Česko potřebuje silný prezidentský režim

nadpis_vv
10.9.2017 18:45
Důvodem je naprosto nepřehledná politika politických stran a hnutí zastoupených v parlamentě. K zlepšení situace by nutně musel být ve veřejnoprávních médiích prostor k prezentaci názorů a myšlenek aktivních i aspirujících politiků. Naše veřejnoprávní média dnes nepatří těm, kdo je platí. Pouze je od všech občanů vlastnících TV a rozhlasový přijímač na základě zákona vybírána daň na jejich provoz. Nemohou si demokraticky vybrat vedení těchto médií. O tom, co se bude vysílat a jakým způsobem, rozhodují v podstatě poslanci parlamentu svým výběrem tzv. Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Kde je pak nějaké vysílání ve prospěch většiny občanů?

Ve vysílání jsou setrvale prezentovány dezinformace o domácí i zahraniční politice bez toho, aby Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nějak zasáhla (jedná se o sofistikovanou formu cenzury doplněnou o nepravdivé údaje). Tento pokřivený obraz dezorientuje značnou část občanů, kteří se pak nedokážou  správně rozhodnout při volbách do parlamentu i jiných orgánů. Do vysílání ČT ve večerních hodinách nejsou připuštěni tzv. nežádoucí opoziční politici a ani v pravidelných publicistických pořadech tomu není jinak. Důkazem tohoto tristního stavu je skutečnost, že  ani současný prezident nesděluje občanům své názory v programu ČT, ale na konkurenčním   komerčním programu Barrandov.

 Za současné situace nelze očekávat, že by si kapříci vypustili rybník. Nelze tedy očekávat, že dobrovolně poslanci parlamentu změní zákon o veřejnoprávních médiích tak, aby došlo k nápravě současného stavu.

Je reálné prosadit změnu parlamentního systému na prezidentský po schválení zákona o obecném referendu. To však čeká na parlament, který vzejde z říjnových voleb.

 

 Lidé se za současné situace  snadněji rozhodnou o prospěšnosti jediného prvku politiky, který by mohl změnit zásadně náš další vývoj, než na výběru politické strany nebo hnutí. Zkušenosti z předchozích dvacetiosmi let napovídají, že přes tzv. čistou parlamentní demokracii se situace drtivé většiny obyvatel této země může v krátké době pouze zhoršit.  Pokračováním v zapojení do EU, kde parlament ČR je pouze převodovou pákou,  je ohrožena existence českého národa. 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.