Brazílii čekají kruté časy

obrazek
29.10.2018 13:03
V nedělním druhém kole prezidentských voleb zvítězil nad levicovým Haddadem ultrapravicový Bolsonaro. Bohužel již jeho vzestup v prvním kole následovala vlna ukrutností, zabit byl dokonce i mistr capoeiry, jenž se vyjádřil ve prospěch levice. Co vlastně je Bolsonaro zač? "Nejnebezpečnější slib Bolsonara, který dostal více než 46% hlasů v prvním kole prezidentských voleb (jeho levicový oponent Fernando Haddad získal 29%), je, že slibuje dát policii volnost, aby mohla zabíjet kohokoli a nemusela se z tohoto zodpovídat před zákonem. To znamená, že každý policista bude mít právo zabít toho, koho chce, aniž by musel vysvětlit důvod." via Magdalena Pospíchalová. Facebook si nejen kvůli americkým volbám, ale i kvůli brazilským zřídil válečný štáb, a já si nedělám iluze, na čí straně v brazilských volbách stál Zdrojem pro tento blog se staly příspěvky Andrey Cerqueirové a Josefa Mikovce. Nejprve došlo k impeachmentu Dilmy Rousseffové, před tím byl ještě zažalován oblíbený bývalý prezident Lula, jenž se i tak pokoušel kandidovat, což soud nepovolil. A tak díky kampani v druhém kole získal Bolsonaro přes 55%.

Honza Macháček 

Lidé jsou hloupí,
že fašisty koupí,
kdo ale nabídku tvoří,
jsou velcí investoři.

26.6.2013 http://aulavirtualedemocracia.blogspot.cz/2013/06/brazilska-bastilla-nebo-pouze-nepokoje_26.html A.C.: Z textu Markéty Pilátové čiší nenávist vůči tomu, že Dilma a Lula poskytli naději na lepší život lidem z periferie, z favel. Že jejich vlády rozjely sociální program Bolsa familia (příspěvky pro chudé rodiny) či program Minha casa, minha vida (přidělování družstevních bytů lidem z favel). Mluvila jsem s lidmi, kteří byli do programů zařazeni, život se jim výrazně zlepšil. Paní Pilátová to ale hodnotí, že prezidenti "rozdávali prebendy svým věrným voličům", sociální programy označuje za "sporné". Oproti tomu zpěvák Bono Vox už v minulosti uvedl, že celý svět by se měl od Dilmy učit, jak účinně bojovat s chudobou. Paní Pilátová dále píše pod fotkou, že Dilma i Lula "mají za nehty nějakou korupční špínu". Tak za prvé: Dilma (na rozdíl od stávajícího "prezidenta" Temera, který se dostal ke kormidlu pučem) není vůbec z ničeho obviněna, sesadili ji kvůli tomu, že když nebylo kdysi na výplaty dávek, půjčila na to do rozpočtu peníze od státní banky, aby lidé peníze dostali, následně tam peníze vrátila (později byla zákonem tato možnost půjčky zrušena), u Luly je evidentní, že se jedná o vykonstruovaný proces (stojí za ním miliony Brazilců, plno levicových organizací, fór atd.), aby byla odsouzením znemožněna jeho kandidatura, volby by totiž s přehledem vyhrál (nyní hrozí vítězství kandidáta, který je pro omezení sociálních i občanských práv). To všechno se děje proto, že se nehodí sociální programy, nehodí se, aby se lidé dostávali z bídy, tak je třeba ty, kteří šli tímto směrem, kriminalizovat a znectít. Zvedá se mi žaludek z té sobecké části brazilské vyšší střední třídy, která nemůže přenést přes srdce, že naději na lepší život začali dostávat i lidé z chudých poměrů, která dehonestuje chudé a menšiny (zastánkyně chudých a menšin Marielle Franco byla nedávno zavražděna). A tak raději část vyšší střední třídy, která má pocit, že ona je ta nóbl, volá po návratu vojenské diktatury. Zvedá se mi žaludek z textů podobných paní Pilátové, která několik let v Latinské Americe žije. Evidentně ale nepochopila její historii, to, že tam není samozřejmost (jako u nás) umět číst a psát, že ona tam přišla se všemi výhodami té šťastnější (neboť i u nás jsou na tom mnozí lidé zle) obyvatelky střední Evropy. Vzpomněla jsem si na jednu reportáž české soukromé televize, která kdysi, když byl na návštěvě ČR tehdejší prezident Lula, uvedla, že jako malý, když musel živit rodinu, přišel o prst na cirkulárce. V té reportáži se mu reportér vysmíval, že "jako prezident už asi prst nepotřebuje" a ironizoval, že "profesor ekonomie provází po Hradě člověka se základním vzděláním". (Pro férovost musím dodat, že tehdejší prezident Klaus, kterého jinak nemusím, se k Lulovi choval se vší úctou.)

