Být či nebýt (šéfem ČSSD)? To je oč tu běží...

25.1.2011 14:04
Sledovat dění v současné ČSSD je opravdu "prča". Bohuslav Sobotka a Michal Hašek - "kluci", kteří se chtějí vyšplhat na vrchol české politické scény (jednomu to nešlo ani jako statutárnímu místopředsedovi, druhý jako šéf abstraktní Asociace krajů na tom také není nejlépe) se ze všech sil snaží, aby nebyli nijak spojování s bývalým vedením strany, jmenovitě s Jiřím Paroukem. Ale pánové, vy jste tam přeci oba seděli! Za co se stydíte?

Michal Hašek hovoří o Sobotkovi jako o "malém Paroubkovi", lidé uvnitř ČSSD ale dobře vědí, že přesně tak se říkalo za Paroubkovy éry Haškovi. A tomu tento přídomek nijak nevadil, ba naopak, lichotil mu. Ale časy se mění, teď jsou oba na koni, Paroubka neznají (Hašek dokonce ani Tvrdíka) a myslí si, že stranu dovedou k nějaké abstraktní změně, kterou však nejsou schopni ani specifikovat.

Sobotka je konzervativní - vzhledem i názory - a tak chce ČSSD změnit, z čehož mi logicky vyplývá, že po celé ty roky, coby statutární místopředseda strany (druhá nejvyšší pozice ve stranické struktuře) vlastně nedělal vůbec nic a žil z úspěchů strany, která se mu vlastně - jak teď naznačuje - vůbec nelíbila.

A Hašek? Jeho způsob změny bych považoval za "lidovcovatění". Strana se přibližuje pravicovým subjektům, jako jsou například Věci věřejné (kupodivu se Hašek vůbec nevyjadřuje ke kauzám Bárty ohledně ABL atd...). Prostě chce, aby strana, pokud bude mít někdy v budoucnosti možnost být v levopravé koalici, prostě řekne: Jsme levice, ale podívejte, v programu máme "ošéfovanou" i účast ve vládě pravice - prostě se přehodí výhybka a strana bude dělat levopravicovou politiku, zredukuje sociální stát, všechno, na čem dříve stavěla popře. Uvedu trochu drastický příklad: Představme si situaci v koncentračním táboře. Vězni nejsou schopni se mezi sebou dohodnout, tak si prostě jednoho dne jeden z nich řekne, že s tím něco udělá, zaklepe na dveře nacistických strážců tábora a řekne: "Podívejte, nemám tady přirozeného koaličního partnera, tak se jdu zeptat, jestli bych s vámi mohl spolupracovat." Tomu se přeci ve slušné společnosti říká zrada, pane Hašku...

Z výše uvedených řádků mi jasně vyplývá, že otázku "být či nebýt předsedou ČSSD" by si měli položit oba kandidáti. To je totiž to, oč tu běží, pánové. Měli byste raději oba uvolnit místo někomu jinému, někomu, kdo je schopen brát ČSSD takovou, jaká je a jaká byla. Rovně se postavit k minulosti, jasně k budoucnosti. Nebo se snad má ČSSD za něco stydět? Politikou, kterou vy oba kritizujete, jste se dostali na své posty, stejnou politikou strana vyhrála parlamentní volby (asi ne podle vašich představ - jeden chtěl být šéf financí, druhý zemědělství), díky stejné politice vede strana všechny kraje kromě Prahy a mohl bych pokračovat...

Předem děkuji za komentáře a názory k celé této věci. Nebo snad vidím jen já, že předsedou ČSSD by měla být silná osobnost a ne jen čísi stíny?

(jen pro upřesnění, pán s lebkou na fotografii není ani Bohuslav Sobotka, ani Michal Hašek, ale britský herec Laurence Olivier.)

karel-nizbor
Ač volil jsem levici, je to všechno na pravici... I levice.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
Paní Vašková, Váš komentář je velice trefný. Jen dokládá, že politika ČSSD je vlelmi mladá a postrádá sebevědomí delší kontinuity. Lavírováním a neustálým střečkováním ze strany na stranu si nepomůže, ale naopak velmi uškodí. Příznivce odradí a odpůrcům bude k smíchu.
zdobinsky
Mediální image vydrží jen v bezkonfliktním, stabilizovaném ovzduší, které ale u nás v nejbližších letech určitě nebude, alespoň pokud ČSSD chce skutečně plnit úlohu silné levicové strany. Ono totiž to mediální image při silných kontroverzních tématech bude rychle to tam. Ale jestli si některé kruhy v Soc. dem. myslí, že důležitější je láska pravicových médií (protože těch druhých, včetně Nového prostoru, je jako šafránu), než program sociálně spravedlivého a demokratického státu, tak se "tvořivosti", ale spíš pitvořivosti, meze nekladou.
karel-nizbor
Pavle, mediální změna je samozřejmě něco jiného. Nový předseda strany by ji měl určitě umět dostatečně propagovat a "bít se za ni". Myslíte, že to některý z dua Sobotka Hašek dokáží?
karel-nizbor
Děkuji za názor. Už jsem se bál, že to takto vidím jen já. Stejně tak děkuji všem, kterým se můj článek líbí. Beru to jako jejich souhlas s jeho vyzněním.
lenka-vaskova
Tento blog podle mého názoru velmi trefně vystihuje současnou situaci v sociální demokracii. Nedá se napsat nic jiného, než, že s Vámi souhlasím, pane Nižbore. Hlavně se mi líbí to, že osobou předsedy strany by měla být osobnost, která se dokáže rovně postavit k minulosti a jasně k budoucnosti. Otázkou však je: Dokáže to vůbec někdo? Snaha obou kandidátů o to, aby nebyli spojování se "starou" érou je až děsivá a nepochopitelná. Nesdílím názor, že nové věci se dají dělat jen tak, že se popře vše, co bylo předtím. Ale v české společnosti to asi ani jinak nejde. Přitom by stačilo tak málo - přesně to, co píšete: Rovně se postavit k minulosti, jasně k budoucnosti. Tedy přesně to, co současní oba kandidáti vůbec nedělají.