Bludy pana Nečase

15.11.2010 23:12
Blíží se termín ohlášené stávky proti vládním reformám. Tomuto tématu se věnovaly i nedělní televizní diskuse. Chtěl bych se vyjádřit ke zdůvodnění vládních reforem, jež uvedl předseda vlády, zejména dvěma v neděli uváděným a v poslední době stále omílaným. Reformy jsou prý nezbytné, aby nám nebyl snížen rating, tedy - česká vláda musí pokročit se strukturálními reformami, pokud chce země dostat vyšší rating. Podle pana Nečase by nám v opačném případě hrozilo zdražení půjček. Jde tedy o zcela evidentní protimluv.

Musíme udělat reformy, abychom se prý nezadlužovali, a zároveň, aby nám nebyly zdražovány půjčky. Na co ale ty půjčky budeme potřebovat, ale hlavně, proč bychom si je měli brát, když reformy mají za cíl se nezadlužovat? Proč tedy vlastně chce pravice reformy?  A druhá stěžejní myšlenka pana Nečase se týkala důchodové reformy. Prý je nezbytná. Ale proč. Pan Nečas ji zdůvodňuje tím, že dnes na jednoho výdělečně činného občana máme jednoho nevýdělečného. V roce 2030 prý to budou již dva nevýděleční na jednoho výdělečného.

Opět nám ale pan Nečas zapomněl sdělit, jak tou zamýšlenou reformou změní demografickou křivku, tedy jak zvýší porodnost a změní stárnoucí společnost. Sociálními škrty, omezováním porodného, mateřské dovolené a dětských přídavků, se mu to určitě nepovede, leda že by skutečným cílem „důchodové reformy“ bylo, aby lidé vůbec do důchodu nechodili. A tak mne napadá jediný skutečný důvod zamýšlených změn: neochota se dělit o výsledky páce celé společnosti, a nechat volné ruce těm nejdravějším a nejbezohlednějším si urvat co nejvíce. A na fakt, že bohatství národů vzniká právě stále dokonalejší společenskou dělbou páce, raději v podání české vlády, ale i mezinárodních finančních institucí, zapomeňte.

Pravé důvody ekonomických reforem se tedy od našich současných politiků nedovíme. Nerad bych jim křivdil, možná svým představám i věří, ale na mne působí zdůvodnění nezbytnosti průlomových ekonomických a sociálních reforem do uspořádání sociálního státu nedůvěryhodně.

zdobinsky
Je mi 55 let, pracuji jako řidič tramvaje, jsem ženatý a mám dvě studující děti.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

vladajsoucna
Milane, Nečasovi nejde o žádné reformy, ani důchodů, ani veřejných rozpočtů, ale jen o dobře placenou službu svým chlebodárcům z řad všehoschopných Bakalů.
zdobinsky
Pochopil jsem vás správně, že když chce někdo něco udělat (zrušit státní důchody, nemocenskou, invalidní důchody apod.), nepotřebuje nic dokazovat. Dokonce, že se nic dokázat nedá, ale jde jen o naše osobní přání? A když máme dostatečnou podporu veřejnosti, máme vyhráno. Politika tedy není o důkazech. Politika je o podpoře konkrétních záměrů. Děkuji pane Vašíčku, že jste mi pomohl nahlédnout do podstaty.
albert
Mám takový dojem, že někteří ekonomové doporučovali 10 000,- Kč měsíčně šetřit na důchod. Takže 20 000,- Kč v rodině i za manželku a rating je v pořádku. K smíchu nebo k pláči?
zdobinsky
To je dobrá rada. V životě musíme podstupovat spoustu rizik, zvládnout a překonat spoustu nenadálých situací, nemocí, a tak si říkám, jestli není zbytečné, ba přímo nehumánní, od státu lidem ještě k tomu přidávat nejistotu individuálního spoření na důchod do soukromých penzijních fondů.
zdobinsky
Řadového občana ani tak netíží ratingy, co ale sleduje velmi pozorně, je důchodová reforma, zejména hranice odchodu do důchodu. Vzpomeňme,jaký rozruch vyvolalo její posunutí na 62 let ve Francii. U nás proběhlo posunutí na 65 let prakticky bez povšimnutí, přičemž si nevzpomínám ani na vážnjší diskusi k tomuto tématu v ČSSD. Chápu, že pro vysokoškolského nebo vědckého pracovníka to není ožehavé téma, ale pro lidi v těžkých provozech - u pásů, v dolech, ve stavebnictví, či za volantem..., není lhostejné, kdy budou moci odejít na odpočink, jak si budou moci naplánovat své stáří. Mám jen já pocit, že ČSSD na tyto lidi zapomíná?