levice je roztristena Začaly se objevovat karikatury presidentky i presidenta Luly, které byly mimo rámec politické kultury i vkusu, kupř. Dilma s hákovými kříži na šerpě a paži a s Hitlerovým knírkem a patkou. Pro většinu však byla předestřena jako bolševik hodlající přetvořit Brazílii ve větší Kubu, tím měla být zastrašena a získána střední třída. Při demonstracích se objevovaly transparenty ” Mrtvý komunista dobrý komunista” a podobné. Pokusně jsou šířeny libé vzpomínky na dobu diktatury. Oprávněnou kritiku nahradila neoprávněná demagogie. a fašizující skupinky oživly. Početně byly protivládní demonstrace silnější. a nedokaze se spojit ani spocitat 1+1.pravice sili, politicka gramotnost klesa. zle je , zle.cekalo se jakou chybu dilma udela...a ona ji udelala, zakon porusila.a nese svuj dil viny na nynejsi situaci.po ryze pravni strance kongres, senat i nejyssi soud postupovali v souldu s ustavou.. nemela v ve federalnich institucich vetsinu. proto mela byt opatrnesi...rozsudek nad expresidentem lulou. a jeho uveneni bylo odlozeno na duben
Od dubna 2018 J.M. neustále varuje před vojenským převratem. "Temer získal moc jako vojenská a americká loutka. Úplné selhání jeho ekonomických opatření; nedostatek legitimity jeho mandátu a politická diskreditace v Brazílii, když byl bývalý prezident Lula odsouzen soudem, který byl Washingtonem manipulován (soudce Serio Moro se podle WikiLeaks učastnil tajných kurzů ve Spojených státech), společně se společenskými otřesy zhoršenými vraždou Franco znamená, že v Brazílii je nyní více než kdy jindy blázko vojenskému převratu. Profesor Dr. Schincariol poznamenává, že "vzhledem k rozdílům, které existují mezi pravicovými a levicovými silami v souvislosti s jejich vojenskými kapacitami, je spuštěním otevřené občanské války cílem pro některé konzervativní síly. že se jedná o nový druh scénáře a demokratické síly by se o něj měly starat. "
A soud s milovaným Lulou: 5 pro vinnen, 5 pro nevinnen. “ To, jakým způsobem je v Brazílii zabraňováno oblíbenému politikovi, který dostal plno lidí reálně z bídy (ne slovy, ale opravdu), aby mohl kandidovat, je naprosto skandální. Lula by totiž s přehledem vyhrál prezidentské volby, které budou na podzim. A jen a jen kvůli tomu, aby nemohlo být pokračováno v sociálních programech pro lidi (kvůli tomu byla sesazena i Dilma), je veden tento zmanipulovaný proces. K moci se tam dere vojenská diktatura. "Brazilský levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva, odsouzený nepravomocně za údajnou korupci ke 12 letům vězení, bude muset zřejmě během měsíce nastoupit do vězení. Brazilský nejvyšší federální soud totiž v noci zamítl možnost, aby exprezident zůstal na svobodě, dokud nevyčerpá všechny možnosti odvolání. Dal tak zelenou zpolitizovanému soudu nižší instance, který podle deníku El País zřejmě příští týden nařídí zahájení výkonu trestu. Lula má ještě několik možností, jak oddálit nástup do vězení, podle deníku ABC ale maximálně do začátku května." (Halo noviny)
J.M.: ·Krize, kterou Brazilie prochazí není pouze krizí politickou, ekonomickou, sociální, práva, politické kultury, ale mnohem podstatnější. Je strukturální krizí Systému, která se projevuje v jiné podobě a intensitě v jiných zemích. Bývalý president Lula ji oddaloval svými nespornými úspěchy. Byl nazýván Synem Brazílie a president Obama ho dokonce nazval nejpopulárnějším mužem Planety. Přesto měl bohatě kritiků z prava i zleva, oprávněných i neoprávněných, Ještě více to postihlo jeho následovnici Dilmu Roussef, která se už podobnými úspěchy vykázat nemohla. Prvním masovým projevem nespokojenosti byla Octová tj. Salátová revoluce. Ta sice skončila bez vážných následků, ale zůstala jako varování. Dilma byla sice nucena reagovat na tuto revoluci, při které byly páleny vlajky její strany, ale hodně slibů vyprchalo v koridorech Kongresu. Proto se stalo hlasitějším volání po změně ústavy, kterou si Kongres sotva mohl přát. Revoluční fronta ani dostatečně silné a sjednocující Hnutí nevznikly a Socialismu 21.století bylo možno zabránit v Brazílii snadněji než ve Venezuele, Bolívii a patrně budoucí Kubě. Na samotných nepokojích presidentka neměla vinu.http://aulavirtualedemocracia.blogspot.cz/2016/04/normal-0-21-false-false-false-pt-br-x.htm
J.M.: ·James Petras předvídal:” Liberální koketérii páchá levice politické harakiri “. Jeho kritika byla přímá aniž však sdělit kudy jít “Monopolní kapitál za Lulovy vlády vzkvétal” - a dosahoval “rekordních zisků v primární sféře” za cenu “extrémních škod na životním prostředí a masivního vytlačování původního obyvatelstva a malovýrobců”.V porovnání s “geometrickým růstem monopolních zisků se dva dolary na osobu a den, vyplácené jako dávka mající čelit bídě, dají jen sotva považovat za vizitku ´pokrokového´ či dokonce ´levostředového´ režimu”.... “Lulova éra ekonomické ortodoxie a populistické demagogie” neodvratně končí. Dilma Roussefová na ní nezměnila zhola nic. Její pokusy o oživení domácího zpracovatelského průmyslu byly v podmínkách, kdy vnitřní trh už dávno okupovala levná produkce z dovozu (především z Číny), odsouzena k nezdaru ....“Fušérské návrhy, politické reformy a protikorupční rétorika” – “tváří v tvář milionům lidí, protestujících ve všech větších i menších městech” – se fatálně míjí s “klíčovým problémem koncentrace bohatství, nemovitého majetku a třídní moci agrárních, těžebních a finančních elit.” Jsou to přitom jejich “spojenci z nadnárodních korporací, kdo ovládá i páky politické moci, korupcí nebo bez ní, a blokují jakékoli smysluplné reformy”... Dělnická strana svůj náboj “systémové opozice ztratila už dávno. Její špičky jsou financovány bankami a elitami agrobyznysu a těžebního průmyslu.” Ryze osobní cíle sleduje i většina odborových předáků”
