Buchenwald a kvóty

buchenwald
14.9.2015 11:03
V koncentračním táboře Buchenwald nedaleko Výmaru bylo v letech 1937 až 1945 vězněno okolo čtvrt milionu lidí. Mezi nimi i téměř 8 tisíc českých a slovenských politických vězňů, z nichž 818 zde zemřelo. Izraelský zpravodajský portál Ynet informuje, že město Schwerte v jeho areálu nyní začalo ubytovávat migranty.

Město rozhodlo, že v bývalém strážním baráku, který se jako jediný zachoval, ubytuje 21 migrantů. Na nestoudnosti nemění nic ani to, že migranti nemají s minulostí objektu, kde byli ubytování příslušníci SS, žádné problémy. Ynet cituje ženu z Alžírska, která řekla: „Je tady dobře, jiní nemají ani to.“ Podobně dvacetiletý eritrejský mladík na ubytování v bývalém koncentračním táboře nevidí nic zlého. Snahy využít budovu v KT Buchenwald měl starosta Schwerte již na počátku roku a říkal, že jde o „přiměřené“ řešení. Pod tlakem veřejného mínění musel tehdy ustoupit. Nyní ale prosadil svou.

Německu je třeba povědět, že takováto řešení jsou „chucpe“. Mnozí, nemusí být ani příliš přecitlivělí, to mohou začít považovat za symbolické pro „nové Německo“. Nejde totiž jen o Buchenwald.

Německý politik Martin Schulz, předseda Evropského parlamentu, totiž minulý týden veřejně hrozil státům Visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), která nesouhlasí s povinným přerozdělováním migrantů, použitím síly. „Potřebujeme ducha evropského společenství. A v případě nutnosti to musí být vynuceno silou. … V určité chvíli je třeba zabojovat a říct, že v případě nutnosti budeme proti jiným bojovat, abychom dosáhli svůj cíl,“ hrozí německý sociální demokrat Schulz.

Německo v bylo minulosti prostřednictvím Evropské unie „europeizováno“ a unie byla i prostředkem k překonání jeho nacistické minulosti. Dnes se ale zdá, a spíše je realitou, že prostřednictví unie chce Německo Evropě diktovat. A v diktátech má historickou zkušenost, jak na internetu v řadě zemí poznamenávají ti, které Schulz snad právě proto obviňuje z nacionalismu.

Jiný německý politik, stranický šéf předsedy Evropského parlamentu a vicekancléř Siegmar Gabriel, se před pár dny zase vymezoval proti Maďarsku také připomínkou jeho nechlubné minulosti a spolupráce s Berlínem za II. světové války. Připomeňme si ovšem, že nejhorší v Maďarsku začalo zejména poté, co ho okupovala německá moc a k vrcholu přivedla Stranu Šípových křížů a zločince Ference Szálasiho.

Všechno je navíc složitější. Někomu tady zřejmě nedochází, že snaha Berlína prosadit kvóty pro rozdělování migrantů do členských zemí Evropské unie také vyvolává určité aktuální otázky, ale i historické asociace. Jistě není třeba nic dodávat. Snad jen, že kdyby je Martin Schulz chtěl zakázat, musel by zakázat myšlení.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Vimmer Petr

pro pana Palečka

Internační tábor v Létech u Písku byl pracovní. Nikdo odtamtuď nebyl poslán do Osvětimi. V Létech někteří zemřeli na nemoci.

Zbourání vepřína by stálo 50 milionů Kč ze státního rozpočtu. Exekuce a chudoba ničí mnoho rodin a Vy řešíte vepřín?

duchodce

Ano, ubytovat uprchlíky ve strážním baráku bývalého nacistického koncentráku je nepatřičné. Ovšem šlo určitě  o nouzové a dočasné opatření za situace, kdy se v Německu hledá pro uprchlíky jakýkoli volný prostor.  Jestli by tímto (dočasná naléhavá pomoc lidem v nouzi) došlo ke zneuctění obětí tábora těžko hodnotit na rozdíl od situace v českých Letech u Písku. Tam dodnes na místě integračního tábora pro Romy, kteří byly následně odesílání do plynových komor v Osvětimi stojí a je provozován velkokapacitní vepřín. O zneuctění památky obětí tábora  nelze v tomto případě vůbec pochybovat.