes Vondrovo PromoPro, uplácení či půjčky supergurua Bárty a podivuhodné financování Věcí veřejných prostřednictvím Michala Babáka, přiznání ke korupčnímu chování Jeho knížecí Jasnosti až k nejnovějšímu průšvihu s přehlédnutím špinavých 12 miliard ve Švýcarsku a s elektronickými zdravotními knížkami IZIP. Nikdo je nechce, a přesto za ně Všeobecná zdravotní pojišťovna z peněz daňových poplatníků uhradila téměř dvě miliardy.

Závěr: Občan – volič by si měl před každými dalšími volbami připomenout, jak mu Petr Nečas loni na podzim v předvolební kampani sliboval, že nebude tolerovat korupci ve vládě ani v ODS. Lhal, vědomě lhal!

Je to měsíc nebo o něco víc, co úspěšný majitel společnosti Agrofert Andrej Babiš vystoupil se svojí výzvou ANO 2011. Výzva znamená zkratku Asociace Nespokojených Občanů. Je zaměřena do budoucnosti a zejména proti korupci.

Za první republiky jsme patřili mezi nejvyspělejší průmyslové země světa, praví se ve výzvě. Český národ má pořád obrovský potenciál. Žije tady spousta šikovných a podnikavých lidí, čeští manažeři se uplatnili při řízení globálních firem. Naše země může mít zase přebytkový státní rozpočet. A naše děti pak budou moci žít ve společnosti, která bude svojí úrovní podobná Švédsku nebo Švýcarsku. Je to možné, pokud se sjednotíme a budeme mít společný cíl.

Sympatické, že? Andrej Babiš se svými názory vystoupil i v České televizi v nejsledovanějším publicistickém pořadu, své názory šíří také v sérii vystoupení na českých a moravských vysokých školách. Babiš se netají myšlenkou přetvořit svoje hnutí v politickou stranu a zúčastnit se s ní sněmovních voleb v roce 2014. Má to podle Babiše jednu podmínku: nejpozději do dvou let „zaplnit Václavské náměstí“ a představit na něm konkrétní vizi budoucnosti České republiky a konkrétní osobnosti, které tento stát změní ve prospěch nás všech.

Přes tato vzletná slova ve mně hlodá červíček nedůvěry. Nikoli k Andreji Babišovi. Věřím, že svá slova myslí poctivě a čestně. Ale varuje mě zkušenost s Věcmi veřejnými a také nejednou ověřená pravda, že dobrými úmysly je dlážděna cesta do pekel.

Zmíněný červíček nedůvěry zahlodal po přečtení tohoto odstavce Babišovy výzvy:

A politici se mezitím hádají. Ve vládní koalici mezi sebou, Nečas s Kalouskem, Bárta se všemi. Sobotka se pře se spolustraníkem Haškem a Zeman s Paroubkem usilují o vstup svých stran do parlamentu s jedinou motivací: pomstít se ČSSD. Paní Bobošíková s Machem a Bátorou připravují další politickou kariéru pana prezidenta a lobbisté si mnou ruce. Jednání tripartity jsou bez konkrétních závěrů, demonstrace odborářů politici neberou vážně, a tak nepřinášejí žádné výsledky. A pan prezident Klaus nad tím spokojeně trůní a říká, že korupce je u nás stejná jako ve státech kolem nás, a žádá tvrdá data.

Připouštím, že na některé dílčí problémy má Bohuslav Sobotka odlišný názor než Michal Hašek, ale v zásadních věcech táhnou za jeden provaz. Onou zásadní věcí je svržení Nečasovy vlády ve prospěch “dolních deseti milionů“. Pokud jde o motivace Miloše Zemana a Jiřího Paroubka, jejich stranám přejí vstup do Poslanecké sněmovny. Tam vytvoří silný levicový blok spolu s komunisty.