Levice však zůstala roztříštěná, utápějící se ve sporech Indiáni kupř. nejsou uvědomělí proletáři a nechtějí jimi být, není tedy nutné se jimi zabývat, všimneme si jich až budou ve fabrikách a slumech. Pokud jde o přírodu a ekologické problémy všeobecně, pohled partaje se neliší od pohledu kapitalistů a jejich lidem na patřičných místech. Také se zcela nevymanila z rozšířenéhé antikvárního až záhrobního marxismu a nebere v úvahu stupeň, formu a směr jeho vývoje. Což se týká většiny levicových stran. Kritika vlády a strany PT je téměř dostačující, kritika kapitalismu a imperialismu nedostatečná, nedůsledná a povrchní. Pokud jde o kulturu je její postoj nejspíš Rudý hollywoodismus, mírně přizpůsobené socialistické telenovelas. a upravená melodramata pro třídu pracujících. Viz “Working Class Melodrama: the Fulfilling of a Wish Fulfilled?” v lepším případě melodramata Levicové melancholie ,avšak se zákazem vybavování a převzetí minulosti do vize budoucnosti, jak Marx a Engels varují nepatřičně v duchu buržoasního optimismu, arogance 19. století a monokauzálního myšlení coby nezbytnostech pro radikální transformaci a ulehčení cesty v budoucnost. Vykostěný a vypreparovaný marxismus je chráněn a bráněn před možností otevřenosti vůči minulostii, budoucnosti a vytvoření kulturní základny pro ekonomickou nadstavbu.
V posledních volbách se předpokládalo, že se v druhém kole střetnou Dilma a spíše pravicová, průměr a politickou šeď spíše naopak. značně přesahující Maria Osmarina Marina Silva Vaz de Lima. Marina Silva však neprošla a proti Dilmě.nastoupil Aecio Neves, který naštěstí prohrál. Levice zachovala postoj hrdého mlčení a symptomaticky dala přednost nevolit nikoho. Ekonomické neúspěchy se staly velice vhodnou půdou pro pravici a oligarchii v pozadí. Začaly se objevovat karikatury presidentky i presidenta Luly, které byly mimo rámec politické kultury i vkusu, kupř. Dilma s hákovými kříži na šerpě a paži a s Hitlerovým knírkem a patkou. Pro většinu však byla předestřena jako bolševik hodlající přetvořit Brazílii ve větší Kubu, tím měla být zastrašena a získána střední třída. Při demonstracích se objevovaly transparenty ” Mrtvý komunista dobrý komunista” a podobné. Pokusně jsou šířeny libé vzpomínky na dobu diktatury. Oprávněnou kritiku nahradila neoprávněná demagogie. a fašizující skupinky oživly. Početně byly protivládní demonstrace silnější. Stoupenci presidentky zase označovali opozici za pučisty a jejich akce za puč nebo převrat. Otázka viny se stala vedlejš Ostatně několik guvernérů by mohlo být také obviněno za stejného provinění jako Dilma V Brazílii je korupce a protiprávní obohacování neoddělitelnou součástí systému a členů Kongresu, kteří byli zkorupce obviněno není málo. Nepochybný je předseda Sněmovny, evangelikál přežívající skandály, Eduardo Cunha, pro kterého prokurátor požaduje trest 184 let. Dilma nebyla obviněna z korupce, to by bylo příliš riskantní . O tom více v odkazech. viz The Approaching Coup Zasedání probíhalo jako jako pitvorné představení. Každý poslanec měl 10 vteřin aby řekl své Ano či Ne, s případnou poznámkou. Tyto poznámky byly hodně často trapné, směšně patetické a demagogické. A tak se hlasovalo “Ve jménu Božím, pro štěstí dětí, pro rodinu, jménem evangelíků / či evangelikálů/, ve jménu jednotlivých států Brazílie i města (republiky?) Curitiba”. Někteří poslanci žádali impeachment pro presidentku a současně pro Cunhu. Někteří předstupovali s vlajkami Brazílie a jednotlivých států, nebo zahaleni jimi jako pluviálem. Neuvěřitelné bylo když obhájce brazilské vojenské diktatury a Pinocheta, evangelikál Jair Bolsonaro z Rio de Janeiro dedikoval svůj hlas plukovníku Carlosu Brilhante Ustrovi, který v době diktatury řídil jednotku mučitelů Doi-Codi, Destacamento de Operações de Informação - Centro de Operações de Defesa Interna. Dilma Roussef měla dosti děsivou příležitost poznat jejich výslechové metody osobne Nakonec byly pro impeachment získány potřebné 2/3 hlasů. Otázka legality a legitimity se stala předmětem sporů právníků. Následovalo hlasování v Senátu. Převládá mínění a pocity, že Dilma už sotva má šanci. Stojí však za ní nejen její stoupenci, ale také ti, pro které je menším zlem, stejně jako při volbách.. Důležité je Movimento dos Trabalhadores Rurais Sem Terra, do češtiny se název překláda nejčastěji jako “Hnutí bezzemků”, a to nevidí situaci beznadějně. Zcela absurdní je úmysl opozice, resp. Pravice, prohlást volby v roce 2014 za neplatné a tím i rozhodnutí presidentky.um.cz/clanek/2726-realizovat-utopie
A.C.: 13.4.2018: “ Mam vztek na cast levice v Brazilii-tak dlouho kritizovali Lulu a Dilmu "zleva", tak dlouho jim bylo vsechno malo, na vsem neco hledali, az se moci ujala asocialni pravice.Kritika je dulezita, nesmi ovsem nabrat level uzitecny idiot protivnika... ”
