Banky rebelky

obrazek
4.4.2018 13:46
V Texasu vznikla banka, kterou chtějí vytvořit konkurenci FEDu, peníze má kryty však zlatem. Na západním pobřeží USA vznikají veřejné banky provozující bankovnicrtví ve veřejném zájmu a bezúročně, jako Severodakotská, jež funguje již 90 let a jako islámské, jež přežiliy poslední krizi zcela ve zdraví a vzkvétající. A teď ještě banka, jež si vydává vlastní peníze a vykupuje dluhy lidí! HSCB (neplést s dravou a komerční HSBC) ve Walthamstow, v UK. O té bude tento text. Public Banking Institute je naopak organizací americkou, existuje již 12 let a věnuje se právě rozjezdu takových bank, jež slouží ve veřejném zájmu.

článek o té texaské s kyrytím zlatem: https://www.thenewamerican.com/economy/economics/item/21271-texas-launches-gold-backed-bank-challenging-federal-reserve - for s FEDem vyplývá z toho, že tomu skončila stoletá license pro onopol na emisi peněz 15.3.2013 - a nikdo neví, na základě čeho vlastně provozuje svou  roli centrální bank od té doby.  

dále překlad Google: 

napsal Alex Newman

Texas zahajuje banku podporovanou zlatou, náročnou federální rezervu

Stát Texasu zřizuje banku s krtím peněz zlatem, která umožní vkladatelům obcházet kontroverzní Federal Reserve system a její fiat měnu (nekrytou měnu) v bankovnictví a obchodu, podle státního zástupce, který napsal nedávno přijatý zákon. Podle opatření, které převzali zákonodárci v drtivé většině a podepsal v polovině června republikánský guvernér Greg Abbott, státní úředníci z Lone Star zřídí a budou provozovat  depozitář Texas Bullion pro každého, kdo by chtěl uložit a obchodovat s drahými kovy. Důsledky jsou tak velké jako Texas.

 

Zatímco někteří analytici říkali, že tento krok může být dalším znamením, které by mohlo znamenat, že se Texas může odloučit od měnové unie, nebo přípravu na finanční Armageddon, jeho advokáti tvrdí, že depozitář prostě dává finanční smysl. Mezi další přínosy bude instituce poskytovat více možností spotřebitelům, kteří jsou unavení z stále obtížnějšího tradičního bankovního a měnového systému, což je na veřejnosti vidět jako rostoucí podezření. A odborníci říkají, že účinek, který usnadňuje používání zdravých peněz v obchodě, může být dalekosáhlý.

 

Mezi dalšími okamžitými důsledky bude zákon, kterým se vytvoří první národní banka na bázi dolaru na úrovni státu, House Bill 483, zahrnovat repatriaci asi 1 miliardy dolarů texaského zlata z New Yorku. Konfliktní zpravodajské zprávy a oficiální prohlášení tvrdí, že zásoby drahých kovů ze strany státu drží buď HSBC v New Yorku, nebo silná New York Federal Reserve Bank, která je v soukromém vlastnictví (což je drženo v tajnosti) s obrovskou mocí nad americkou ekonomikou. Za prvé, úředníci budou muset vybrat domov pro depozita Texasu.

"Dnes jsem podepsal smlouvu HB 483, abych zajistil bezpečný provoz státu Texasu, státních agentur a obyvatel Texasu, aby ukládali zlato a drahokamy a další drahé kovy," prohlásil guvernér Abbott, populární konzervativní guvernér, po ceremoniálním podpisu. "S přechodem tohoto zákona se depozitář  se Texas Bullion stane prvním státním zařízením tohoto druhu v národě, čímž se zvýší bezpečnost a stabilita našich zlatých rezerv a vedení finančních prostředků daňových poplatníků od opuštění Texasu zaplatí za poplatky za skladování zlata v zařízení mimo náš stát. "Zákon chrání majetek před zabavením federálními nebo jinými silami.

