Boj s pandemií hlavním novoročním tématem Bellena, Scholze a Cassise

Neujahr
3.1.2022 12:54
Projev rakouského spolkového prezidenta Alexandra Van der Bellena byl celý o pandemii koronaviru a jejích důsledcích pro společnost. Je těžké nevzdávat se naděje. "A přesto: nesmíme ztrácet odvahu," je to požadavek občanství. Připomněl aféru „Ibiza“ před dvěma lety a „v tomto bodě je důležité, že si naše společnost zachovala odvahu a sebevědomí“. Na krátký okamžik to pak podle Van der Bellena vypadalo, „jako by se do naší země po vládní krizi a následných nových volbách vrátilo něco jako normálnost“.

A pak tu ale byla Corona, ačkoli na začátku pandemie byl stále patrný velký smysl pro solidaritu, jak zdůraznil Van der Bellen. „Ale čím déle tento výjimečný stav trval, první uzamčení, druhé uzamčení, znovu uzamčení a další, tím zřetelněji byly trhliny v naší komunitě patrné." Netrpělivost, skepse, kritika, rozhořčení a zklamání byly následovány hněvem a strachem. Hlasy, které vědí všechno lépe, hlasy nedůvěry, hlasy, které mluví o spiknutích, o nesmiřitelnosti, ale také o skutečném zoufalství, řekl spolkový prezident, kterému letos končí jeho volební období.

Dnes jsou tyto hlasy někdy tak hlasité, že už nerozumíte vlastnímu slovu. Natož toho druhého a konec Corony není ani zdaleka v dohledu. Protože právě ve chvíli, kdy jsme si mysleli, že to nejhorší máme za sebou, přišel Omikron. Proto nyní nevíme, co nám v tomto ohledu přinesou příští týdny, ano, již příštích pár dní.

I když si podle Van der Bellena člověk mezitím na tuto nejistotu dokonce zvykl, je obtížné nebýt lhostejným. Je těžké nevzdat se naděje. Je těžké nenechat se přemoci hněvem. „A přesto: Nesmíme ztrácet odvahu. To je nyní naší občanskou povinností, totiž „nevzdat se, držet se toho, být tu jeden pro druhého“. Van der Bellen připomněl větu „Odvážně v nových časech“ - To jsou dny, kdy naplňujeme naši národní hymnu životem Nesmíme dovolit, aby nás ovládlo zoufalství a hněv. Nemělo by nám být všechno jedno. „Kromě toho, že si udržujeme odstup, nosíme roušku, necháme se očkovat a myjeme si ruce, je to také o péči jeden o druhého. Myslím, že by byla chyba snižovat ostatní, kteří nezastávají váš vlastní názor," varoval spolkový prezident.

Všichni jsou pod tlakem, ale jeden musí stále věřit v dobro toho druhého. Je třeba si vzít příklad z obětavosti zaměstnanců ve zdravotnictví, kteří byli dlouho, dlouho na svém limitu a nad ním a nyní jsou napadáni, že jsou tu pro druhé. Van der Bellen věří, že nejde o to vždy souhlasit s jednou věcí, ale je třeba se ke konverzaci více vracet a k tomu je třeba využít každé příležitosti. V určitém okamžiku se ohlédnete za dobou pandemie a řeknete si: „Je dobře, že jsme zase našli relaxaci. A nikdy jsme neztratili odvahu a sebevědomí. Je dobře, že se stále můžeme jeden druhému dívat do očí, “říká Van der Bellen. „Přeji vám i nám všem skvělý rok 2022 navzdory všemu.“

Německý spolkový kancléř Olaf Scholz ve svém vystoupení na přelomu roku vyzval obyvatele k solidaritě s ohledem na korona virovou pandemii. Scholz také vyzval všechny neočkované lidi, aby se nechali očkovat co nejdříve. "Teď záleží na rychlosti. Musíme být rychlejší než virus," řekl ve svém prvním novoročním projevu. Jeho požadavek: "Domluvte si schůzku s očkovacím centrem nebo lékařem v nejbližších dnech". Každý, kdo byl očkován, by měl být posílen co nejdříve. Scholz také vyzval všechny občany, aby dodržovali platná ochranná opatření, zejména s ohledem na rychle se šířící omikronovou variantu korona viru: "Berte prosím tato omezení velmi vážně. Pro svou vlastní ochranu, pro ochranu svých rodin. Chraňte nás všechny." Scholz připustil, že různé názory a hodnocení Corony jsou „často vyčerpávající“. Ale ve společnosti není žádné rozdělení. Spíše pozoruje „obrovskou solidaritu“, „převážnou ochotu pomáhat“ a „nové sbližování a propojování“.

Nový švýcarský spolkový prezident Ignazio Cassis postavil do středu svého novoročního projevu návrat ke zdravému rozumu a rozmanitosti. Doufá, že Švýcarsko se k sobě přiblíží a bude respektovat jiné názory, „i když je nesdílíme“. Cassis převzal úřad spolkového prezidenta po Guyi Parmelinovi telefonicky - na Silvestra. V době polarizace by lidé ve Švýcarsku měli stále více přemýšlet o tom, „co nás spojuje, co definuje národní soudržnost“. Pouze se solidaritou na jedné straně a vášní pro rozmanitost na straně druhé může země zvládnout výzvy nadcházejícího roku. Pandemie nás nerozdělila a nebudeme rozděleni. Rozmanitost je neustálou výzvou, řekl Cassis ve svém novoročním projevu, který byl poprvé uveden ve čtyřech jazycích používaných v konfederaci v rádiu a televizi SRF. Rozmanitost vyžaduje odhodlání, vžít se do kůže toho druhého, něco si odpustit a dělat kompromisy. To dělá Švýcarsko silným.

Masky sice skryly smích, "ale můžeme se dívat do očí a poslouchat se". Bohužel pandemie stále trvá a je výzvou pro zemi. „To nás činí zranitelnými a nejistými. Někdy také osamělými." Spolková rada však naslouchá všem v zemi. Chápe obavy a strach a vždy zakládá svá rozhodnutí na obecných zájmech Švýcarska a jeho lidu. Trpělivost je ještě potřeba, ale věčný boj lidí proti viru a pandemii tentokrát opět společně vyhrajeme. S ohledem na to Cassis popřál všem zdraví, odhodlání a spokojenost do roku 2022.

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.