J.M.: V Brazílii nejde zdaleka jen o Brazílii. Brazílie přijetím subimperialistické role má změnit Unasul--Unasur v opak, z nástroje osvobození a nezávislosti se stane nástrojem sametového neokolonialismu a transmisí Megamašinérie. Namísto společenství nového typu umožnující radikální "transition from a bourgeois civilisation to a post-capitalist world society", konec předějin a přístup počátku dějin, pouhá subimperialistická podvelmoc, oslabující BRICS, se všemi atributy neo´- liberalismu, privatizací, sociálními škrty, vpádem cizího, především severoamerického kapitálu a důslednějšího vykořisťování. Má integrovat Jižní Ameriku do systému světového kapitalismu, likvidovat její svébytnost, zprostředkovat kolonizaci nevědomí, eliminovat spiritualitu a původnost... Má to být ona, kdo se za podíl v Megastruktuře stane nástrojem pro zadržování nebezpečných "návratů do budoucnosti. Egon Bondy svého času přednesl: „Jestli západní kulturní tradici zbývá poslední záloha, je jí už jen Latinská Amerika. Tam bychom měli vyvinout největší úsilí.”
To ovšem vědí nejen v Americe Jižní..
Bída v Brazílii: 14,8milionů v extrémní chudobě, 55% z nich v severovýáchodní Brazílii: http://folhacentrosul.com.br/brasil/15475/brasil-chega-a-14-8-milhoes-de-pessoas-na-extrema-pobreza-55-estao-no-nordeste
11.5.2018 Josef Andree: uz vidite jak je to s brazilii zle.? horsi nez se zda. byl natocen film o pripadu lula, konci jeste pred soudem a uveznenim , ale je silne proti nemu. levice nedela vubec nic jeste vice se drobi a rozklada, do tv se nedostanou, nektere noviny uz nesezenete. ani zadna peticni akce. volby dopadnou spatne. a nejvyssi soud potvrdil trest. depresivni doba, ale brazilci si to nijak neberou. holt jizni mentalita
rozhovor s exprezidentem Lulou čelícím vězení: https://www.democracynow.org/2018/3/19/exclusive_brazilian_presidential_candidate_lula_on?fbclid=IwAR0Cydx5Y9tD1XyfbO9ff-CODIF9_Gm9RFJYOi8mFGNtoNdC0TLjUFdVEeM ...impeachment Dilmy byl první částí puče, teď dojde na druhou část.
Ve prospěch nové kandidatury Luly vystoupilo dokonce i OSN, ovšem proti rozhodnutí Nejvyššího xoudu nemělo šanci.
A tak došlo k volbě prezidenta, jíž se oblíbený Lula nezúčastnil, a Bolsonaro vyhrál nad Haddadem.
A.C: Vím, že tímto statusem asi nic nezměním, ale musí to ven... Nejlepší je nepřítelem dobrého (anglické přísloví má univerzální platnost). Kdo bazíruje na nejlepším, většinou zabije i to, co je pro něj "jen" dobré. Brazilští zelení sice jsou proti volbě Bolsonara, nepodpořili ale ani volbu Haddada. Tudíž si jejich voliči mohou vybrat - buď zůstat doma, nebo volit Haddada. Každý má samozřejmě právo na to zachovat se jak chce. V situaci, která Brazílii zcela reálně hrozí (a opravdu to není plané strašení, v Brazílii je prezidentský systém, prezident je de facto premiér), je ale tohle strkání hlavy do písku od strany, která je ze své podstaty antiautoritářská, dosti nezodpovědné. Nadřadit vlastní ego (že protikandidát není dostatečně podle mého gusta) nad bojem o prosté zachování liberální demokracie (včetně sociálních programů, které dostávaly lidi z bídy), je prostě zabedněnost. A může být osudové včas to nepochopit...
V Praze získal Haddad 71 hlasů, ale Bolsonaro 67! V Brazílii Bolsonaro vyhrál s cca 56%
Ještě je naděje na diskvalifikaci Bolsonara kvůli volebnímu podvodu: http://www.brasilwire.com/accused-of-electoral-fraud-bolsonaro-could-face-disqualification/?fbclid=IwAR0CqkGrmdEHRy7_AvQUCz0VLbRsaYXfS1Dv_zy91m_R4uPCA7xa2Il_2RQ - ostatně , udělejte si obrázek o masivnosti kampaně Bolsonara: sepsal Lu Sudré, překlad Google Translator: "Vyšetřovací příběh publikovaný novinami Folha de S. Paulo dnes dokazuje, že společnosti platí za služby hromadného zasílání zpráv WhatsApp k šíření falešných zpráv a útoků proti Dělnické straně (PT). Podle článku se společnosti plánují velkou operaci pro týden před volbami v Brazílii, které se uskuteční 28. října. Společnosti podporují velmi pravici kandidáta Jair Bolsonara a používají seznamy mobilních kontaktů prodávaných agenty digitální strategie a také vlastní databáze prezidentských nadějí. Zákon umožňuje pouze kandidátům, aby používali své vlastní seznamy kontaktů, které dobrovolně poskytují jednotlivci. Chcete-li odeslat stovky milionů zpráv, kontrakty mají hodnotu až R $ 12 milionů (více než 3,2 milionů amerických dolarů). Jednou z firem, které tyto služby nabízejí, je Havan, vlastněný Lucianem Hangem, který údajně nutí zaměstnance, aby hlasovali pro Jair Bolsonara. Najímání takových služeb může být považováno za nelegální příspěvky od firem, pokud jsou prokázány vazby s kandidátem na sociální liberální stranu. João Meira, který má magisterský titul v politickém právu, vysvětluje, že volby mohou být zrušeny kvůli nelegálním praktikám v kampani a zneužití hospodářské moci. Meira tvrdí, že s tvrdou kampaňou WhatsApp a "průmyslem lží", které se kolem ní objevují, je prakticky nemožné řídit, jaký druh obsahu je sdílený, a pokud se obvinění osvědčují, "podvod zcela zmaří volební proces. "" Pokud bude Bolsonaro a jeho kampaň prokázána souvislost s jednáním těch skupin lidí, kteří se dopustili protiprávních činů, i kdyby byl zvolen, může být obžalován a být neoprávněný k běhu po