Brexit a Mnichovská konference

may
26.2.2018 14:36
Když britský The Guardian informoval, že britská premiérka Theresa Mayová ve svém zítřejším sobotním projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2018 také mimo jiné vyzdvihne úspěch bezpečnostního partnerství s Evropou, včetně Operace Triage, kde policie ve Velké Británii intenzivně spolupracovala s Europolem a Českou republikou za účelem zadržení gangů pro obchodování s lidmi, jakož i s rychlým vydáváním podezřelých z terorismu a šéfů zločinu, tak jsem zpozorněl.

Říkal jsem si, proč by proboha paní premiérka Mayová na konferenci k otázce bezpečnosti za účasti zástupců z více než 70 zemí měla zmiňovat něco tak, mírně řečeno, vůči České republice nediplomatického, navíc ve městě, které v myslích Čechů a celého demokratického světa bude již navždy spojované s  Mnichovskou konferencí 1938, ve které také i politici Spojeného království sehráli tak hanebnou roli? Paní premiérka, která je dlouholetým a velmi zkušeným britským politikem, k tomu jistě musela mít nějaký skutečně velmi závažný důvod.  V této poznámce se dotknu jednoho možného dílčího vysvětlení ve snaze alespoň částečně porozumět uvažování některých dnešních britských politiků.

O paní premiérce se ví, že nebyla na straně hlasujících pro vystoupení Spojeného království z EU. Stejně tak i z jejích relativně nedávných vyjádření jasně vyplynulo, že nadále brexitu nakloněna není. Nicméně jako kompetentní vládní úředník slíbila, že vůli britských občanů demokraticky projevenou ve výsledku všelidového hlasování, provede, o tom nemůže být řeč. Politický instinkt a zkušenost paní premiérce podle všeho napověděl, že přidávat se jednoznačně k jednomu či druhému extrému se obvykle politicky nevyplácí.

Když si ovšem přečtete mnichovský projev britské premiérky pozorně, pak jedním z do očí bijících sdělení je i toto chvályhodné prohlášení:  We must all ensure that nothing prevents us from fulfilling our first duty as leaders: to protect our citizens.” Paní premiérka se v Mnichově bila jako lev a je pevně odhodlána občany ochránit. Dobře totiž ví, že se tu testuje síla politické moci a symboly státní suverenity, a protože v budoucím politickém boji chce obstát i ona, musí se soustředit právě na tyto základní symboly státu.

Proto se nabízí pokušení. I když má Spojené království se svými vlastními kriminálníky starostí dost a dost až nad hlavu (což zde nebudu jako přítel lidu Spojeného království již dále zmiňovat) je paní May ochotna se před celým světem v duchu evropské a celosvětové bezpečnostní spolupráce pochlubit s konkrétním “dobrým” evropským přeshraničním případem. Paní premiérka je dobrý politik a patrně bude vědět, že britským občanům se ani za mák nelíbí žebračky z Rumunska či bůh ví odkud s východní Evropy, v rolích žebrajících madon s opilým či jinak zdrogovaným dítětem v náruči budícím lidský soucit. Sám jsem to viděl na vlastní oči a také se mi to nelíbilo. Stejně jako by se mi nelíbilo, kdyby se v mém usedlém tradičním roztomilém anglickém městečku potulovaly od ničeho k ničemu postarší dámy, také žebračky z chudých zemí eufemisticky nazývanými Novou Evropou. Stejně tak by se mi nelíbili i všichni ti noví evropští kriminálníci, kteří stojí v čele gangů obchodující s lidmi a jejich levnou pracovní silou, jako byl ten náš.

Tím se dostáváme k rozuzlení. To, o co se tu hraje, jsou symboly státní suverenity, a zejména s tím spojená otázka volného pohybu osob. Zdá se, že toto byl a zůstane jedním z neuralgických důvodů brexitu, a je to současně také i otevřená rána Evropy, kterou vládnoucí moc pro své ideologické předsudky nechce nebo neumí zacelit. Paní premiérka to dobře ví, je zkušeným politikem, a proto říká to, co říká, odolat pokušení je obtížné.  Možná, že to říkat musí, protože nic jiného, lepšího, po ruce nemá, s vědomím, že bitva o brexit ještě neskončila. Proto o tom ještě hodně uslyšíme, i když to vypadá, že již bylo řečeno všechno a někdy, jako v tomto případě, snad až přes příliš.

Pokud Vám z toho někomu zůstává taková nějaká pachuť v ústech, tak bych se tomu nedivil, mně zůstává také. Tak je to to zdá se zkonstruováno. Aby zůstala pachuť v ústech, hlavně britům,  protože bitva o Británii stále zuří, a ještě není úplně dobojováno.

 

https://www.theguardian.com/politics/2018/feb/16/theresa-may-to-warn-eu-not-to-let-ideology-put-its-citizens-at-risk

https://www.gov.uk/government/speeches/pm-speech-at-munich-security-conference-17-february-2018

https://www.theguardian.com/global-development/2016/oct/31/five-czechs-convicted-people-trafficking-plymouth-jailed

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.