Bruno Solařík: O manévru dvojmetristů aneb obrana demokracie

obrazek
23.1.2019 13:10
"S demokracií se dá dělat ledacos. Například se při jejím hodnocení dá užít dvojí metr. Pokud jde o tuto geometrickou disciplínu, v poslední době je v módě zajímavý manévr, kterým se mluvčí snadno přesouvá z pozice obhajoby demokracie k pozici jejího faktického odmítání.

Na jedné straně takový mluvčí rád zpochybňuje, že by ty které volby, konané mimo severoatlantický dosah, proběhly opravdu demokraticky. Zjevně tu tedy dává najevo, že o demokracii a demokratické volby stojí.
Na druhé straně však vzápětí odsuzuje legitimní výsledek voleb v těch kterých zemích severoatlantických, které, jak sám uznává, demokratické nepochybně byly. Zde mu citelně vadí fakt, že lid, ovlivněný – jak jinak – trolly z facebooku, v demokratických volbách nemístně zvolil nevhodné kandidáty.
Při té příležitosti typický dvojmetrista nenápadně upozorní na přednosti shora prosazovaného liberalismu (coby principiální ochrany menšin) před sdola prováděnou demokracií (coby principiální vládou většiny).

Nakonec dvojmetrista vyhlásí naléhavou potřebu profylaxe, tj. mocenské ochrany onoho liberalismu shora před demokracií zdola. Rád cituje filosofa liberalismu K. Poppera, že „v případě nutnosti“ by bylo správné potlačit (!) „netolerantní“ filosofii „dokonce i silou“ – tj. „ve jménu tolerance netolerovat netolerantní“.
Přitom dvojmetrista vyslovuje lítost, že úspěšnému uplatnění této výzvy zabraňují právě elementární mechanismy demokracie, tj. fakt, že výsledky demokratických voleb zdola jsou právě z hlediska demokracie legitimní i tehdy, když holt nevyhovují představám zmíněného liberalismu shora.

Liberalismus či neoliberalismus tohoto typu se dostává do popsané slepé uličky zřejmě proto, že nebere v potaz základní princip demokracie, totiž dělbu moci na výkonnou, zákonodárnou a soudní.
Pokud totiž i taková politická síla, která někomu (třeba liberalismu) nevyhovuje, zcela prokazatelně dodržuje ústavu, zákony a listinu práv a svobod, není ze zákona legitimní označovat ji za tak či onak „netolerantní“, nemluvě pak o následné snaze „netolerovat netolerantní“.

Ba co víc: jestli zde něco z hlediska demokratické zákonnosti přece jen působí jako jednoznačně netolerantní, autoritářský až totalitární postoj, pak je to koneckonců právě a jen uvedená snaha a priori potlačovat cokoli, co při zachování ústavy a zákonů demokratického státu shodou okolností prostě nevyhovuje názorům oněch stoupenců ochrany liberalismu (nebo čehokoli jiného) před demokracií."

*****

P.S.: Ve Francii se právě vláda rozhodla navrhnout, že nepotrestané protesty žlutých vest by měly být nelegální! Odkaz viz poslední blog Manifest žlutých vest. 

Hudbička_ https://www.youtube.com/watch?v=NvpK0RvUeRg&fbclid=IwAR3R5HbFji0_6xLo_2xcqErVRZXqy6m4bxTcM7oPwQZ0XiPtH_qPAKmnAAQ

12.4.2019 Vítězka prezidentského klání na Slovensku, Zuzana Čaputová, si před jmenovánímsoukromě zajela do Čech,kde povečeřela se Schwarzenbergem a navštívila řditele Knihovny Vácalava Havla Žantovského: 

Trefně komentuje Tomáš Tyl:

