Babišovi by nejvíce vyhovovaly předčasné volby

obrazek
12.5.2017 22:53
kromě Babiše na předčasných volbách mohou všechny strany ztratit - preference ANO jsou na vrcholu a co se týká trestních oznámení na Babiše, tak vyšetřování v podstatě ještě ani nezačala. Ve sněmovně však již je iniciativa za vyslovení nedůvěry vládě, jak jsme měli možnost se dozvědě v dnešních Událostech, komentářích od Komunisty Pavla Kováčika.

Samotné vyslovení nedůvěry vládě je velmi riskantní operace, protože sice vyhodí Babiše z ministerského ikřžesla, ale může vyvrcholit předčasnými volbami. A to by Babišovi vyhovovalo horentně. Nepochybuji i o tom, že ve sněmovně by bylo možno nalézt dostatek poslnaců ke koupi a že Babiš má na takovéto nakupování  finance.  Je tu však riziko, že by někdozlobil a nechtěl se nechat uplatit a to riziko je veliké, celá operace by šla k šípku a bylo by z toho velmi vážné všeobecné pohoršení a možná, i když spíše jen teoreticky - také stíhání. Vedení stran by si určitě mělo rozmyslet, jak dirigovat své členy, protože jak mně se zdá, v souščasném ojkamžiku by výsledek všech stran opozičních k ANO byl na svém nejnižším bodu. Postupem času mohou se mohou relevantní infromace o Babišovi jen šířit. Kromě ANO jsou pro všechny strany  výhodnější co nejpozdější volby. Je tu pořád ještě možnost impeachmentu prezidenta, protože Ústavní soud by jistě jednal dostatečně rychle. 

K akci by se tak znovu dostal prezident, a ve své mstivosti by asi rozhodování mezi  tím, jestli nechat ítěznou stranu znovu sestavit vládu nebo vyhlášit předčasné volby, neváhal. Vlastně kvůli tomuto předčasnému vyslovení nedůvěry vládě otálí s kací odvolání Babiše. Prostě čeká, že někdo neudrží nervy. Dlužno zdůraznit, že to neí evidentně TOP 096,  kdo přichází s touto inicitativou. Podle komunisty Kováčika mají sebráno již polovinu potřebných hlasů, zapotřebí jsou tři pětiny sněmovny. 

Doufejme, že pan Sobotka, který se o úpůpýemé vlády ucházel, má nějaký plán. Tak aha, o předčasných volbýách by musela opět rozhodnout tří pětinová většina sněmovny. Přesně je to ale takto: Libor Vodička: "...vládě může být vyslovena nedůvěra nadpoloviční většinou PS, pak podává demisi a prezident pověří někoho sestavením nové vlády, která žádá PS o důvěru. Ale tato nová vláda může vládnout až do alelůja, respektive do vyslovení důvěry příští vládě, která vznikne z parlamentních voleb (termín je již stanoven a vyšel ve sbírce zákonů, tedy je právoplatně určen). Ale teoreticky může dojít k patové situaci a taková "úřednická vláda" (naše ústava tento pojem nezná), Zemanem sestavená, může vládnout klidně roky, aniž by měla mandát vzniklý z voleb... Anebo ústavní většinou se PS rozpustí a pak je prezident povinen vypsat předčasné volby. Na tom by se ovšem musela shodnout třípětinová většina PS. Teoreticky se to dá stihnout ještě v červnu, ale očividně každá strana spekuluje a hraje o čas, tudíž se to - bohužel - s největší pravděpodobností nestane, krize se potáhne až do října a těžko říct, komu to co přinese...Jo, dá se to také urychlit tím, že jmenovaná vláda v různých sestavách třikrát požádá sněmovnu o důvěru, třikrát ji nedostane a pak je prezident opět povinen vypsat termín voleb." Takže je to dobré, Zeman by musel asi vyzvat k sestvování vlády Babiše, aby se dospělo k předčasným volbám proti původnímu plánu  kon at volby v již vyhlášeném říjnovém termínu. 

Věčná smůla, že státní zástupci vsadili na Babiše: http://echo24.cz/a/wbghR/statni-zastupci-vsadili-na-babise-otali-s-vysetrovanim-jeho-kauz#r3AmkpeZt77ktMX0.01

Podle toho,říká poslední anketa Tn. nova, tak se voliči ANO masivně rekrutují právě z jejích diváků. Je to věčná smůla české občanské společnosti. Pokud by byly volby v nejbližší době, tak se kauzy Babiš asi nevyšetří nikdy. Doufejme, že nebudeme muset zažít Zemana jako totálního kazisvěta. Libor Vodička: "Každopádně je teoreticky reálná situace "analogie 1948", kdy Zeman pověří třeba Babiše nebo Kajínka :-D, prostě kohokoliv sestavením vlády, poslanci se nebudou schopni domluvit, z voleb v patové situaci nevzejde většina a taková vláda "kohokoliv" může vládnout do Zemanových vítězných voleb, jimž připraví půdu politickým handlem a může pak vládnout další roky... Co se všechno může dít během té doby se můžeme domýšlet, mohou třeba manipulacemi a zastrašováním dosáhnout pak i toho, že třípětinová většina PS přepíše ústavu atd. Ale to je katastrofický scénář.."