Miloši Zemanovi přeji úspěch v přímé prezidentské volbě – pokud se na ní parlamentní strany konečně shodnou. Pak už by ani nemusel zastávat post čestného předsedy Strany práv občanů. Tato strana by tiše splynula se sociální demokracií. Souběžná existence dvou stran s téměř totožným programem je přece vyloženým anachronismem, a navíc se i prodraží.

Vracím se k Andreji Babišovi. Je dobré, že jeho hlas dostatečně hlasitě upozornil na korupční praktiky a na jejich řádové navyšování. Ale pokud by měl vstoupit na politické kolbiště, mohl by se – možná i nevědomky – stát trojským koněm pravice. Levicový (ale i pravicový) volič raději zvolí kandidátku zavedené politické strany. Takto ví, co může očekávat.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vladimír Štingl

Dobrý večer, pane Dubo. Vlády nekradly, ty "pouze" umožnily prostřednictvím v nich etablovaných individuí, jako "demokraticky volených zástupců lidu", neuvěřitelné přesuny a "vyzmizíkování" gigantického objemu majetku a finančních prostředků.  Podotýkám, že "nic není zadarmo a jidáš s klidem prodá  svoji duši i charakter.... Vždyť i český "Mesiáš" neznal (a dodnes evidentně nezná) "šedou ekonomiku" a "špinavé peníze" ..... Byl nastolen řád úspěšnosti - MAJETKU A PENĚZ (FINANČNÍCH PROSTŘEDKŮ...). A větším nebo menším dílem se podílely VŠECHNY "VLÁDY" (vybraná privilegovaná individua v nich....). To je to, na co čekáte a co jste si "vyžádal" jako moji odpověď - názor. Právní nihilismus a de facto oficiálně vyhlášená beztrestnost udělala z této země novodobý Klondyke. A opět - bylo to účelové, systémové a řízené. Jinak by nemohl být v této zemi stav jaký je a to se tomu zásadnímu zlomu nad propastí teprve blížíme.....

A dle Vás, "charakterní a profesně velice schopný a úspěšný, držitel ocenění nejlepšího ministra financí v zemích přecházejících z feudalismu do prvobytněpospolené společnosti", CHEMICKÝ EKONOM Kalousek nám "sděluje", že to bude "HUSTÝ...." To nelze ani komentovat. 20 let je u "žlábečku", deficity za jeho financmajstrování jsou astronomické a...... VŽDY JSEM VŠECHNY SKUTKY   P E R S O N I F I K O V A L, žádná vláda - ale jména, žádná sněmovna - ale jména, kdo  "leze do mé kapsy a navíc do rodiny" - ne vláda, ne sněmovna - konkrétní individua se jmény, která bychom NIKDY NEMĚLI ZAPOMENOUT. Odcházejí  "vyzívaní", opečovaní, do 3. kolena zabezpečení, ELITA GAUNERŮ.... "Vláda" FINANCÍ A S TÍM SPOJENÉ MOCI - dnes je  "politika" II. liga, protože ta už jen vykonává a realizuje pokyny, příkazy, lépe rozkazy finančních "kruhů" - konkrétních lidí - samozřejmě zájmově "sdružených".....

Zhruba jsem jen "zaštěbetal" a "vypustil  trochu páry".... Příjemný večer. Zdravím

