Babišův comeback bude famózní

kazatel babiš
12.10.2021 08:12
Volby sice na počet mandátů vyhrálo ANO, ale vládnout bude stará zprofanovaná pravice. Mnohdy až iracionální nenávist vůči A. Babišovi některé lidi zaslepila natolik, že volili proti svým ekonomickým zájmům a už brzy to silně pocítí. Svou roli sehráli i neinformovaní prvovoliči, kteří si přirozeně nepamatují, jak vládla pravice do roku 2013.

Faktickým vítězem je hnutí ANO s největším počtem mandátů. A. Babiš by tedy logicky měl být pověřen sestavením vlády. Věřím, že pokud by prezidentův zdravotní stav nebyl kritický, jistě by lídra ANO okamžitě pověřil, ačkoliv jeho šance sestavit kabinet jsou mizivé, vzhledem k deklarovanému společnému postupu pětikoalice.

Údajné vítězství Spolu je obyčejný podvod na voliče – spojení tří stran, z nichž dvě se dlouhodobě pohybují pod hranicí volitelnosti, byl čistě účelový tah, protože tento slepenec ani nebude mít společný poslanecký klub, ale každá strana založí vlastní. TOP 09 a KDU-ČSL se tak do Sněmovny díky kroužkování vyšplhaly po zádech ODS. Nicméně tak výrazný triumf tradičních pravicových stran, které získaly pohodlnou většinu i bez pirátů, jsem nečekal. Znovu se ukazuje, že průzkumy veřejného mínění byly realitě poněkud vzdálené. S návratem ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN se můžeme „těšit“ na uplatňování „osvědčených“ ekonomických receptů z let 2007 – 2013. Nezapomínejme, že STAN se do Sněmovny poprvé dostal v roce 2010 na kandidátce TOP 09 a později koketoval s KDU-ČSL. Jejich politika se tudíž nebude v ničem lišit od těchto stran.

Čeká nás strašení bankrotem jako v roce 2010 a receptem na zastavení údajného zadlužování bude utahování opasků, zpoplatnění všeho možného (zdravotnictví v první řadě), zrušení různých studentských a seniorských slev a výhod, znovuzavedení karenční doby, privatizace dosud státních podniků a nemocnic, propouštění státních zaměstnanců, soukromé penzijní fondy a odchod do důchodu v 70 letech. Účet za covid přirozeně zaplatí zaměstnanci a nízkopříjmové vrstvy, protože zdanění korporací nepřipadá v úvahu. Určitě se v zákulisí vynoří staré známé struktury v podobě různých Kalousků a Julínků, ve vládě zasednou dinosauři Benda a Stanjura, a tak bude vypadat „změna“ v režii Spolu.

Vzhledem k fiasku pirátů se nedomnívám, že hrozí brzký rozpad této programově kompaktní pětikoalice a předčasné volby. Touha po moci, ovládání penězovodů a po rozkradení toho, co se ještě rozkrást dá, je donutí se vždy domluvit. Jediní potenciální potížisté jsou piráti a ti mohou být z vlády kdykoliv rychle odejiti, protože jejich čtyři hlasy nikdo nepotřebuje. Stali se zcela zbytečnou a úsměvnou pidistranou, která nic nezmůže ve vládě ani v opozici. Divím se, že Bartoš po tomto debaklu okamžitě neodstoupil.

Propadák tradiční levice, jež vůbec poprvé nebude zastoupena ve Sněmovně, je bezprecedentní. Kdyby se ČSSD a KSČM dokázaly přenést přes historické a personální animozity a dohodly se na nějaké formě společné kandidátky (třeba pod názvem Levice), nemuselo propadnout tolik hlasů a rozložení sil ve Sněmovně by rázem změnilo situaci. Fakticky jediný zásadní rozdíl mezi těmito stranami je v pohledu na zahraniční politiku, ale pokud se dokázala domluvit konzervativní euroskeptická ODS s liberální proevropskou TOP 09, proč to nedokázali komunisté a sociální demokraté? Teď oběma zbyly oči pro pláč (v případě V. Filipa doslova) a jejich případný opětovný návrat do Sněmovny je spíše z říše snů.

SPD mírně oslabila díky obskurním formacím typu Volný blok a dalším národoveckým mikrostranám, jejichž šance na překonání pětiprocentní klauzule byly od počátku nulové. Domněnka, že SPD bude v nové Sněmovně hrát roli jazýčku na vahách a případná vláda ANO se bude opírat o její podporu, se tedy nenaplnila a její pozice se nyní jeví jako celkem bezvýznamná.

Pokud se naplní výše uvedený scénář a pětikoalice se vrátí ke stylu vládnutí z let 2007 – 2013, za čtyři roky nastane Babišův comeback se 40 % hlasů. Nedomnívám se, že by chtěl kandidovat v prezidentských volbách, protože spíše ceremoniální role hlavy státu neodpovídá jeho povaze a navíc si uvědomuje, že by s vysokou pravděpodobností postoupil do druhého kola, ale nezvítězil. Bude pro něj výhodné vystupovat v roli tvrdého kritika asociální pravicové vlády, která zcela jistě přistoupí k nepopulárním „reformám“. V roce 2025 (nebo i dříve) se vrátí do Strakovy akademie hlavním vchodem.

