Budoucnost české levice

29.11.2010 10:26
16. listopadu jsem se zúčastnil přednášky Jiřího Paroubka na VŠE pro Klub mladých politologů na téma „Hodnoty a budoucnost české levice.“ Kromě řady zajímavých témat, která se zde diskutovala, mě nejvíce zaujala otázka postavení KSČM na české politické scéně a její možná budoucí spolupráce s ČSSD na vládní úrovni. Na toto téma jsem zpracoval vlastní úvahu.

Čeští komunisté jsou stabilní součástí politické scény od roku 1990 a ačkoliv mnozí prognostici předpovídali jejich brzký zánik ať už v důsledku postupného vymírání elektorátu nebo neschopnosti oslovit dostatečně široký segment společnosti, nestalo se tak. KSČM ve všech volbách získává stabilně 10 – 15%, přičemž v některých regionech s vysokou nezaměstnaností i více než 20% hlasů. Tento volební potenciál je však na exekutivní úrovni nevyužitelný. Komunistům se podařilo vystoupit z politického ghetta nejen na obecní, ale i na krajské úrovni. Vládní účast je jim však zapovězena. Jaké jsou příčiny? Minulost strany, spojovaná s předlistopadovou předchůdkyní KSČ, nedostatečné distancování od totality, kontroverzní název strany, údajná nedemokratičnost resp. antisystémovost strany nebo samotná neochota komunistů participovat na vládě?

 

Za svou minulost a za nepravosti komunistického režimu se KSČM již několikrát omluvila. Představitelé strany zdůrazňují, že jsou strana nová, která vznikla v roce 1990 a nenavazuje na činnost bývalé KSČ. Slovo „komunistický“ dráždí zejména pravici, otázkou však je, zda by přejmenování na Stranu demokratického socialiasmu, Stranu práce, Levicovou stranu či přijetí jakéhokoliv jiného názvu vyřešilo otázku koaličního potenciálu. Pravice by je sice i nadále nazývala komunisty nebo exkomunisty, pro sociální demokracii by však toto gesto mohlo mít určitý význam. Zřejmě by vedlo minimálně k diskusi o aktuálnosti Bohumínského usnesení. ČSSD potřebuje koaličního partnera na vládní úrovni a právě KSČM má k jejímu programu nejblíže. Nicméně, existují třecí plochy zejména v zahraničně-politické sféře. Sociální demokracie by od komunistů pravděpodobně vyžadovala změnu odmítavého postoje k NATO a více proevropskou politiku.

 

Je však KSČM vůbec ochotna přijmout vládní odpovědnost a učinit kroky směřující k  většímu zapojení do systému? Přejmenování by znejistilo tradiční a nostalgické voliče, identifikující se s minulým režimem a mohlo vést k secesi ortodoxní frakce, která by pokračovala v činnosti pod původním názvem. Vnitrostranické referendum o názvu již jednou proběhlo a členská základna se vyslovila zamítavě. Navíc změna názvu není automatickou zárukou vládní kooptace – ve většině západoevropských zemí existují formace nalevo od sociální demokracie, které nemají v názvu slovo „komunistický“ a přesto trvale působí v opozici. Dalším rizikem je ztráta protestního potenciálu, který by se vstupem do exekutivy rozptýlil. Memento francouzských komunistů, které v osmdesátých letech pozval do vlády Francois Mitterand a jejich volební podpora se v následujících letech propadla (nyní oscilují kolem 4%), působí příliš silně. Přece jen je jednodušší být permanentní opozicí, nemít ministerskou zodpovědnost, získávat protestní hlasy a slibovat nesplnitelné.

 

Zároveň je třeba brát v úvahu odpor části členů ČSSD ke spolupráci se subjekty nalevo od sociální demokracie, vycházející z historických reminiscencí. Malý, avšak nikoliv zanedbatelný segment elektorátu ČSSD se profiluje antikomunisticky a kooperace s KSČM by pro levostředového voliče mohla představovat určitý problém. V neposlední řadě řešení této záležitosti závisí na postoji vedení ČSSD – kandidát na předsedu Michal Hašek již avizoval odmítnutí spolupráce se „stranami minulosti.“ Ostatně, možnost uzavření oranžovo-rudé koalice poprvé připadla v úvahu v roce 2002, když ČSSD a KSČM dohromady disponovaly majoritou 111 hlasů. V té době však ještě neuzrála připravenost společnosti na vstup komunistů do vlády a Vladimír Špidla ani neuvažoval o možné revizi Bohumínského usnesení, když upřednostnil křehkou stojedničkovou většinu s lidovci a unionisty. Tehdejší předseda KSČM Miroslav Grebeníček patřil ke konzervativní frakci a kompromis se sociální demokracií by se realizoval jen velmi obtížně. Nelze opominout ani fakt, že prezident republiky by vládu s účastí komunistických ministrů téměř jistě odmítnul designovat. 