dobu osmi let, "říká odborník. Zatímco některé agentury oznámily, že posílají zprávy o hromadných službách společnosti WhatsApp, zahrnují služby Quickmobile, Yacows, Croc Services a SMS Market, zveřejnění společnosti Bolsonaro zahrnuje pouze společnost AM4 Brasil Inteligência Digital, která byla vyplacena ve výši 115 000 USD (téměř 31 000 USD) služeb. Podle služby Folha jsou služby mezi 0,08 Kč a R $ 0,12 (0,02-0,03 USD) za zprávu zaslanou na kontaktní čísla z vlastního seznamu kandidáta a R 0,30 až R 0,40 (US $ 0,08-0,11) za zprávu, pokud je seznam kontaktů agentuře. Agentury nabízejí také segmentaci podle regionu a dokonce i příjmy. Strategie Folha uvedla, že jednou ze strategií používaných kampaní společnosti Bolsonaro je automatické generování zahraničních telefonních čísel prostřednictvím webových stránek, jako je například TextNow. Článek také uvádí, že kontaktní databáze jsou často poskytovány nezákonně společnostmi pro výběr dluhů nebo zaměstnanci, kteří pracují v telefonních společnostech. Pomocí mezinárodních volacích kódů mohou správci vyhýbat spamovým filtrovám a omezením uloženým společností WhatsApp, jako je například limit 256 členů ve skupině nebo automaticky sdílet zprávu na maximálně 20 osob nebo skupin. Kandidát na dělnickou stranu, Fernando Haddad, byl primárním cílem falešných zpráv sdílených prostřednictvím WhatsApp ve volbách do roku 2018. Prezidentský nadějný řekl, že podá stížnosti proti obviněným společnostem a argumentuje, že epizoda opět ukazuje, že Bolsonaro nerespektuje demokracii. "Požádáme volební soud a federální policii, aby okamžitě zatkli tyto zkorumpované podnikatele, aby jim tyto zprávy WhatsApp nezastavily. Mají jména majitelů, jména společností, smlouvy, částka finančních prostředků - což je volební trestný čin. On [Bolsonaro] se vyhýbá [prezidentským] debatám, ale nemůže se vyhnout spravedlnosti, "řekl Haddad. Dělnická strana vydala prohlášení vyzývající federální policii, aby vyšetřovalo "Bolsonarovy trestné činy". "Je to společná akce ovlivňující volební proces, který volební soudy nemohou přehlédnout ani zůstat bez trestu. Vezmeme veškerá právní opatření, abychom byli zodpovědní za jeho zločiny, včetně použití finančních prostředků, protože miliony vynaložené na lži nejsou zahrnuty v jeho finančních zprávách, "uvádí se v prohlášení. "Kriminální metody kongresmana Jaira Bolsonara nelze v demokracii tolerovat. Brazilské orgány mají povinnost zajistit, aby volební proces probíhal hladce. Společnosti sociálních médií nemohou jen pasivně sledovat, jak jsou jejich služby využívány k šíření lží a trestných činů, a stávají se spolupachateli manipulace s miliony uživatelů, "napsala strana. Havan okamžitě neodpověděl na žádost o připomínky."
vyšla kniha Pavla Šembery: Brazílie, návod k použití.
A připomeňme, že současná imigrantská vlna do USA se zatím rekrutuje především v Hondurasu, kde v roce 2012 provedly USA pravicový převrat a kde vládne loutkový panovník v prezidentském systému. https://www.democracynow.org/2018/11/2/noam_chomsky_members_of_migrant_caravan?fbclid=IwAR0ZV2cV-ArkuDifg8lIQ3ta2jC6I4e9-4dCQVL45PCZ9-RaeX2D_sYuOT0
Pozměňovací návrh, v brazilské ústavě známý jako pec 215, bude zahrnovat návrat desetiletí v domorodých právech a bude mít katastrofální následky po celé planetě Zemi, (Kyle Worlitz:) Brazílie má 720 rezervací,m v nichž žijí přírodní národy, mají velikost od jednoho hektaru až po miliony hektarů. Bolsonaro řekl, žýe chce tuto všechnu plochu vydražit v bloku aukcí, jde o 13% území Brazílie.  "Menšiny se musí přizpůsobit většině., nebo prostě zmizet" řekl.   Také řekl, že za jeho administrade nebude ani centimetr čtvereční vyhrzaen přírodním obyvatelům Brazílie. https://www.cbc.ca/news/politics/brazil-bolsonaro-trudeau-canada-1.4873776
Jedna dobrá zpráva denně: Amazonský kmen vyřvořil 500 stránkovou encyklopedii tradiční medicíny: (oprava - v roce 2018 již měla encyklopedie 100 stran, angliccký článek je velmi zajímavý.) https://news.mongabay.com/2015/06/amazon-tribe-creates-500-page-traditional-medicine-encyclopedia/?fbclid=IwAR35k_nQZZbhOpc2zx0fY68ESSSmhmQijAQL_myWMRh8LEOg_uVmsyapzJI
Dušan Šrámek:  "Tahle banda, pokud tu bude chtít zůstat, se bude muset podřídit zákonům. Buď vypadnou, nebo půjdou do vězení. Tihle marginální rudí budou v naší zemi zakázaní," řekl Bolsonaro v telefonátu, při němž se nechal natočit na video a to pak tento týden zveřejnil na síti YouTube. "Tahle vlast je naše, a ne té bandy, která má rudou vlajku," dodal Bolsonaro s odkazem na červenou vlajku strany PT."
Andrea Cerqueirová: "Všechny chyby vlády levice v Brazílii převyšuje fakt, že 30 milionů lidí se z bídy dostalo do nižší střední třídy. "
Rodrigo Castriota @castriotar : "Více než 20 brazilských univezit bylo v uplynulých dvou dnech přepadeno vojenskou policií. Ta zkonfiskovla veškerý materiál o historii fašismu, zrušila vyučování kvůli "ideologickému obsahu", odstranil antifašistické transparenty, z důvodu, že jde o volební propagandu." https://www.vox.com/mischiefs-of-faction/2018/10/26/18029696/brazilian-police-interrogate-professors?fbclid=IwAR23julGmdabQObVB4GPfqp5Xyq73vf_60hHRpQnw3Q6Z4ubVgfTX4wKK2g
Výběr z nejhoších Bolsonaových výroků: http://a2larm.cz/2018/10/byla-velka-chyba-mucit-a-nezabijet/