"A tak zkusíme metodu "jednoho metru", jo? Si představme, že by po svém zvolení prezidentem ČR jel Miloš na Slovensko "na soukromou návštěvu" a setkal by se s oponenty a protikandidáty hlavy státu - Čaputové.
"Budoucí český prezident Miloš Zeman dva týdny po svém vítězství v přímé prezidentské volbě soukromě navštívil Bratislavu. V úterý povečeřel s poslancem SMERu a někdejším předsedou vlády Ficem, který ho podpořil v kampani, setkal se například i s bývalým předsedou Nejvyššího soudu Slovenské republiky Štefanem Harabinem".
V tuto chvíli všem lepším lidem vybuchly monitory a mimořádné vysílání ČsT změnilo barvu ze žluté na rudou. Moláček vyzývá k humanitárnímu bombardování Vysočiny, Fendrych vidí na obzoru lodě plné kojících matek a starců z Afriky, kteří nás přijíždí zachránit. Pyjáti se hromadně odhlašují z Pornhubu, aby uvolnili kapacity pro soustředěný útok na stránky Pražského hradu. Nora Fridrichová, Marek Wollner a Václav Moravec opustili Kavčí hory v přenosovém voze maskovaném za pojízdnou prodejnu ruské zmrzliny, aby mohli co nejdéle udržet demokracii v ČR, nepozorovaně proniknout co nejblíže k frontové linii u Dolního Hrozenkova a informovat občany, že se jedná o nejhorší urážku, jaká se kdy hlavě státu stala. Na ČT to dole v titulku nekrauluje - visí to tam totiž furt, neboť to nemá kdo vyměňovat - absolvent genderových studií, který měl vkládání titulků na starosti, spáchal protestně-demonstrativní sebevraždu polknutím deseti plastových kapslí do kávovaru.

A když to stejné udělá Čaputová - jede jako zvolená prezidentka na "soukromou" zahraniční cestu s děkováním svým podporovatelům - co slyšíte? Ano, nic. No, to bohužel slyšíte správně... I když z diplomatického hlediska je to urážka hlavy České republiky jak hrom. A je úplně šumafuk, co si myslím o Mlhošovi."

9.5.2019 Change the system: 

Opět ukázka kulervoucí propagandy a parádního dvojího metru na ČT

>>My víme VÍCEMÉNĚ, že ti Rusové v tom ASI NĚJAKÉ prsty mají - vzhledem k tomu, že to veřejné mínění NĚJAKÝM ZPŮSOBEM ovlivní. To, co nevíme, je do jaké míry.<< (od páté minuty videa)
TAK TO JE ÚPLNĚ SKÁLOPEVNEJ A NEVYVRATITELNEJ DŮKAZ :-D

Zkrátka "NENÍ MOŽNÝ, ABY SI NĚKDO MYSLEL NĚCO JINÝHO, NEŽ MY... A JESTLI SI NĚKDO NĚCO JINÝHO MYSLÍ, TAK V TOM MUSÍ MÍT PRSTY RUSOVÉ, PÁČ SÁM BY NA TO JISTĚ NEPŘIŠEL" :-D
Jinými slovy TIHLE UKOTVENÍ RETARDI PŘEDPOKLÁDAJÍ, ŽE VŠICHNI JSOU STEJNĚ IMBECILNÍ JAKO ONI A JEN PAPOUŠKUJÍ JAKO ONI (oni papouškují noty z Washingtonu a Bruselu a předpokládají, že druhá strana musí papouškovat noty z Moskvy)... NENAPADNE JE, ŽE BY NĚKDO MOHL SAMOSTATNĚ PŘEMÝŠLET A DOSPĚT K VLASTNÍM ZÁVĚRŮM: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2805278-rusko-se-pokousi-ovlivnovat-verejne-mineni-spor-mezi-zemanem-a-bis-rozvraci?fbclid=IwAR3FT_JRG-5p4jAYXIyArLhOitub_ysBvF2a7wX4mdvM67Axg22xq0VhzNc

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com
Klíčová slova: demokracie

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.