Chobotnice žije!

12.11.2010 09:24
Udivuje už dneska někoho, když se o někom napíše, že si vzal peníze? Když sledujeme podivné události a transakce na obraně tak už jen většinou mávneme rukou. Zdá se, že není síla ochota a chuť, aby onu korupci v armádě někdo zastavil. Silácká slova o sekání chapadel chobotnicím se jaksi míjejí s realitou.

Včera večer přinesla Mladá fronta Dnes informaci, ve které bývalý velvyslanec USA v Česku William J. Cabaniss prohlásil, že tehdejší náměstek Vlasty Parkanové, si řekl v roce 2008 o miliony dolarů, prý aby zakázka nevázla a proběhla standardně jako všechny zakázky na obraně.

Tatra získala od státu zakázku na dodávku vice než pěti set nákladních vozů. Když se však rozkmotřila se subdodavatelskou firmou Praga, začala se řada českých politiků zlobit. A tatrovce prý najednou začaly problémy při armádních zkouškách.

Chobotnice, které se v armádních vodách žije velice dobře, ani na chvilku neuvažuje o svém skonu. Vláda, která si dala do čela slogan s bojem proti korupci, naopak pro tento boj nedělá nic. Naopak tuto chobotnici jen přikrmuje. Černé eso Martin Barták zřejmě zažívá své nejlepší období a je po něm spíše poptávka než likvidace. Skáče jen z postu na post a vždy se stačí přikryt někomu pod křídly. Naposled mu hodil záchranný kruh ministr financí Kalousek.

Připomeňme si pár památných vět mezi členy vlády, jež zavaněly korupci:

Mirek Toplánek na adresu Alexandra Vondry: "Vondra si na schůzce na pomoc vzal esemesku od bývalého generálního tajemníka NATO George Robertsona. Ten v té době pracoval v lobbistické firmě radící americké společnosti General Dynamics, majitele výrobce pandurů.

Miroslav Kalousek: "Saša Vondra byl nejaktivnější člen vlády, který nejvíc prosazoval abychom učinili se Steyerem a General Dynamics dohodu. Nejvíc s námi se všemi hovořil a naléhal na to, abychom to udělali kvůli dobrým vztahům s firmou General Dynamics".

Mirek Topolánek: "Už jenom to, že jsme měli nakoupit 199 pandurů za cenu, která s opcí na další odběr byla o devět až deset miliard vyšší než druhý kontrakt během mé vlády, ukazuje, jak to byl špatný obchod. My jsme ty stroje v tom množství nepotřebovali,“

Mirek Topolánek: "Všechny zakázky na obraně jsou cinknuté".

Docela se zájmem jsem nedávno sledoval Alexandra Vondru, který se kroutil ve studiu české televize a neuměl věrohodně odpovědět na otázky moderátorky Drtinové v souvislosti s cinknutými zakázkami na obraně. Stále jen opakoval, že on zatočí s korupci ale když přišlo na konkrétní činy, neuměl vysvětlit jakým způsobem s chobotnici zatočí.

Nezbýva než jen dodat, že s korupci na obraně nechce nikdo nic dělat. Všem současný stav vyhovuje a divadlo s náměstkem Kopřivou bylo jen čeření vody v rybníce ve kterém chobotnice žije veselé dál.

Jaroslav Klajs


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jaroslav
To Petr Vlk - V mém blogu se odkazuji na Mladou frontu Dnes, která s tímto tvrzením přišla. Ale ono jde o korupci v armádě jako takovou. Kde jinde se takhle dobře utajuji veřejné finance než v armádě, kde část zakázek je tajná.
albert
V této souvislosti mě napadá otázka, proč ve veřejnoprávních médiích doposud často slyším, že byla chyba vyslovit nedůvěru Topolánkově vládě.