Britský novinář Jonathan Cook skvěle ke zvolení Bolsonara.

"Navzdory svým projevovaným obavám dávají plutokrati a jejich mediální mluvčí přednost populistickému krajně pravicovému hlasu, jako je Trump nebo Bolsonaro, oproti populistickému vůdci skutečné levice. Upřednostňují sociální rozdělení poháněné neofašisty, jako je Bolsonaro, rozdělení chránící jejich bohatství a privilegia, nad sjednocujícím poselstvím socialisty, který chce omezit třídní privilegium coby reálný základ moci elit.

Skutečná levice - ať už v Brazílii, Venezuele, Británii nebo v USA - nekontroluje policii ani armádu, finanční sektor, ropný průmysl, výrobce zbraní nebo korporátní média. Právě tato průmyslová odvětví a instituce uhlazovaly cestu k moci Bolsonarovi v Brazílii, Viktoru Orbanovi v Maďarsku a Trumpovi v USA.

Bývalí socialisté jako Luiz Inácio Lula da Silva v Brazílii nebo Hugo Chávez ve Venezuele museli neuspět, a to nejen kvůli svým osobnostním nedostatkům, ale hlavně proto, že mocné zájmové skupiny odmítly jejich právo vládnout. Tito socialisté nikdy neměli kontrolu nad klíčovými pákami moci, klíčovými zdroji. Jejich snahy byly sabotovány - ať už uvnitř či vně - od samého okamžiku jejich zvolení.

Místní elity v Latinské Americe jsou spojeny pupeční šňůrou s americkými elitami, které jsou odhodlány zajistit, aby jakýkoliv socialistický experiment na jejich zadním dvorku selhal – a to ve snaze zabránit dominovému efektu, který by mohl nasměrovat socialismus blíže k jejich domovu.

Média, finanční elity, ani ozbrojené síly nebyly nikdy služebníky socialistických vlád, které se snažily reformovat Latinskou Ameriku. Firemní svět nemá žádný zájem ani na budování běžného bydlení na místě slumů, ani na vytažení mas z chudoby, která pohání drogové gangy, jež chce teď Bolsonaro drtit s větší silou.

Bolsonaro nebude čelit žádným institucionálním překážkám, které Lula da Silva nebo Chávez potřebovali překonat. Nikdo, kdo je u moci mu nebude stát v cestě, když zavede své "reformy". Nikdo ho nezastaví, aby pro své přátele z korporátů vyrval bohatství Brazílie. Stejně jako v Chile Pinochet, Bolsonaro si může být jistý, že jeho neofašismus bude žít v souladu s neoliberalismem."  https://www.jonathan-cook.net/blog/2018-10-30/bolsonaro-is-a-monster-engineered-by-our-media/

*****

Velmoc na dlani

"Jestli západní kulturní tradici zbývá poslední záloha, je jí už jen Latinská Amerika. Tam bychom měli vyvinout největší úsilí."

Egon Bondy 
Symbolická padesátka i postup Brazílie do politického Olympu bude pro volební vyzývatele vyslovené afrodiasikum. Zatím je pochopitelně ještě daleko k alegorickým vozům a televizním půtkám, vytváření dostatečné zájmové stejnorodnosti a předvýrobě přitažlivých prototypů pro směrovanou deindividuaci. Pro většinu Brazilců jsou problémy viditelné, účinné a prosté, proto mohli být odolnější vůči osvědčeným klišé a propagandistickým koloraturám -- a také proto se u politicky nevyhraněných vystačilo s obvyklými sliby, věcnými programy případně tradiční manipulací nebo tradiční čestností. A ti, kteří udržují lokální působnost a působivost Megasystému stimulací moci uvnitř kultury -- v nejširším smyslu slova -- zprostředkovaným vytvářením a kontrolou systému symbolů a symbolického systému, žádné další přídavky nepotřebují. Brazílie kráčející od úspěchu k úspěchu se jeví být nejpřizpůsobivější a pro svou velikost a sílu nejslabší, v budoucnosti politicky i kulturně neutralizovaná, odbarvená, vzdálena své původnosti, poslušná... má

integrovat Jižní Ameriku do systému světového kapitalismu, likvidovat její svébytnost, zprostředkovat kolonizaci nevědomí, eliminovat spiritualitu a původnost... Má to být ona, kdo se za podíl v Megastruktuře stane nástrojem pro zadržování nebezpečných "návratů do budoucnosti"

https://legacy.blisty.cz/art/52160.html

Bolsonarovi synci se procházejí v tričkách izraelské IDF a Mossadu a sám Jair Bolsonaro řeční pod brazilskou vlajkou a sedmiramenným svícnem, co to říká? Palestina není daleko - článek z roku 2010: https://legacy.blisty.cz/art/53158.html?fbclid=IwAR1EenEfpfTYniYJh0koMThFsCc6tRki6vyzZ1S4H746O7WsGCMQ1hed9cM

7.11.2018 První Boplsonarova vlna útoků - občanská práva, penze, svobodný tisk: https://eyesonlatinamerica.com/2018/11/05/bolsonaros-launches-first-wave-of-attacks-civil-liberties-pensions-and-free-press-under-threat/

8.11.2018 bolsonaro zrušil ministerstvo práce: https://www.brasil247.com/pt/247/poder/374476/Bolsonaro-confirma-extinção-do-Ministério-do-Trabalho.htm

Bolsonaro otevřeně vyhrožue genocidou: https://countervortex.org/node/16157?bclid=IwAR11MSCvNca6m2YwnrdpuxCor3NqNuUiaYhJ25rCSY1Q9Uyr10MWeirEaa0

9.11.2018 Bolsonaro jmenoval ministrem spravedlnosti soudce, jenž pomohl uvěznit Lulu: https://www.theguardian.com/world/2018/nov/01/bolsonaro-sergio-moro-brazil-justice-ministry-anti-corruption?fbclid=IwAR0peksFTlUsbzKDoGDBbvgfxGdPc7fk5lf_fd6nZN81hz0eU9ds9GToUps

11.11.2018 Bolsonarřovi příznivci napadli tábor Hnutí bezzemků: https://levaperspektiva.cz/clanky/bolsonarovi-priznivci-napadli-tabor-hnuti-bezzemku/

12.11.2018 Lulův přávnický tým připravuje nové podání pro jeho propuštění: https://morningstaronline.co.uk/article/lula%27s-legal-team-make-new-application-for-his-release?fbclid=IwAR1C2kfTbRahMF5l6tuA2OpEzbkSSsO_6p0eqgUxItFyRZumUwaNU5QVXLE