Vladimír Štingl

Dobrý den, pane Dubo. Návod k "odkrytí kanalizační vpusti" byl dán počátkem privatizace. Pouze parafrázuji "ekonomika musí předběhnout právo". To byl jeden ze signálů, že lze vše. Tak si to pamatuji a bylo to mnohokrát "zmiňováno"... Jestli před určitou dobou odhadl ztráty B. Sobotka na cca 700 miliard Kč, tak info o realitě z okruhu účastníků - přátel - je "poněkud" odlišná - směrem vzhůru..... Ale to je "nepodstatné", protože přechod od "celospolečenského vlastnictví" k "soukromému" nemohl být bez určitých problémů. To co je neakceptovatelné, to je stamiliardový soukromý kšeft se zdravím, stamiliardový  soukromý kšeft s důchody a sociální péčí, stamiliardový soukromý kšef se vzděláním. Pane Dubo, to je kolosální "kanalizační vpusť"....a předpokládám, že ani Vy to nezpochybníte.....???!!!TAK JAK JE TO NYNÍ NA STOLE - a peníze už tečou, nikoliv do "eráru " ale mizí - zatím "pouze" v koupelnových "gulách". TAKŽE, "co je uzavření kanálu" je pro Vás zcela jistě zřejmé. Chápu Váš dotaz jako "kontrolní" otázku.... A že už "odteklo" to lze, pokud máte možnost (bohužel jsem mimo tyto možnosti) pravděpodobně stále ještě dohledat. Byl by to  zdrcující "přehled", který evidentně nechce "aktualizovat" žádná strana.... Korupce je proti tomuto všemu skutečně za desetinnou čárkou. Jdu za účelnou a smysluplnou prací, takže přeji příjemný víkend. Zdravím.

Vladimír Štingl

Dobrý večer pane Gubine. Zaujal mě Váš pohled a názor vyjádřený v blogu. Hodnocení, "žebříčky" apod. jsou vždy manipulovatelné a vždy slouží určitému účelu. Asi oba vzpomeneme na dobu "nejhoršího období korupce" - před 89. rokem minulého století. Při porovnání se současností, kam až se "vypracovala elita" po 89., tak to působí komicky, hovořit o "korupci" v minulém režimu (to byly "dětské hry"). To není teorie, to je srovnání tvrdé reality a zkušenosti. A smutné je, že svůj podíl má i ČSSD, ale to je průvodní jev "vlády peněz".... Nečasovi nelze věřit ani, že A = A. Bohužel, aktivita a zapojení NEpodstatné části veřejnosti vyjadřuje dlouhodobě nedůvěru k většině "politického". Přestože napětí a zloba mezi lidmi narůstá. Zatím je to ale stále pasivita.....

A. Babiš je z "naší strany" z valné části negován, odmítán, pomlouván a špiněn. Obdobu v širším měřítku, hlavně díky médiím, zažívá i Jiří Paroubek a LEV..... Neznám "finanční sílu" A. Babiše, ale to, že se v základních věcech již při náznaku vzniku hnutí a strany nastavují v podstatě "nesmiřitelné" postoje ze strany "levice" mi nepřipadá šťastné. A. Babiš jako "další" slibuje boj proti korupci. TO JE TOTÁLNĚ ZPROFANOVANÉ A ZESMĚŠNĚNÉ SLOVO - jeho význam..... další z takto zdegradovaných slov. Je to jedna z největších "kanalizačních propustí", kudy odtekly ne miliardy, ale biliony z majetku a financí tohoto státu - občanů - do kapes jednotlivců. A to určitě na veřejnost pronikají účelově jen ty největší kauzy... "POUZE UZAVŘENÍ TOHOTO KANÁLU" stav - celkový - NAŠÍ ZEMĚ, prostě už nemůže nejen zlepšit, ale ani stabilizovat. 20 LET je tato země - její občané - drancována a postupně vysávána. PROGRAM, jasný, šokující, ale srozumitelný a REALIZOVATELNÝ (SYSTÉMOVÝ A PŘIPRAVENÝ) na základě maximálně objektivních analýz (politických, finančních, PROBLEMATIKY MÉDIÍ, hospodářských, ......atd.) ten PROSTĚ CHYBÍ!!!!! Dnes jsem někde zachytil info, že tištěná média ovládají v ČR v podstatě 3 lidé ("instituce"...).  Pokud je to info pravdivá, co dodat.....

