Barbar Kaiser by se měl naučit česky

barbar
7.12.2017 14:55
Pod vábivým titulkem „Barbar vstoupil do Strakovy akademie“ publikoval na Echo24.cz redaktor Daniel Kaiser text proti A. Babišovi a M. Zemanovi. *) Ve stylu novinářského mainstreamu a pražské kavárny. Přiznávám komukoliv právo na jeho názor a na možnost ho prezentovat. Ale když už se někdo vydává za redaktora, měl by znát alespoň základy českého jazyka.

Chápu, že D. Kaiser jako redaktor musí vyprodukovat určité množství textu, aby prokázal svou nepostradatelnost. Zároveň že musí prokázat svou oddanost k pražské kavárně, aby osvědčil své ideové souznění, a tím i oprávnění získávat tímto způsobem prostředky ke svému živobytí. Ale nechápu, proč to nedělá profesionálně, proč to dělá jako barbar. Když už se za redaktora vydává. Základem redaktorské profesionality je znalost jazyka českého, schopnost jasně a zřetelně formulovat myšlenky (pokud nějaké jsou), čili umět správně klást písmenka na papír, a také logické vyjadřování.

Některé věty Kaiserova textu jsou doslova záhadné, kupř. Co bude po včerejšku jinak? − po jmenování A. Babiše premiérem; D. Kaiser odpovídá − Držba Strakovy akademie vyvine normativní sílu v Babišův prospěch. Když tuto větu přeložíme do češtiny, pak zní: Držba Strakovy akademie vyvine určující závaznou normu sílu v Babišův prospěch. Chápete, co tím chtěl redaktor říci? Nebo jiné moudro vyprodukované D. Kaiserem jako reakce na prezidentova slova při jmenování premiéra („Chtěl bych vás připravit na to, že velká část českých médií ještě zvýší svou nenávistnou kampaň, kterou vede proti všem, kdo jsou v této zemi úspěšní“), které zní: Jasně, ta velká část českých médií, která je ve své nenávisti tak neúnavná a tak velká, že ani nebylo v jejích silách od ledna letošního roku doručit Babišovi sadu klíčových otázek z jeho podnikatelské minulosti. Ta věta je přece bez obsahu, je nelogická; schopnost nebo neschopnost doručit komukoli cokoli nespočívá v nenávisti, nýbrž jen v uvedené schopnosti – ovšem pravda je, že velká část českých médií je ve své nenávisti vůči M. Zemanovi a A. Babišovi neúnavná.

 

*) https://echo24.cz/a/SBxuR/barbar-vstoupil-do-strakovy-akademie; 7. 12. 2017 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.