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Já se rovněž přidám k textu komentáře. Ne, že by současní "panovníci" byli nějakými hvězdami. NAOPAK! Takových už tady bylo!

Aby bylo dobře rozuměno: Kdyby se nyní objevil někdo v rozměru Margaret T. apodl, to bych fakt jásal.

Stačí ale, když se podívám do Wikipedie, jakou "profesní NEhistorii" má předpokládaný nový ministr financí - radši nejmenuji.

Pracoval jsem v tomto oboru desítky let a studium mám srovnatelné s pány Zemanem i Paroubkem. To pochopitelně vůbec nic neznamená. ALE KDYŽ VIDÍM TYHLE ZAČÁTEČNÍKY ......  

Doba je zlá, to je fakt.

Ale kluci mají ŽÍZEŇ-------

I téhle hrozné době... Dóbro došli...

jiri-vyvadil

Nevím co bude za čtyči roky. Já i Andy budeme mít 71 let. On je samozřejmě mnohem pracovitější, ale nemoci máme oba.  V každém případě se Andrej Babiš, který se rozhodl zůstat ve Sněmovně přirozeným vůdcem opozice, který jak je jeho povahou půjde Fialovi a spol. po krku. Disponuje největším počtem hlasů ve Sněmovně a vláda ho bude, tak jako nás všechny neskutečně štvát. V žádném případě bych nezavrhoval jeho kandidaturu na prezidenta. V našich podmínkách prezidenti od Masaryka, přes Beneše, Havla , Klause a nyní Zemana vytváří svou prohradní skupinu, která se promítá i do složení jedlotlivých stran. Neurčuje jistě detaily, ale stále určuje hlavní tón. Politika je droga. Tak jako teď si to Babiš uvědomil při rozhodnutí zůstat ve Sněmovně, vcelku nepochybně logika politické psychologie ho povede k tomu, že bude kandidovat na prezidenta, i když to teď odmítá. A pro pro většinu národa, která se najednou ocitla v politickém vzduchoprázdnu to bude narovnání hřbetů.

opatovice328
Já bych dodal ještě jeden faktor, se kterým zatím nikdo neuvažuje. Já tu dlouhodobě kritizuji současnou vládní koalice, že se spolupodílela na tom, že se škoda ve výši 16 miliard korun ze zmaření výstavby elektrárny v Turecku známé jako Adularya přenesla z viníka této škody - z rakouské firmy Andritz díky aktivní spoluúčasti této vlády na bedra českého daňového poplatníka. Měl jsem o tom pořad 2 x i na Svobodném vysílači. Ten první pořad sledovalo něco k 60 tis. posluchačů, a ten druhý pořad asi 20 tis. posluchačů a řeknu po pravdě, že bych po vyslechnutí tohoto mého pořadu pro tuto současnou vládní koalice nehlasoval. Protože, přístup k řešení problému, že rakouská firma Andritz zaviní škodu a zaplatí to s vědomou nečinností této vlády český daňový poplatník, to je přece arogance nejhrubšího zrna. Já jsem podal před 3 roky trestní oznámení na Vrchní státní zastupitelství do Prahy a někdo, kdo má možnost ovlivnit policii a justici, to vyšetřování zastavil. Po třech letech se stále nic nevyšetřuje, případ je stále ve stadiu tzv. šetření, které předchází vlastnímu vyšetřování policie. A vážení, škoda je 16 miliard korun a policie stále neshledává žádný důvod se ptát odpovědných lidí, jak je možné, že škodu, kterou zavinila zcela bez diskuse rakouská firma Andritz, tak jak se stalo, že ji budeme platit teď my? Já jsem se snažil písemně komunikovat s Babišem, Havlíčkem, Schillerovou a s Kulhánkem se dvěma žádostmi k nim: 1) at´ tu škodu 16 miliard korun zaplatí původce této škody, což je rakouská firma Andritz, a tato vládní koalice za 5 let ani nenapsala dopis na firmu Andritz, aby si Andritz koukal ty své dva špatně vyprojektované kotle opravit, 2) ať odblokují vyšetřování této kauzy u policie. Tato vládní koalice mi nevyšla vstříc ani v jedné z těchto žádostí, zkrátka měli ze mě tito ministři jenom srandu. Nevím, zdali jsem skutečně tyto volby ovlivnil, ale docela možné to je, já jsem setřel u Babiše ten pel jeho nevinnosti, jak to s tím českým průmyslem myslí dobře, já jsem dokázal, že to zase tak dobře s námi nemyslí. Já doufám, že pro příště se oprostí vládní koalice od svého povýšenectví a arogance. Já nemám radost z výsledků voleb, ale když mě k tomu tato vládní koalice dohnala, tak co s tím? A to jsem prosím ještě opozdil publikování svého posledního článku, abych tím neovlivnil volby, že přece nejsem žádná Sorošovská děvka, abych těsně před volbami publikoval nějakou tu bombu.