Ivana Mojžšková:"Zákon č. 247/1995 Sb.Zákon o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů: Volby do Parlamentu České republiky vyhlašuje prezident republiky nejpozději 90 dnů před jejich konáním." Libor Vodička: "Ano, což usvědčuje politologa a předsedu ODS Petra Fialu z neznalosti ústavy, když mluví o tom, že se předčasné volby mohou uskutečnit někd ve druhé polovině září. :-D Nemohou." Ivana Mojžšková:"Pokud se nerozpustí sněmovna, nemůže prezident vyhlásit nové volby, jinak musí dodržovat zákon, tedy 90 dní. Jestliže to vychází cca na srpen, pak krácení o dva měsíce nemá až tak velký smysl. Výměny ministrů i vlády v demisích jsou ve světě běžné, jenom to moc nesledujeme. nyní např. Británie, ale bylo to běžné v Itálii, Řecku, nyní hrozí i v Rakousku.Je  možné rozpuštění sněmovny, ale zákon o volbách kratší dobu nemá, pokud by se byť jeden poslanec ozval, museli bychom pak platit 2x 200 poslanců, nemyslím si, že by to mohli změnit. Pamatuji si, jak se museli již vyhlášené volby zrušit a pak se přijal institut seberozpuštění, ovšem spousta poslanců nově kandidovat nebude, proto si myslím, že to o 2 měsíce nemá smysl.  V ústavě je:, Byla-li Poslanecká sněmovna rozpuštěna, konají se volby do šedesáti dnů po jejím rozpuštění. Ale to je v rozporu se zákonem, který sněmovna schválila. ale u nás je možné vše " Vladimír chlouba:" Článek 68: (2) Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů.(3) Vláda předstoupí do třiceti dnů po svém jmenování před Poslaneckou sněmovnu a požádá ji o vyslovení důvěry.(4) Pokud nově jmenovaná vláda nezíská v Poslanecké sněmovně důvěru, postupuje se podle odstavců 2 a 3. Jestliže ani takto jmenovaná vláda nezíská důvěru Poslanecké sněmovny, jmenuje prezident republiky předsedu vlády na návrh předsedy Poslanecké sněmovny.(5) V ostatních případech prezident republiky jmenuje a odvolává na návrh předsedy vlády ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů."

Zákon 247/1995 o volbác do Poslanecké sněmovny: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-247

O rozpuštění poslanecké sněmovny rozhoduje  ona sama, ale pokud to někdo napadne, pak o tom rozhoduje ústavní soud - ústava článek 87 https://www.psp.cz/docs/laws/constitution.html

Uf, to jsem si oddychla! Bohužel ani tak nemáme zaručeno, že do té dob bude vůbec něco vyšetřeno. Na ten nejhorší možný případ odmítám nyní myslet. Vidíme, že volby by byly teoreticky možné i na konci července a že existuje i ještě horší scénář. Nejhorší však jsou ti nečinní státí zástupci. A z protikorupčních organizací jako Rekonstrukce státu,  Transparenc y International,  Nadační fond proti korupci - se line hrobové ticho.  http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/armada-policie/Babis-pretahl-namestka-z-protikorupcniho-Lessy-ma-vazne-obavy-216247 a https://video.aktualne.cz/dvtv/kroupa-babisova-soukroma-policie-existuje-kompro-shani-expol/r~f7a97602371b11e7a6500025900fea04/

 Po aleně Schilelrovíé a ministru životního prostředí na post ministra financí Babiš noimoval Ivana Pilného, ředitele Microsoftu po dobu 6 let a po určitý čas také ředitele SPT Telecom: Petr Honzejk

Nechci být nějak jízlivý, ale Babišův kandidát na ministerstvo financí Ivan Pilný ještě v pondělí odpoledne na dotaz Aktuálně.cz říkal, že nabídka nepadla a že je rád, protože by ji musel odmítnout, neb ministerský post je zcela mimo jeho odbornost. "A když něčemu nerozumím, tak to nedělám," dodal. Záhada. Když Babiš chce řídit stát jako firmu, tak tím chce teda říci, že jeho firmy řídí lidé, kteří tomu vůbec nerozumí? Nebo spíš, že si ve skutečnosti bude řídit ministerstvo dál sám přes esemesky?

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes tlačítko Kateřina Amiourová - blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy
Klíčová slova: ANO, Babiš, ČSSD, Pavel Kováčik, sobotka, Zeman

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

   Lze usuzovat, že předčasné volby do PS PČR se asi nestihnou, ale třeba  velkobratrští poradci z SSA u nichž se zatím zakuklený monopolista Andy B., jakož i jeho ideoví souzněnci, včetně těch z VSZ a NSZ tak rádi inspirují mu poradí jak záležitost zařídit. Inspirovat se k velkému bratru jezdí však i jiní, včetně bratra Bělobrádka. Nepoučitelný národ si tedy dějiny opakuje, vždyť velkobratrskou inspiraci zmínil již dne 21. 12. 1929 ve svém poslaneckém vystoupení nyní všestranně ostrakizovaný K. Gottwald.