Podle příznivců bude také mnoho dalších výhod. Zatímco jiné státy v posledních letech schválily právní předpisy prohlašující, že zlato a stříbro jsou zákonným platidlem, analytici tvrdí, že nový depozitář Texasu by mohl pomoci překonat rostoucí hnutí za čestný a smysluplný měnový systém založený spíše na skutečných penězích, než na papírových bankovkách založených na dluzích. existence kartelu soukromého bankovnictví. Jedním z hlavních cílů zastánců zlata a stříbra jako měny je skutečně obnovení dobrých peněz - a Texasský zákon by mohl pomoci připravit cestu.

 10. generální ředitel Michael Boldin, jehož organizace prosazuje práva států zbavit se federace podle 10. pozměňovacího návrhu k Ústavě Spojených států, označil zákon za "důležitý první krok k získání zlata a stříbra jako běžně používaného zákonného platidla ve státě". Řekl, že tento krok má potenciál otevřít trh veřejnosti a to i v každodenních transakcích. "Díky tomu, že zlato a stříbro jsou k dispozici pro běžné denní transakce široké veřejnosti, nový zákon má potenciál širokého dopadu," dodal Boldin.

 Centrální změna podle 10. dodatku  také přináší ústavní důsledky. Vzhledem k tomu, že článek I, § 10 Ústavy Spojených států zakazuje státním vládám používat v platbách dluhů něco jiného než zlato a stříbro, Boldin uvedl, že zákon přináší Texasu krok k naplnění tohoto dlouho ignorovaného ústavního závazku. "Taková taktika by podkopala monopol federálního rezervního systému zavedením hospodářské soutěže do měnového systému," řekl.

Jiní odborníci rovněž zdůraznili tyto účinky. "Časem, jak budou obyvatelé státu používat jak bankovky Federálního rezervního fondu, tak stříbrné a zlaté mince,  přinese skutečnost, že mince drží svou hodnotu víc než bankovky Federální rezervy, povede k reverznímu efektu Greshamova zákona, a stříbrné mince) smetou špatné peníze (bankovky Federálního rezervního fondu), "vysvětlil odborník na ústavní zakázky William Greene v dokumentu pro tržně orientovaný Institut Ludwiga von Misesa.

"Jak se toto stane, může nastat začátek kaskády událostí, včetně toku skutečného bohatství ke státní pokladně, přílivu bankovního podnikání ze strany státu - jak lidé v jiných státech plní svou touhu bankou se zdravými penězi - a eventuální protest proti používání bankovek Federálního rezervního fondu pro všechny transakce, "dodal Greene, který také svědčil ve prospěch zákona v jeho funkci soukromého občana.

Nový zákon může také napomoci ochraně vkladatelů před jinými nevýhodami současného měnového režimu - například v rizicích spojených s bankovnictvím s dílčími rezervami - a přitom stále poskytuje mnoho výhod spojených s bankovním účtem. Ve skutečnosti se depozitář zabývá mnoha funkcemi spojenými s tradičním bankovnictvím: schopnost uchovávat bohatství pro úschovu, schopnost psát šeky proti vkladům k převodu finančních prostředků a tak dále.

Ale v jiných ohledech funguje instituce velmi odlišně od tradiční banky. Například depozitářské účty nebudou v souladu se zákonem platit úroky ani půjčky půjčeny dlužníkům v rámci převažujícího bankovního režimu s malými rezervami. V rozhovoru o populárním rozhlasovém programu TruNews, státní zákonodár za zákonem oslavil způsob, jakým bude instituce fungovat jako hlavní výhoda pro potenciální klienty.

