Chile: návrat k odkazu diktátora Pinocheta?

pinochet
25.11.2021 22:50
Chilská pravice slaví, protože v prvním kole prezidentských voleb 21. listopadu zvítězil José Antonio Kast (JAK), bývalý poslanec, nechvalně proslulý apologet Pinochetovy diktatury a neoliberální ekonomiky. V kampani se profiloval jako obránce veřejného pořádku, konzervativních hodnot a přísné imigrační politiky, což mu vyneslo podporu 27,9 % voličů. Jeho rival, pokrokový bývalý studentský vůdce Gabriel Boric, skončil na druhém místě s výsledkem 25,8 % hlasů. Oba politici se utkají ve druhém kole 19. prosince, přičemž JAK je jasným favoritem.

JAK ve svém dlouhém projevu po oznámení volebních výsledků za mohutného aplausu příznivců v jedné z nejbohatších čtvrtí Santiaga de Chile mimo jiné prohlásil: „Dnes chilský lid promluvil… Rád bych poděkoval Bohu a mé rodině… Chile si zaslouží mír a svobodu a to vám dáme“. Opodál, v jedné ze středostavovských čtvrtí plné barů a restaurací se vyjádřil jeho protikandidát Boric, který „doufá, že naděje zvítězí nad strachem“. JAK – často srovnávaný s Donaldem Trumpem či brazilským prezidentem Jairem Bolsonarem – přežil zničující poslední týden kampaně, ve kterém byla jeho otevřená podpora diktatury generála Pinocheta a jejího ekonomického dědictví předmětem intenzivního zkoumání. Když v neděli večer vystoupil na jasně osvětlené pódium, představil druhé kolo voleb jako existenciální boj proti „neústupné levici“ a prohlásil: „Budeme si vybírat mezi svobodou a komunismem – mezi demokracií a komunismem“. Tím reagoval na Boricovu širokou levicovou volební alianci, jež zahrnuje i komunistickou stranu. Zdá se, že tyto otřepané fráze a strašáka komunismu používá pravice napříč kontinenty. Mluvčí Kastovy kampaně, Pinochetova praneteř, která krátce figurovala i ve vládě končícího prezidenta Piñery, se rovněž objevila na pódiu. Kastovi příznivci, někteří v trumpovských čepicích „Make America Great Again“, jiní s chilskou vlajkou přehozenou přes ramena, zesměšňovali davy demonstrující od roku 2019 proti sociální nerovnosti a za lepší kvalitu života nižších a středních vrstev. Někteří vyjadřovali sympatie policejním důstojníkům, kteří byli během protestů obviněni z mučení a porušování lidských práv.

JAK svou efektivní kampaň zacílil i na mladou generaci, když publikoval krátké a jednoduché vzkazy na sociální síti TikTok, čímž triumfoval nad svými rivaly. Gabriel Boric, bývalý studentský vůdce protestů, který od svého zvolení v roce 2013 působil dvě volební období v Kongresu, se prezentoval feministickou, zelenou a progresivistickou agendou nové levice, jež sice rezonovala mezi mladými vysokoškoláky ze střední třídy, ovšem nikoliv v nižších vrstvách levicově smýšlející populace. Témata, která Boric představuje, nereagují na naléhavé potřeby lidí, nemají žádný vliv na cenu chleba ani na boj proti rostoucí kriminalitě a narkomafii.

Ve druhém kole bude důležitý souboj o voliče neúspěšných kandidátů. Na třetím místě skončil pravicový ekonom Franco Parisi (12,80 %), jenž žije v USA a ani během kampaně se v Chile neukázal. Jeho voliči podpoří Kasta, který je sice více napravo ve společenských a kulturních otázkách, ale sdílí s Parisim stejný pohled na ekonomiku. Čtvrté místo patří právníkovi, bankéři a profesorovi Sebastiánu Sichelovi (12,79 %), jehož názory oscilují mezi středem a pravicí. Prohlásil, že určitě nepodpoří Borice, a s Kastem, jemuž pogratuloval k postupu do druhého kola, má programové rozpory, tudíž své rozhodnutí o podpoře oznámí později. Avšak nepřeje si, aby zvítězila „extrémní levice“. Borice by tak mohli podpořit středoleví kandidáti, kteří skončili na pátém a šestém místě – učitelka Yasna Provoste (11,6 %) a bývalý socialistický poslanec Marco Enríquez-Ominami (7,6 %), což však k vítězství ve druhém kole nestačí. Boric by musel přesvědčit i masy nevoličů.

Pravice uspěla více, než kdokoliv očekával. Pravděpodobnost Kastova vítězství je velmi vysoká a musel by v příštích třech týdnech udělat velmi závažné chyby, aby nevyhrál. Nízká volební účast je však trvalým problémem chilské politiky. K urnám přichází zřídka polovina oprávněných voličů – tentokrát se jich zúčastnilo 47,3 %. Každopádně tyto volby polarizují chilskou společnost nejvíce od roku 1990, kdy se země vrátila k demokratickému režimu – na jedné straně barikády stojí občané odmítající model tržní ekonomiky a na té druhé lidé požadující tvrdý postup vůči zločinnosti a imigraci. Výsledek voleb je zklamáním pro levici po dvou letech masových protestů proti sociální nerovnosti, které měly být završeny zvolením levicového parlamentu, jenž by přepsal ústavu z Pinochetovy éry. Nedělní volby však ukázaly, že mobilizační protestní potenciál levice se vyčerpal.            

Podrobněji k profilům obou kandidátů viz: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/zvitezi-v-chile-pinochetuv-pohrobek

 

Foto: A. Pinochet

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.