„Che“ Guevara

guevara
9.10.2017 11:10
Před 50lety byl na přímý rozkaz bolivijského prezidenta v Bolivii popraven (přesněji řečeno zavražděn) kubánský revolucionář Ernesto Che Guevara. Jeho ostatky byly v červenci 1997 slavnostně převezeny na Kubu. Che Guevara je pochován v městě Santa Clara, kde je mauzoleum a památník revoluce. Tedy v místě své vítězné bitvy při pochodu na Havanu.

Ernesto Che Guevara vystudoval lékařství v Argentině a stál u vítězství kubánské revoluce. Byl jedním z velitelů kubánských revolucionářů. V prosinci 1958 svedl, jako velitel, vítěznou bitvu o Santa Claru a tak vybojoval cestu na hlavní město Kuby Havanu. Do Havany vstoupil se svými revolucionáři 2. ledna 1959. Byl jedním z nejbližších spolupracovníků bratrů Fidela a Raula Castrových. Che Guevara se stal symbolem boje proti americkému diktátu, zejména v Latinské Americe.

I jeho přičiněním se svět změnil. Zejména pro Latinskou Ameriku se stal hrdinou. Jeho fotografie a portréty obletěly svět… Stal se symbolem odporu. Jeho smrt a odkaz straší mnohé dodnes.

premysl-votava
Místopředseda strany Národní socialisté.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.