 

Po šesti letech se situace na české levici změnila spoluprací na krajské úrovni, kde ČSSD v roce 2008 získala natolik silnou pozici, že si mohla koaliční partnery vybírat podle svého uvážení. Komunisty přizvala do otevřené koalice ve dvou krajích, v dalších třech vládne s jejich tichou podporou. Po volbách do Sněmovny v roce 2014 však v případě levicové většiny prozatím připadá v úvahu pouze menšinový kabinet ČSSD s tichou podporou komunistů. Pokud nebude v obou stranách ochota ke vzájemnému sblížení – ať už co se týká revize Bohumínského usnesení ze strany sociálních demokratů nebo modernizace, resp. symbolická změna názvu KSČM, česká politická scéna nalevo od středu zůstane i v příštích letech zablokovaná.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jiri-dolejs
zkusme to věcněji (i když je to jistě citlivé téma): nedohoda KSČM a ČSSD totiž oravdu blokuje potenciál levice a vyjděme z hypotézy, že svůj díl viny mají obě strany. Slučovací sjezd 48 už straší jenom pamětníky, ale tam minulost tu samozřejmě je. Distance KSČM byla provedena, je jen k diskusi jak upřímně je zastávána. Respekt k tradičním voličům snad netřeba připomínat. Pokud jde o evropskou dimenzi - otázkou je co je horší . sklouzávání k vlastenčícímu populismu (KSČM) nebo nekritická loajalita (ČSSD). Ale shoda je zde myslím možná. Pokud jde o NATO, tak tady se shoda vytvoří těžko : KSČM akcentuje bezpečnostní alternativu ocukrovanou pacifismem. ČSSD je státotvorná k spojeneckým závazkům až se možnost alterantiv vytrácí. Ale dostatečná vůle by mohla řešit i toto : Marchaise také byl proti NATO a byl ve francouzské vládě. Jeho věc že nezvládl konsekvence. A opora v protestních hlasech ? Nebyl to M. Zeman, který řekl, že Sládkovci jsou jen zdivočelí sociální demokraté. Takže je o čem se bavit, ale bez předsudků.
karel-nizbor
Pane Dubo, snažíte se marně. Toto prostě nezamluvíte. Bla bla bla...
karel-nizbor
A z toho, co jste napsal plyne toto: Jan Duba neumí přiznat chybu. Bude se raději hádat, než by ji přiznal. Pane Dubo, buďte stejně tichým blogerem, jako jste rentiérem. A vraťte se zpět do diskusí na www.tn.cz.
karel-nizbor
Blogeři, čtenáři, komentátoři, držte se. Pan Duba nám chce rozšiřovat obzory. Tak to se těším. S čím přijdete příště? Budete tvrdit, že www.novinky.cz nejsou Právo?
lenka-vaskova
Tak to s tím odkazem se vám, pane Dubo, povedlo. Nemáte náhodou blond vlasy? Toto je opravdu hodné blondýna.
karel-nizbor
Pane Dubo, veřte nebo ne, jsou: cituji z Vámi uvedeného odkazu - David Rath, a senior lawmaker for the chief opposition Social Democrats, told the Lidove Noviny daily that - Hitler solved the crisis by starting armament, by which he gave people jobs and fired up the economy. He won the election with that. Nebo snad v angličtině Lidove Noviny neznamenají Lidové noviny?
karel-nizbor
Pan Čech chtěl panu Šimoníkovi jistě připomenout, že blíže k NSDAP měl nejmenovaný bývalý předseda jeho favorizované strany. Co se týče pana Duby, má pan Tupáček pravdu, že Lidové noviny tak trochu celou věc překroutily. To, co tehdy David Rath řekl, bylo jen konstatování. Stejně tak mohl použít příklad Karla IV. a jeho akce hladová zeď, což jsou ve své podstatě identické věci. To nevím, co by pak Lidové noviny napsaly, titulek by ale mohl být: David Rath IV. Stejně by ho v listu natřeli, tentokrát za obdiv k aristokracii.
karel-nizbor
Vždycky s oblibou sleduji, jak jsou pánové Duba a Šimoník zahnáni do kouta a nemají argumenty (a když je mají, tak většinou stojí za to). Ale jdou podobným směrem. Pan Šimoník vystartoval s NSDAP, pan Duba pak s Hitlerem. Co kolega Višňovský? To je další případ. Asi bych tomu dal pracovní název: Pravicová synchronizace. Co vy na to?
vladajsoucna
A jéje, Duba koukám stále bere hrozně vážně mediální překrucování dnes už naštěstí krachujících Lidových novin.
vladajsoucna
Šimoníku, ale kdepak, tato strana se dávno transformovala do dnešních ODSek a TOPek. :D
miluna
Šimoníku vy jste takový nestraný vzdělaný myslitel ... já bohužel ne a tak už si nepamatuju z které strany byl ten pán co říkal Es kommt der Tag, Noc dlouhých nožů atd ... a tedy která strana je na takové emoční úrovni, že jí tyhle demence učarovaly? Díky moc za pomoc ...