Božena Weitingerová: Několik slov ke Krymu a jiné

obrazek
2.12.2017 19:57
Pravidelná překladatelka svodek z rusvesna.su zde zveřejňovaných si dovolila také glosovat.

"I v "proruských" skupinách se nám množí komentáře nejrůznějších trollů, že rozhodnutí obyvatel Krymu osamostatnit se je neodpustitelný separatismus a vůbec "hroznej zločin".

Na to mám jedinou odpověď: Nebyla Ukrajina v roce 1991 náhodou ve stejné pozici jako byl v roce 2014 Krym? Ukrajina se s přinejmenším devíti miliony ruskojazyčných obyvatel (dokonce navzdory výsledku referenda!) odtrhla od SSSR a od té doby se cpe do EU a NATO. To nebyl "zločinný separatismus"?

Možná měli v tu chvíli Rusové vyhlásit "Antiteroristickou operaci" a poslat armádu proti ukrajinským civilistům, jako to před třemi a půl lety udělal Kyjev proti Donbasu... Neudělali to. A za to mají moji hlubokou úctu.

Proč se ale jedni odtrhnout smí a druzí ne? Proč se jedněm umožní samostatnost a na druhé se posílá armáda? Proč v jednom případě uznáváme "právo na sebeurčení" (Ukrajina 1991) a v druhém případě trváme na "územní celistvosti" (Ukrajina 2014)?

Jestli Krym patří dnes k Ukrajině, pak ale podle stejné logiky Ukrajina (i s Krymem) patří k Rusku... Možná by tedy nebylo špatné řešení připojit Ukrajinu k ruskému Krymu..."

*****

"Setkávám se občas i s odmítavými reakcemi na své přehledy stručných zpráv. Dokážu s tím žít, protože nikomu nic nevnucuju. Ať si je přečte, kdo o ně stojí. Vadí mi ale, když dotyční vyjadřují názor, že něco takového zveřejňovat nemám nebo dokonce nesmím. Z jakého titulu jsou tihle lidé přesvědčeni, že mají právo rozhodovat o tom, co kdo smí psát a šířit? Kde berou právo na to určovat druhým, co smějí číst? Co je opravňuje prohlašovat odlišné názory za "dezinformace", dělat seznamy "nepohodlných" webů a dalších zdrojů?

Leckdo by mou už skoro tříletou činnost mohl nazvat "házení perel sviním". S tím ale nemohu souhlasit. Za prvé je mnoho lidí, kteří to oceňují (pro ně to dělám), za druhé nikoho, tedy ani své názorové odpůrce nenutím, aby to četli. Z mé strany se jedná o nabídku alternativních informací a názorů. Materiálů ze strany nepřátel Ruska či Číny a podporovatelů USA, EU a NATO je všude dostatek, zvláště v oficiálních médiích. Ale takřka úplně chybí názor druhé strany. Teprve když je možné slyšet stejně silně názory obou stran, je možné si udělat objektivní obrázek.

Těmi příslovečnými "sviněmi, co se jim hážou perly" nejsou lidé v okamžiku, kdy jim ten alternativní pohled nabízím. Stávají se jimi až v okamžiku, kdy před ním zavírají oči. Říkají tím, že pro svůj názor nepotřebují objektivní informace, že jim stačí informace jen z jedné strany nebo se obejdou úplně bez nich. Nic proti tomu, ale pak by si dotyční měli připustit, že jejich názor nemá žádnou hodnotu. Jejich podpora čemukoli je pak na úrovni jakéhosi bezduchého sportovního fandění. Sportovní fanoušci také podporují svůj klub bez ohledu na to, zdali hráči hrají dobře a fér. Z hlouposti, nepoučenosti, z odmítání informací, a v důsledku zavírání očí a ignorování faktů vzniká FANATISMUS.

Největší problém ale vzniká v okamžiku, kdy lidé tento svůj VĚDOMĚ A ZÁMĚRNĚ JEDNOSTRANNÝ názor prohlásí za jedinou pravdu a vyžadují jej od ostatních. Jejich dalším krokem je pak už trestání druhých za odlišný názor. Padají tím na úroveň v tuto chvíli vládnoucích rusofobních ukrajinských (neo)nacistů a fundamentalistických islamistů. Ti už neváhají za odlišné postoje i vraždit..."

*****

Boženka snad už konečně začne na Vaše Věc samostatně blogovat..

Operativmé svpdka z Donbasu pravidelně rusky zde: http://cigr.net/index.php?do=lastnews

Hudbička: https://www.youtube.com/watch?v=mQR0bXO_yI8

amiourful
Bioranger, členka Rómské demokratické strany, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rezjir10

Ono to bylo trochu jinak. Krym hlasoval v referendu za odtržení Ukrajiny od Ruska většinově pro výměnou za příslib tzv. třetího referenda o nezávislosti Krymu, jehož konaní se ale ukrajinská vláda všemi legálními prostředky snažila v dalších letech zabránit, např. ústavními podmínkami pro vyhlášení referenda.