Bobtnající úřad ombudsmana dalším lukrativním korytem

koryto krmení
13.1.2020 09:07
Dlužno dodat, že pěkně bohatě plněným daňovým poplatníkem. Úřadem, který se nekontrolovaně zvětšuje až do obludných rozměrů otesánka a jeho poslední kontraverzní šéfka, tuze nerada odcházející, by ještě, hrůza hrůz, v něm chtěla zanechat svého "ducha".

Boj o toto koryto, který se vede v posledních dnech, vrcholí a nabyl neuvěřitelnou pachuť až zhnusení z toho, jak a kdo všechno ho dokáže vést. Kádrování, přecházející do štvanic, které je v poslední době u nás oblíbenou politickou disciplínou, dostihlo škaredě prezidentovu nominantku na funkci ombudsmanky JUDr. Válkovou. Prostě proto, že jí navrhl prezident, jinak celých třicet let nikomu navadila, ani jako ministryně spravedlnosti v době předcházející vlády, což je bezpochyby zajímavé a všeříkající.

Jo, minulost je šeredná potvora, má jí ale každý, kdo byl před třiceti lety dospělý a někde už pracoval. Paní Válková v té době řádně a úspěšně dostudovala a byla jako elévka, absolventka, zařazena do práce tam, kde byla. Že se nestala nevýraznou úřednicí, ale už tenkrát byla zařazena do týmu výzkumníků, svědčí jenom o tom, že oboru, který vystudovala, rozumí a její studium bylo kvalitní.

Každý, kdo někdy někam napsal v té době jakýkoliv článek, opravdu jakýkoliv, se musel setkat s tím, že se pod něj podepsal i jeho šéf, byť na něm neparticipoval, nepodílel se ani čárkou. Osobní zkušenost, a byl to krátký článek v krajském deníku o odpadech. Ostatně, spolupracovníci a podřízení Drahoše by mohli dlouze vyprávět, a to nešlo jenom, o články, ale celé vědecké práce. 

Paní Válková měla prostě smůlu, že se k jejímu jménu připsal úděsný Urválek. Všechny další žvásty kolem, zejména o disidentech, jsou bohapustou lží a manipulací. Nicméně její ztažení se z nominace na funkci ombudsmanky je rozhodnutím jediným možným rozumným a sebezachovávajícím. Uštvali by ji.

Veřejnost opravdu o práci a fungování úřadu ombudsmana byla velmi málo, téměř vůbec, informována. Ve včerejším kabaretu OVM ale padlo dost slov o tom, jak a co se tam vůbec děje, jak se ten úřad pod vedením totálně nechopné a nevábně neempatické Šabatové nafukoval, bobtnal, jak se tam za jejího působení zdvojnásobil počet právníků (plus k tomu, samozřejmě, logicky, počet dalších úředníků), jak jim přibyla další budova atd. A to vše, jak jinak, za další a další peníze daňových poplatníků.

Anna Šabatová neuvěřitelným způsobem iritovala po celou dobu svého působení v politice po roce 89 veřejnost a ten úřad totálně zpolitizovala. Ještě před nástupem do funkce, jako zástupkyně ombudsmana v roce 2006, byla nechvalně proslulá v kauze Kuřim a týrané děti, kde kryla strašné zvěrstvo (https://cs.wikipedia.org/wiki/Anna_%C5%A0abatov%C3%A1).

Další počin této paní, veřejně známý, byla kauza Somálky a její "studium" na zdravotní škole, kde se ve funkci už ombudsmanky, která má hájit za slušný žold výlučně vyprodukovaný daňovýmn poplatníkem České republiky, práva českých občanů, angažovala se vší vervou a hájila podvody té "studentky", která se nikdy vlastně studentkou nestala, údajně uprchlice. Po které se, mimochodem, slehla zem a bůhví kde se zdržuje a jakými doklady se prokazuje, když několikery duplicitní od našeho státu dostala po tzv. ztrátě těch prvních. Prostě podvod jak Brno, zase, a zase v tom "jela" paní Šabatová., která tu podvodnici hájila do roztrhání těla, proti řádné, slušné, vzdělané odbornici, ředitelce školy, občanky našeho státu, která byla bezpochyby v právu.

Paní Anna Šabatová, dosluhující ombudsmanka, zanechala ve veřejnosti hořké povědomí obhájkyně podvodů (už v listopadu 1989 byla mezi lidmi, kteří rozhodovali o zveřejnění mylné informace o mrtvém studentovi Martinu Šmídovi) a podvodníků, byť se holedbá minulostí disidentky. Znectila dokonale ten úřad, a i toho ducha úřadu ombudsmana, kterého tam zanechal pan Motejl. A ještě si dovolí prohlásit, že „Cítila jsem, že ten duch Otakara Motejla a částečně i můj v té instituci zůstává“. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nakrknuta-Sabatova-citila-jed-u-Moravce-Rypala-do-ANO-Pak-to-schytala-od-hosta-609753

Po Anně Šabatové zůstává v úřadu ombudsmana jenom zlý duch, ten jed a poznání, že i tato funkce se dá neuvěřitelně zneužít, obrátit zcela její smysl, udělat z ní další lukrativní koryto, které naplňuje daňový poplatník čím dál, tím víc.