"Je to jiné, než vaše tradiční banka - tradiční banka půjčuje peníze," řekl zástupce Texasu Giovanni Capriglione, který autorskou legislativu napsal a sponzoroval. "Zvlášť, když jste teď v Řecku, víte, že pokud půjdete do banky a všichni půjdou do banky, aby se pokoušeli získat své vklady, není dost papírných peněz na pokrytí. To způsobuje celou řadu obav. To, co dělá tento depozitář, to neumožňuje - pokud tam bude 5000 zlatých barů, tam bude 5 000 zlatých barů a budete mít přístup k vašim vkladům přímo na požádání. "

Vkladatelé budou moci také napsat šeky proti svým vkladům zlata, aby mohli platit ostatním, pokračoval ve společnosti Capriglione, nazýval opatření za "velkou dohodu". "Můžete psát šeky jednotlivcům, kteří mají účty zlatých depozitářů, a budete také moci psát šeky jednotlivcům a korporacím, které nemají zlaté účty, "vysvětlil

"Zřídili jsme systém depozitních agentů, abyste mohli mít jakoukoli společnost, jakoukoli skupinu, v podstatě začít s depozitářem a posílat a přijímat prostřednictvím tohoto depozitního systému mimo systém Federálního rezervního systému." Veřejné subjekty budou mít také možnost účastnit se. Nebudou to ani obyvatelé Texasu, vlády, agentury a podniky využívající nové možnosti. "Nehovoříme o Fort Knox," řekl Capriglione novinám Star-Telegram. "Ale když jsem to poprvé oznámila, dostal jsem tolik e-mailů a telefonátů od lidí, kteří doslova po celém světě řekli, že chtějí uložit své zlato ... v depozitáři Texasu. Lidé mají tento obraz Texasu jako velký a mocný ... takže pro mnoho lidí to je přesně to, kam by chtěli jít se svým zlatem.

"Někteří konzervativní a svobodní myslitelé aktivisté vyjádřili obavy ze zákona, protože vytvářejí další státní agenturu. Nicméně, na psaní o trhu-orientovaný ekonom z Institutu Ludwiga von Misese, Ryan McMaken argumentoval, že přínosy převáží nevýhody i v tomto případě. "Depozitář Texasu je vládním podnikem, což je zlepšení, neboť jde o případ decentralizace (a pravděpodobně zrušení), která poskytuje alternativy k federálně řízeným měnovým a bankovním systémům," uvedl. "Jak Hayek a další Rakušané poznamenávají desítky let, decentralizace měnového systému je klíčovým prvním krokem k posunu k zdravějším penězům."

Depozitář bude spravovat správce jmenovaný texaským kontrolorem, jehož úřad bude dohlížet na instituci. Vedoucí depozitáře Texasu musí schválit různí státní a legislativní úředníci. Veškeré zisky budou předány obecnému fondu příjmů, který bude mít pro daňové poplatníky výhodu nad rámec úspor spojených s repatriací státního zlata. Úplné znění zákona je k dispozici zde. Podobný účet byl zaveden v roce 2013, ale nezískal trakci. V letošním roce však poslanci schválili sankční rozpětí, od 140 do 4 v domě Texasu a 27 až 4 ve státním senátu. Nyní energizovaní aktivisté v jiných státech doufají, že budou mít podobná opatření v celé zemi - s konečným cílem nakonec obnovit zdravé peníze a poctivou ekonomiku bez spojů Federálního rezervního systému.

 

******

A o britské bance HSCB emitující vlastní peníze a vykupující dluhy občanů zdroj: https://www.theguardian.com/world/2018 - for /mar/23/hoe-street-central-bank-walthamstow-london-debt?CMP=fb_gu napsala Anna Leach

překlad Google, zkorigovaný

Nejdříve byly banky. Odeslající kreditní karty poštou, nabízející snadné půjčky. Přehmaůy tp, projekt se protáhl. Následovaly miliardy dolarů ztrát, recese, úsporné propgramy a půjčky ze dne na den.

 

Pak se pomalu rozběhlo hnutí: roztříštěná, sporadická snaha získat zpět dluh obyčejných lidí.

 

Nyní v severovýchodním Londýně existuje podnik, který je součástí instalace snahy získat zpět  z acharitativních důvodu všechny nitě dohromady: banka, která tiskne své vlastní peníze, prodává je ve skutečném výběrovém řízení a využívá výtěžek ke zpětnému nákupu dluhů.

 

Hilary Powell a Dan Edelstyn převzali starou družstevní banku na hlavní ulici ve Walthamstowu a tisknou peníze, které představují tváře lidí za čtyřmi místními službami - základní školou, potravinářskou bankou, projektem pro mládež a polévkou.

