Babiš není žádný politický hochštapler a laciný tlučhuba.

obrazek
16.12.2013 18:44
Různé polemiky kolem sestavování vládního programu pomalu končí. Teď už jen vládu sestavit. Všichni očekávají, že se vše určitě změní a budeme se mít lépe. Bude konečně vyklizen Augiášův chlév neumětelů a jejich korupce. Najdou se ti praví ministři?

Očekávání splnění slibů volebními lídry je opravdu hodně. Jeden z nich dokonce sliboval ve volební kampani, že se bude méně krást. Nějak mu nedošlo, že slušní lidi nekradou vůbec. Zvolili jsme si opravdu různé postavy českého panoptika.

Mnozí poslanci dokázali projevit své kvality ještě před svoláním Sněmovny. Rozpoutala se bohatá diskuse na téma údajného obyčeje – ministr musí mít čisté lustrační osvědčení. Jako budoucí zákonodárci by snad mohli použít svou budoucí potenciální náplň práce – tvorbu zákonů. Tak by třeba objevili, že není třeba polemizovat o nějakém obyčeji u jmenování ministrů. Stačí použít v praxi stávající platný lustrační zákon.

Hned se kolem tohoto problému rozpoutala diskuse spousty rádoby odborníků na lustrace. Jde o lustrační osvědčení poslance Babiše. Většina, asi v duchu představy, že je bohatý a něco z něj „kápne“, provozovala klasický „rektální alpinismus“. Babiš je třeba movitější, ale to třeba může být právě tím, že není hlupák. Nerozhazuje peníze na zbytečnosti. Takže pochlebovači se očekávaných prebend nedočkají. A to může být jen dobře.

Naopak je třeba věřit, že svá slova z předvolební kampaně bude brát vážně. Má sice svým podnikáním blízko k zemědělství, tedy i chlévům, ale ten Augiášův chlév plný protekcionismu, nepotismu, korupce a dalšího společenského marasmu jen tak naráz neuklidí. Nahromadilo se toho totiž za poslední roky opravdu hodně.

Podezření na všehoschopnou justici, včetně pověstné justiční mafie, kde soudci odsuzují nejen nevinné, ale dokonce za stejnou věc dvakrát, jak se projevili u okresního soudu ve Znojmě. Nebo Exkluzivní klub státních zástupců, jak ho propaguje Nejvyšší státní zástupce Zeman, a přitom jeho instituce při své exkluzivitě neumí napsat ani dovolání – viz pondělní zpráva z Nejvyššího soudu. Či snad dohled na vzdělání policistů trestně napadeným generálem, řízeným do nedávna důstojníkem z leningradské vysoké školy ministerstva vnitra RSFSR. Nejde tu snad o předběžnou selekci policistů manipulovatelných ve prospěch některých mafiánů? A co třeba trafika neumětelů s podivnou utajovanou minulostí skrytých v GIBS? (Generální inspekce bezpečnostních sborů).

Poslanec Babiš se prý vidí v křesle ministra financí – ví ale opravdu co vše ho tam čeká? To by se dalo rozepisovat do široka. Ale kde začít? Tady je třeba mít jasný vzor, že předvolební sliby jsou myšleny opravdu vážně! Zákony se nesmí obcházet a ani nijak účelově ohýbat! Věřme, že poslanec Babiš nefinancoval kampaň své strany jen kvůli planým laciným slibům, aby se dostal k lákavé moci, ale že sám bude oním první vzorem, kde se začne s dodržováním zákona. Začne třeba rovnou u sebe – bude respektovat lustrační zákon!

karel-svetnicka
Student doktorandského studia na PF UK a politologie na FSV UK. Jsem zvyklý nenadávat - to umí každý, ale publikováním pomoci věci napravovat.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

  Cca 18 %  z našich poměrně lehce manipulovatelných spoluobčanů, si tedy vyvolilo za dalšího spasitele, tentokráte umně překabátěného ziskuchtivého miliardáře. V poslanecké sněmovně se sice slovně střetává se slouhou mafiánských kmotrů Kalouskem, ovšem nelze přehlédnout, že se jedná o boj předstíraný, vždyť oba se vezou na stejné lodi  mnohdy mafiánského kapitálu. Při sledování našich komerčních TV Nova, Prima a dalších, oko diváka téměř každodenně, zaslzí při sledování neblahého osudu, našich domácích mazlíčků, převším pejsků, kříženečků i feneček. Není samozřejmě zájem natočit krutou smrt byť jednoho z tisíců, v křečích se zmítajícího nezkušeného srnce, který se napásl  na dotovaných biopalivových velkolánech ozimní  brukve řepky olejky (Brassica napus). Své by mohli vyprávět i včelaři, jejichž  snaživé včelky medonosné, chtějíce opylovat  žluté květy řepky, hynou při kontaktu s nadměrnými selektivně  herbicidními i fungicitivními postřiky, urychlovaných působením Agrovitalu od Agrofertu, vše za účelem dosažení zázračných zisků, pro některé jedince, z pěstování této monokulturní plodiny.

,,Velké širé žluté lány, buďte vy nám požehnány“. ANOKDUČSLČSSD trojkoalici lze tedy nachytat na hruškách, nejen při účelové aplikaci poněkud již přežilého lustračního zákona, ale zejména při neskrývaném slibotechnovém pokrytectví, ohledně prý ochrany životního prostředí.