ČR není v rámci Evropy určena k cestě prosperity, to platilo možná po vzniku Československa, možná do 89. (samozřejmě v rámci socialistického bloku....), ale dnes je zřejmé, že budeme velmi "skromným" satelitem. A není divu, sami se o to přičiňujeme svojí politickou ignorací a pasivitou, která pomohla stabilizaci a rakovinému bujení do všech životně důležitých oblastí pro existenci státu, nenasytných a bezohledných skupin, klanů, finančních, ekonomických mafií  zastupovaných současnými individui v tzv. koalici (počátek byl podstatně rannější...).

Nejsem úplně přesvědčený o jasném zaškatulkování A. Babiše do některého z "politických chlívečků", ale faktem je, že se ptám, proč riskuje?? Opět hra jako v případě kreatur z VV??? Je to možné, ale.....  Že by zůstalo BaKaNe i po volbách, v podobě BABKaNe...??? Představa děsivá a skličující.

Je jasné, že vnitřní rozpory uvnitř ČSSD jsou vodou na mlýn "soupeřů". Bohužel, k "funkcím" se dostali lidé, kteří nemají charisma, jsou "ploší, neduživí, bez barvy a emocí", ČSSD nemá VŮDCE (doufám, že pouze prozatím). Pokud budou na piedestalu "moci" ČSSD stát současní "lídři", nelze věřit ani doufat, že by volby dopadly lépe než ty poslední. Připadá mi, že to tak současnému vedení vyhovuje: podílet se na moci v úrovni "krajského přeboru".  

Důvody proč a "kvůli čemu", kdo s kým a proti komu - jmenované osobnosti J. Paroubek a marná sláva i M. Zeman a Klaus (o těch dvou to říkám pouze se skřípěním zubů... - superješita M. Zeman, který se kdysi skutečně zasloužil, ale mnohé také doslova "zazdil - naštěstí už snad nejen on zmizí v brzké době ze scény, protože i propagace Klause od Bobošíkové, Macha a Bátory je podařený vtip). Jména jako Hašek, Škromach, Březina, Hulínský - to jsou lidé, kteří dnes a do  budoucna svojí, promiňte, "hujerskokarieristickou" a "maloudomů" tAKTIKOU v případě 2 dalších, jsou a budou trnem v oku myslícím voličům. Je jich, bohužel, těch "ušmudlaných", trochu moc na sociální demokraty.... V tomto duchu bylo i moje "minulé" negativní vyjádření k účasti J. Kavana na demonstraci k 17.11. ......

Pokud by se skutečně podařilo A. Babišovi zaplnit Václ. náměstí (NA JEHO VÝZVU, nebo výzvu zástupce "jeho" hnutí), tak lze zachraňovat situaci JEDINĚ PARTICIPACÍ na takové "sešlosti". Protože jestli se ujmou ve vhodnou dobu tohoto tématu schopní lidé, tak bychom se mohli třeba i divit..... Na obě strany. Tu "jednu" však nechci připouštět, ale příliš se s tím nedá dělat. DOUFÁM, ŽE SE DOBŘE UVEDE "LEV", vzpamatuje se ČSSD a zapojí se KSČM - bez ohledu na "modročerné" antikomunistické žvásty. Přál bych si dožít důstojně svůj život a nebýt proklínán svými dětmi a vnoučaty... Zdravím. Příjemný večer


Vladimír Štingl

Pane Dubo, dobrý večer. Tak "podařený" komentář, "hlubokomyslnou" úvahu na dané téma a "popis" vývoje jsem snad ještě v rámci tohoto portálu nečetl.... To myslíte vážně???!!! "Jaký pán, takový kmán". Odvolaný, odvolal dosazeného, který byl odvolán, protože odvolal..... Politická válka??? Co to u Vás je??? To divadlo pro jedince ducha mdlého...??? V komentářích k finančním a ekonomickým tématům se Vám daří skutečně lépe. A na okraj - s tou fotografií na veřejném webu bych příliš neriskoval...... Zdravím.

rku

Ale právě to, že víme co můžeme od nynější pravice i levice očekávat, by mohlo Babišovi přihrát voliče.

Pro pana Dubu- a co Kuba?