„Čas růže přináší“ je pitomost

kytice ruzi
30.5.2018 10:48
Ministr školství v demisi zbavil ředitele Cermatu funkce za to, že v úkolech pro maturanty jako běžné a užívané české úsloví uznal jen Trpělivost růže přináší a nikoliv též prý jeho možnou (a snad i užívanou) variantu Čas růže přináší.

K čemuž bych rád poznamenal toto: úsloví Trpělivost růže přináší jsem ve svém dlouhém životě slyšel i četl snad milionkrát, ale nikdy v životě jsem nenarazil na úsloví Čas růže přináší. A kdybych na ně někdy narazil, pomyslel bych si, že v něm cosi velmi nesedí. Na rozdíl od nich je totiž pro konání lidí demotivující. Neradí totiž lidem o cokoliv se snažit, kterýžto úkol vyzdvihují  všechna česká úsloví (a proto také vznikla), ale radí jim jen sedět a čekat, až za ně problém vyřeší čas.

 

Proto také, podle mého názoru, úsloví Čas růže přináší, si vedle studentů, kteří nikdy neslyšeli okřídlené Trpělivost růže přináší, a jako únikovou cestu tedy volili přidat ke slovům ! „(…......) růže přináší“,  ke všemu dobrý a hodící se „čas“, zcela originálně vymyslel i někdo starší a vlivnější, kdo prostě chtěl osvědčeného ředitele Cermatu vystrnadit z funkce.

Jinak si totiž ono údajné úsloví „Čas, růže přináší“ vysvětlit nedokáži.

Lubomír Man

lubomirman
Jsem spisovatel a publicista (Obrys Kmen, Outsidermedia, Nezakladnam, Halo noviny atd.)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Nejskandálnější na celé věci je fakt, že Cermat ustoupil a "uzákonil" inovované ustálené slovní spojení. S trochou nadsázky mohu napsat, že se jedná o ochranu menšin, tedy zhruba čtyř tisíc studentů, kteří se shodli na zatím příliš neustáleném, ale perspektivním slovním spojení. Nedávno probleskla zpráva, že někdo, pravděpodobně Ústav pro jazyk český kodifikoval formu "abysme" jako spisovnou. Je pravdou, že v České televizi málokdo tvar "abychom" používal. Teď už zbývá jenom povolit pražské koncovky, aby byl čestin úplně dokonalej.