Biobeton a mikrokapsle, dva samohojící materiály

obrazek
23.4.2018 17:22
Je otázkou, jak zachránit Libeňský most a vůbec spoustu mostů a budov v této republice, které poničily věky a na jejichž opravu především chybí peníze. A také, jak budovat nové, aby vydržely. Objevila se nová technologie: beton s mikrokapslemi a biobeton, beton, v němž spory pracují za nás, protože v betonu dostaly i výživu, takže jsou schopny se probudit a množit, mohou pracovat klidně dalších 100-200 let a opravovat případné praskliny. Nebo lze popraskané stavby jimi prosytit, ony už vytvoří jednolitou hmotu samy.

zdroj: http://www.bitrebels.com/technology/concrete-cracks-that-repair-themselves/

Trhliny v betonu jsou velký problém. Malé betonové trhliny vedou k velkým betonovým trhlinám. Velké betonové trhliny vedou k spoustě peněz, které se vynakládají na opravy a přestavbu věcí jako mosty a přejezdy. (Nemluvě o tom, že můžeš zlomit matce záda, když stoupneš na trhlinu na chodníku (nebo něco takového). Bylo by skvělé, kdyby byl snadný způsob, jak je opravit. Jak se ukázalo, existuje speciální druh betonu, který se nazývá biobeton, který opravuje své vlastní praskliny pomocí slunečního světla. Skvělý nápad!

Není to první pokus o vytvoření ekologicky šetrnějšího a méně pracovně náročného způsobu opravy betonových trhlin. Před několika lety bylo zveřejněno toto video o biobetonu (níže) a od té doby lidé byli fascinováni tímto novým typem betonu, který by mohl vyřešit spoustu problémů a opravit hodně prasklin. Biobeton používá bakteriální spory, které se přidávají do betonové směsi. Jsou aktivovány vodou (déšť). V podstatě vyplňují betonové trhliny.

Právě nedávno proběhlo více konkrétních inovací v oblasti oprav a v tomto nedávném článku o aplikovaných materiálech a rozhraních si můžete přečíst. Jedná se o levný ochranný povlak typu mikrokapsle, který pokrývá samotný beton. Když se v betonu dostane prasklinka, sluneční světlo pomůže opravit praskliny (prasknutí bude opravdu v povlaku, protože povlak leží na vrcholu betonu).

Dnes jsem četl několik článků o výhodách a nevýhodách obou a nejlepší srovnání naleznete na MIT Technology Review. Zdá se, že přístup ze slunečního světla má největší smysl z několika různých důvodů (včetně velkých nákladů), ale vidím, proč by někteří lidé upřednostňovali řešení z betonu. Mohli bychom odstranit oba tyto nápady a opravit betonové trhliny s LEGO. Vím, že ... není moc praktické, ale je to stále trochu čisté a velmi podivné

MIT technology review:  Mikrokapsle - https://www.technologyreview.com/s/511911/self-healing-concrete-uses-sunlight-to-fix-its-own-cracks/ : "Nový povlak obsahuje polymerní mikrokapsule, naplněné roztokem, který se při vystavení světlu změní na pevnou vodu odolnou. Myšlenka spočívá v tom, že poškození povrstveného betonového povrchu by způsobilo, že se kapsle rozlomí a uvolní roztok, který pak zaplní trhlinu a ztuhne na slunci."

Biobeton a strukturální opravy: https://www.researchgate.net/profile/JM_Irwan/publication/260799424_An_Overview_of_Bioconcrete_for_Structural_Repair/links/00b495326894909688000000/An-Overview-of-Bioconcrete-for-Structural-Repair.pdf

Související: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/novinka-samohojici-se-asfalt

Adam Sheinherr:"Děkujeme za informaci. V případě Libeňského mostu však není problém s trhlinami v konstrukci. Beton je na některých místech úplně vymlet vodou vzhledem k nefunkční izolaci, tak proto se musí opravit. Nejdůležitější je pak kvalitní náhrada hydroizolací."

Libeňský most - poslední kubiatický  most na světě: http://www.lauderky.cz/2016/03/08/libensky-most-posledni-kubisticky-most-sveta/ a  https://cs.wikipedia.org/wiki/Libeňský_most

P.S.: 24.4.2018 Petra Kolínská:"Rada hlavního města právě doporučila zastupitelstvu zbourat Libeňský most. Zástupci Trojkoalice návrh nepodpořili. Další kolo debaty a finální hlasování bude na čtvrtečním zastupitelstvu." Tj, Rada Hl.m. Prahy si  počtem 7 hlasů z 11 schválila  zbourání, teĎ se čká, co na to zastupotelé!. Ve čtvrtek se kvůli mostu pohádali Krnáčová s Čižinským  podle AN o Trojkoalice porušila koaliční smlouvu a o jejím osoudu se bude rozhodovat v pátek. https://video.aktualne.cz/dvtv/hadka-krnacove-a-cizinskeho-na-jednani-zastupitelstva-jednan/r~15e9a8fe493a11e8aca5ac1f6b220ee8/?redirected=1524756123Spor o Most, spor koalice, Libeňský most a mosty v ČEsku v havarijním stavu: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/218411000100426/video/616143,616144,616145,616146 Vptáek 27.4. začalo  třicvetidenní dohadovací řízení o tom, co s koalicí. Další jednání bude 18.5.2018.

11.10.2018 Čtyři dny po komunálních volbách se vznikající koalice se seskupením Praha sobě, v němž figuruje Adam Sheinherr, shodla na opravě libeňského mostu: https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/vznikajici-koalice-jedna-o-programu-shodla-se-na-oprave-libenskeho-mostu-20181010.html

Hudbička:https://www.youtube.com/watch?v=adsjbX545PY

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.