 

Stejně jako získávání peněz na tyto projekty chce společnost Hoe Street Central Bank získat dostatek peněz na nákup 1 milionu libry dluhů, které vlastní lidé v rámci poštovního směrovacího čísla E17, v londýnské čtvrti, která je na 35. místě nejvíce znevýhodněná v zemi.

 

"Vidíme to jako oloupení místní komunitní, nelegální zdanění jejích ekonomických projevů," říká Powell.

 

Jednou z nádherných ironií podnikání je, že "banka" by mohla získat pouze minimálních 20 000 liber na nákup 1 milionu GBP místního dluhu, protože špatné úvěry jsou často odepisovány na zlomek jejich nominální hodnoty v sekundárním trh.

 

"Systém přivádí lidi k zadlužení za základní potřeby," říká Powell. "Jsme předchůdci toho, co doufáme, že bude větší hnutí pro zrušení dluhů."

 

Jak banka tento týden uskutečnila svůj neobvyklý obchod, byli pozváni školáci, aby sledovali emisi 5, 10 a 20 dolarů. Koneckonců, není to každý den, kdy vidíte tvář ředitele na tiskařské matrici.

 

Bankovky s Tracym Griffithsem byly ukotveny na řetězec přes celý prostor aby uschly. Tvůrčí partnerství manželů bylo ovlivněno iniciativami Strike Debt and Rolling Jubilee v USA, které začaly kupovat dluhy a rušit je z etických důvodů.

 

Tištěné bankovky

V roce 2014 zakoupil Strike Debt studentské půjčky ve výši 3,8 milionu dolarů a vytvořil další ad hoc iniciativy: v roce 2016 si televizní komentátor John Oliver koupil a odepsal 15 milionů dolarů zdravotního dluhu, který mělo 9 000 lidí. Kampaň s názvem Rolling Jubilee získala více než 700 000 dolarů - stačí koupit více než 30 milionů dolarů dluhu.

 

Jeden z umělců, kteří pracují jako peněžní tiskáři v bankce v Walthamstow (placený londýnskou mzdou) na projektu, byl k němu přitahován, protože byl místní a měl osobní zkušenosti s dluhem. "Moji rodiče ztratili svoji domov během recese," říká Alistair Gentry. "Každý se může dostat do dluhů. Nezáleží na tom, jak bohatý začnete ... Cítím se opravdu dobře, když si vyhrnu rukávy a zašpiním se barvou, ale i metaforicky, když s tím něco uděláte. Ne jen sedět a sténat. "

 

Banka je otevřena do neděle 25. března. Umělci vytisknou peníze přes den a večer se uskuteční řada rozhovorů.

 

Matka a dítě v banku

Edelstyn a Powell dělají film o projektu, dluhu a ekonomickém systému nazvaném Bank Job. "Představte si, kdybychom se mohli dostat na každý ekonomický kurz na každé univerzitě nebo do každé alternativní ekonomické iformy," říká Powell. "Pak bychom se dostali z této ulice do celé země."

 

Projekt má příznivý přínos na pomoc při posílování komunitních dluhopisů, jelikož většina zúčastněných osob je místní. "Žijeme jen touto lokalitou a to je opravdová přitažlivost," říká Edelstyn. "Cítím, že mám čas poznat kohokoliv v komunitě. My všichni jsme tak propojeni, jen se snažíme si splnit společné sny. Myšlenka politického zapojení se skupin ve vaší komunitě vypadala jako pěkná myšlenka, ale trochu děsivá a nedosažitelná.

 

"Ale když jsem to začal zkoumat a dostat se do kontaktu s místními projekty, zjistil jsem, že každý má dobrý smysl pro humor a jsou to normální lidské bytosti. Tento druh konverzace jsme vytvořili v celé čtvrti a spojili jsme různé lidi. To je v podstatě to, co je. Je to jen způsob, jak mluvit. "

 

 Hudbička: https://www.youtube.com/watch?v=Gt0taRu0dE0

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!
Klíčová slova: bankovnictví

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.