14.11.2018 Kuba na protest proti Bolsonarovi ruší v Brazílii svůj program zdravotnické pomoci a stahuje své lékaře, protože Bolsonarovy regulační akty jsou proti celoamerické zdravotnické organizaci, která je s Kubou: https://www.brasil247.com/pt/247/brasil/375115/Cuba-abandona-o-programa-Mais-Médicos-em-protesto-contra-Bolsonaro.htm?fbclid=IwAR3NLYtzX9Xad5j_iCemwdNdq4L1vlIiYCtx4FaDeLq_V8yJIjEd_6mTkVU česky: https://levaperspektiva.cz/clanky/proamericky-fasisticky-poskok-bolsonaro-vystval-z-brazilie-kubanske-lekare/?fbclid=IwAR2BaUDSFJqPCB--cITgQJxe7_HoLtm4BU3i7PodMVPPFAHufc0iIAS_JT4

Bolsonaro vyhrožuje indiánům prodejem půdy https://levaperspektiva.cz/clanky/bolsonaro-vyhrozuje-amazonskym-indianum-ze-jejich-pudu-proda-korporacim/?fbclid=IwAR0K8LmqKyqDOUAemUOSkxExbCmGH2Q4PYSSUvcmV0eIvKiyphHzglWzaV4

Lula je nevinný: https://eyesonlatinamerica.com/2018/11/21/lula-da-silva-is-innocent-he-is-a-political-prisoner/?fbclid=IwAR1JA1XzMu6UU1oSOgqWpvULHAgjQNCFQlS5xZQAwRXXBxSfcmrXKAE6aU8

Bolsonarov vyhrožuje kriminalizací sociálních, odborových a náboženských hnutí: https://labourhub.org.uk/2018/11/20/bolsonaro-threatens-to-criminalise-social-trade-unions-and-religious-movements2/?fbclid=IwAR3gqHyqZ4IgvrnOpW9XO9lK2sYcu9-bCjcIGOvioR6bVUQjReQagmWAQPM

 

25.11.2018 DOMORODCI Z AMAZONIE CHTĚJÍ VYTVOŘIT MEZINÁRODNÍ REZERVACI "KORIDOR ŽIVOTA"O ROZLOZE MEKSIKA" 

https://wave.rozhlas.cz/domorodci-z-amazonie-chteji-vytvorit-mezinarodni-rezervaci-koridor-zivota-o-7685187?fbclid=IwAR30vG1q6lgKb63VYE61DYzTYxu_6xaShLjmQj5fRwwHXM5V_gt4GGHI2KQ

30.11.2018 Lula je první prezident oceněný cenou světového ekonomického fora v Davosu: https://oglobo.globo.com/economia/lula-o-primeiro-presidente-receber-premio-de-estadista-global-do-forum-economico-de-davos-3066345?fbclid=IwAR0vnnNBr7BC7BpVZ76E6Qxw8vPD_Joma6LegIorTidNhOMAv7F5p0t0f2U

3.12.2018 Bolsonaro se rozhodl zrušit ministerstvo práce: https://veja.abril.com.br/politica/onyx-lorenzoni-confirma-fim-do-ministerio-do-trabalho/

5.12.2018 Bolsonaro chce spojit indiánské organizace FUNAI (National Indian Foundation) a ministerstvo zemědělství:  https://cbn.globoradio.globo.com/media/audio/231005/governo-bolsonaro-cogita-unir-funai-ao-ministerio-.htm?fbclid=IwAR1dXt4R_2A_DjZ7ZueG40OSdO5n3CfyBKQJzpYildhx0C_oRtQAgjtA-m4

14.12.2018 85%kriticky ohroženého jaguráa žije právě v Amazonii: https://es.mongabay.com/2018/12/america-latina-salvar-jaguar/?fbclid=IwAR2uhNl9pP-fCDUh5kFZV1xxsUxngajUGG8iurcWrsv30KfNHivOlWS_JiE

15.12.2018 Podivná role Guardianu v brazilském dění: http://www.brasilwire.com/the-strange-case-of-the-guardian-brasil/

2.1.2019 Bolsonaro odebral indiánským organizacím sdruženým ve FUNAI pravomoc při  demarkaci kmenových území. https://www1.folha.uol.com.br/poder/2019/01/bolsonaro-retira-da-funai-a-demarcacao-de-terras-indigenas.shtml?fbclid=IwAR2Pyphm0NVRDxGR9G_TAvOYdHwM2pf6WLLHSFTLXfB-_oKl34g8F9ePKkc

3.1.2019 Útok na deštný prales a jeho ochranu již začal: https://www.theguardian.com/world/2019/jan/02/brazil-jair-bolsonaro-amazon-rainforest-protections?fbclid=IwAR23kGaU8ehcq21NHVWoCHAZo4bKup7JwtLRDQxaqgrXNeGa-ZKto4jG4zY

Bolsonaro první den v úřadě vložil Amazonii do rukou těžařů: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/bolsonaro-brazilie-amazonie-prales-tezba-dreva.A190103_122829_zahranicni_baje?fbclid=IwAR34NTHHa7Nr9UmMu2-qr2e-mmxwYnSrydVJ1agZN3r7UjnHppsRLH7nNYs a zemědělské loby: https://wave.rozhlas.cz/brazilsky-prezident-bolsonaro-dal-po-par-hodinach-ve-funkci-pralesy-do-rukou-7717393?fbclid=IwAR3x9j2a2R72hpGq_LNuQ87EW6bsf4L02rq9BTr9kVx1i5gYhqQ-J-jViZQ

 

20.2.2019 Bolsonaro zrušil ministerstvo lidských práv - ve prospěch rodinných híodnot: https://www.theguardian.com/world/2018/dec/06/outcry-over-bolsonaros-plan-to-put-conservative-in-charge-of-new-family-and-women-ministry?fbclid=IwAR22uZlNOPR_2RBLcQ0zT2pQGWPpbJPQbN7HvW_kPJ1tWwUXgsAk7654N8U

6.3.2019 Za povzbuzování  Bolsonara vstupují ozbrojení nájezdníci na kmenovou půdu: http://news.trust.org/item/20190303104923-gixx4/?f21.3.2019 Bolsonaro připravuje genocidu nbclid=IwAR3ZuVxvfc5hJs4pxYe0uqdWiyjbSgmPqJE3TkD7c6sYLMVb2oYjBoedJ5c

21.3.2019 Bolsonaro připravuje genocidu nekřesťanů: 

https://www.patheos.com/blogs/progressivesecularhumanist/2019/01/brazils-christian-fascist-bolsonaro-takes-office-sets-stage-for-genocide-of-non-christians/?