A byť považuji, jako většina občanů, našeho pana prezidenta za moudrého, rozvážného a pragmatického člověka, hlavu státu, velmi kriticky se stavím k jeho dalšímu doporučení, ještě nepřímé nominaci na funkci ombudsmanky Kateřinu Valachovou. Vylo by to stejně špatné, ne-li horší, než to, co odchází. Postačuje zrůdná inkluze ve školách, takto dílo této bývalé ministryně školství. Silně hrozí, že ve funkci ombusmanky by začala páchat další podobná zvěrstva na lidech.

Škoda toho jednoho nešťastného podpisu zrůdného prokurátora Urválka. Mohli jsme mít kvalitní, kvalifikovanou, zkušenou a moudrou ombudsmanku ...

 

Růžena Chrastekova
Řadová občanka, zajímající se o politicko - společenské dění v naší zemi

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

cernik

PODEPISUJI!!!

klokan

   Jsme-li touto dobou svědky snahy naší vládnoucí moci o cílenou likvidaci centrálně řízené státní železniční dopravy cestou zavádění chaosu do ní, když nestačilo její předchozí rozčlenění, její tak zvaným zeštíhlování, propuštěním provozních zaměstnanců, maně v mysli vyvstane myšlenka, že enormní množství v popřevratové době vyvstalých ochránců lidských práv na všechno, má být náhradou za nyní na nádražích zrušené lampárny, které posloužily i jako poslední instance k podání stížnosti, tedy se stejným efektem jako u těchto aktuálních nelibě slovanskému uchu znějících ombudsmanů.

luis

Úřad ombudsmana především "nemůže" zasahovat do probíhajících řízení. A na svých stránkách pro jistotu uvádí ještě další okolnosti, kvůli kterým "nemůže" účinně fungovat. Protože zasahuje "až po šibřinkách", měl by působit o to účiněji, aby případů bezpráví a šikany ubývalo. Zatím mi připadá, jak jsem zaslechl, že jde spíše o "psychologickou útěchu pro osoby postižené systémem, aby se jejich nespokojenost ventilovala rozumným směrem".

Na druhé straně registruji v poslední době médiích více diskutovaných aktuáních stanovisek ombudsmanky ke zcela živým kauzám, u kterých nevidím důvod k novému výkladu ustálených norem (když už někdo zasahuje do školního řádu, neměl by si vybrat jen jednu věc, které fandí, ale usilovat o dodržování rovnosti práv a povinností všech).

Proto si myslím, že když už ombudsman má mít nějaký význam, bude záležet hodně na jeho osobě. Vzdáleně se mi jeví jako odborně zdatný, věci znalý, vyváženě a zdrženlivě se projevující pan Křeček, ale nejsem v obraze, jaká je úroveň ostatních uchazečů o nominaci - zatím mě nikdo nepřesvědčuje. Počkám si.

Jiří Volný st.

Především Úřad ombudsmana zapomíná na ochranu našich zaměstnanců v montovnách. Tento nepružný moloch nepomáhá tam, kde to žádá okamžitou reakci, například v případech vyhození z práce. Za ideál bych považoval stav, kdy v případě ohrožení zaměstnance, pokud zaměstnanec o to telefonicky požádá, se dostaví v reálném čase na místo zástupce úřadu a spravedlivě rozsoudí spor. 

Dosluhující ombudsmanka, se svou dcerou v muslimském šátku, však věnovaly veškerou energii případu utlačované muslimky ze zdravotní školy. Ptejme se, jaký byl osud oné dívky? Pokračovala úspěšně ve studiu na jiné zdravotní škole? Předpokládám, že pokud by tomu tak bylo, jistě by sdělovací prostředky ukázaly maturitní vysvědčení hrdé sestřičky. Osobně se domnívám, že po vyvolání senzace daná dívka svou snahu ukončila.

Trochu z jiného soudku. Po stížnosti některých subjektů došlo ve Strakonicích k opakování voleb. Jaký byl výsledek této poměrně finančně náročné akce? Vítězné hnutí zvítězilo opět naprosto přesvědčivě. A zvídavý pozorovatel se ptá, zda stěžovatel a soudce zaplatí část výdajů na tuto zbytečnou akci, která navíc podkopala důvěru v demokracii?