23.3.2019 Brazílie se chystá otevřít rezervace těžařům bez souhlasu přírodního obyvatelstva: https://www.commondreams.org/news/2019/03/14/brazil-open-indigenous-reserves-mining-without-indigenous-consent?

29.3.2019 "Tím, že Bolsonaro nařídil vojákům slavit vojenský puč z roku 1964, se dostal mimo ústavní rámec a zákonnost. Slaví tím vše, k čemu v té době docházelo. Mučení (zalitoval, že víc lidí nebylo "raději zabito"), znásilňování žen při výsleších a ve věznicích, střílení, únosy lidí. Během vojenské diktatury byly ženy trýzněny například vkládáním švábů do vagíny. Žádný předchozí prezident Brazílie, ať byl zleva, nebo zprava, si nedovolil toto temné období Brazílie slavit. Naopak bylo vykládáno v plné jeho hrůze. Naši nejvyšší představitelé by měli vzít zpět pozvání Bolsonara do České republiky, které je pochybné od začátku, neboť je známo, co prosazuje.

Image may contain: 2 people...andrea conguerova"

27.5.2019 Za první čtvrtletí policie v brazilských favelách zastřelila již 434 lidí: 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prestante-nas-zabijet-krici-obyvatele-brazilskych-slumu-policie-tu-zastrelila-pres-400-lidi-72895?seq-no=9&dop-ab-variant=&source=clanky-home&autoplay=1

Členové amazonského kmene, jenž neměl kontakt s civilizací, byli zabiti: https://www.akalaat4day.com/591.html?fbclid=IwAR3kibNOsRgdBnYzGzOjVVN4vy-LTXaoLF_C9xewxyAC93-_HhjAb5aF57Y

31.5.2019 Brazílie v roce 2019 legalizovala 197 pesticidů: http://www.brasilwire.com/brazil-legalizes-197-pesticides-in-2019/?fbclid=IwAR2dsuNXDaALbhgEsopRXUUSLwTLX5o0ym16CJ13_Sn3OTH4yqiu9PGxXGk

3.6.2019 Brazilský parlament neprojednal prezidentský dekret, který by oslabil ochranu Amazonského pralesa a hrál do ruky mocné zemědělské lobby. http://casopisargument.cz/2019/06/01/pokus-o-oslabeni-ochrany-amazonskeho-pralesa-neprosel/?fbclid=IwAR1jETAfAOeLMZd_j3m81SL8wt2IEXzAYYOLtd-Si2NN9BixM06s4cu_FW0

17.10.2019 V Brazílii exploduje násilí vůči přírodním národům https://news.mongabay.com/2019/10/violence-against-indigenous-peoples-explodes-in-brazil/?fbclid=IwAR1TT_GPyrtG6udpIscBsyFDUwp69GjszphqtmYyJmw9OrjibCxRGcaC53A

 

26.10.2019 Brazilská vláda popírá mučení ve věnicích, ačkoliv narůstají důkazy: https://www.insightcrime.org/news/analysis/brazil-government-dismisses-police-torture-prisons/?fbclid=IwAR2cOxSY5dqUrvd7sCbCCLIlwolz26E7nIW8uTrSfjp-HSWLiCcb9_fSUQ0

Bolsonarovy zabijáci zavraždili obránce práv přírodních národů a Amazonie Paula Paulina Guajajaru: https://www.democracynow.org/2019/11/4/paulo_paulino_guajajara_amazon_indigenous_killings?fbclid=IwAR0u35T1B83X-giBYU4S3a4juAx-TXwtvTB38pbxYrk_Dmtb6as6blVPb_M 

8.11.2019 Brazilský Nejvyšší soud včera pozdě v noci rozhodl, že propustí z vězení bývalého prezidenta Luize Inácia da Silvu, známého pod přízviskem Lula, který je už půldruhého roku ve vězení kvůli obvinění z "pasivní korupce". Byl za ni odsouzen na dvanáct let. Více v textu Fabiana Golga...https://blisty.cz/art/97654-brazilie-lula-bude-propusten-z-vezeni.html?fbclid=IwAR1Ziazi3varKip485eN-Erj4FR6dCJYXJlX5gUxuUI_sHzMLMVlB8sU8SI

 

19.11.2019 V  Jairově letgadle na G20 se našlo 40 kg kokainu: https://www.independent.co.uk/news/world/americas/jair-bolsonaro-cocaine-g20-plane-drugs-entourage-brazil-silva-rodrigues-a8977141.html

15,12.2019 česky: Amazonii káejí, domorodce vraždí, ochránce postříleli z jedoucího auta: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/628206/prales-kaceji-domorodce-vrazdi-ochrance-prirody-postrileli-z-jedouciho-auta.html?f

 15.2.2020 Analýza brazislkého fašismu a krize: http://bit.ly/372fuuE.

22.2. 2020 Vláda povoluje těžbu lesů v regionu Amazonie ze souzkromé iniciativy: https://www1.folha.uol.com.br/mercado/2020/02/governo-autoriza-concessao-de-florestas-da-regiao-amazonica-a-iniciativa-privada.shtml

22.2.2020 Těžaři omylem pokáceli nejstarší strom na světě. V Amazonii. https://www.xapuri.info/desmatamento/morre-acidentalmente-a-arvore-mais-antiga-do-mundo/

22.2.2020 Bývalý ministr spravedlnosti řekl, že bolsonaro plánuje diktaturu: https://blogdacidadania.com.br/2020/02/ex-ministro-da-justica-diz-que-bolsonaro-planeja-ditadura/

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes tlačítko Kateřina Amiourová - blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.