Chovají se USA jako naši spojenci nebo naši nepřátelé?

box eu usa
16.6.2020 10:24
USA zakázaly Evropské unii dokončit plynovod Nord stream 2 s "argumentem", že prý hájí zájmy Evropy. Spojené státy považují projekt Nord Stream 2 za hrozbu pro energetickou nezávislost Evropy. https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/kongres-usa-schvalil-sankce-kvuli-plynovodu-nord-stream-2-40307458

Kancléřka Merkelová se proti tomuto vyjádření ostře ohradila. Cituji z jejího prohlášení: "My jsme proti exteritoriálním sankcím, a to ne od dob tohoto rozhodnutí, ale i ve vztahu k Íránu máme ten samý problém. Já nevidím také jinou možnost, než vedení jednání, ale provádět jednání rozhodně, o tom, že my takové praktiky nepřijímáme, že tyto exteritoriální sankce mají vliv. Budeme sledovat, jak se budou rozvíjet události okolo Severního proudu 2,“ prohlásila Merkelová loni během vystoupení v německém Bundestagu.https://cz.sputniknews.com/svet/2019121811125377-angela-merkelova-vystoupila-proti-sankcim-usa-na-severni-proud-2/

A svůj tlak a výhrůžky na adresu nejen Německa, ale vlastně celé EU Američané stále stupňují – viz události posledních dní.

Na ministerstvu zahraničních věcí Německa byl americký nátlak nazvaný „hrubým porušením energetické bezpečnosti Evropy a suverenity EU“. Podle pracovníků ministerstva jsou extrateritoriální sankce nepřijatelné. cituji prohlášení německého ministerstva zahraničí: „Nové americké sankce proti Nord Stream 2 jsou hrubým zásahem do evropské energetické bezpečnosti a suverenity EU.“ https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/rozzureni-nemci-americanum-to-jste-uz-opravdu-prehnali/

Američtí senátoři Ted Cruz a Jeanne Shaheenová představili svůj návrh nového zákona o sankcích koncem minulého týdne. Americký prezident Donald Trump, jakož i republikáni a demokraté v obou komorách Kongresu, mají v úmyslu zastavit výstavbu plynovodu na poslední chvíli. Nový zákon stanoví sankce nejen na společnosti, které poskytují lodě na pokládku potrubí, ale také na společnosti, jejichž lodě se zabývají jinými činnostmi souvisejícími s plynovodem.

Je zřejmé, že pokud bude návrh zákona v této podobě přijat, tak se vztahy mezi Berlínem a Washingtonem, které jsou nyní i tak velmi napjaté, prudce zhorší. https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/sankce-usa-proti-nord-stream-2-zasahnou-i-nemeckou-vladu/

Plynovod Nord Stream 2 má přivádět plyn z Ruska do Německa. Česká republika se k projektu připojí plynovodem Eugal.Moskva Trumpův krok odsoudila a uvedla, že brání ostatním zemím v rozvoji vlastní ekonomiky. Spojené státy tvrdí, že jim jde o ochranu evropských zájmů před přílišným ruským vlivem. Němečtí komentátoři ale za krokem Washingtonu vidí především snahu prosadit se na evropském trhu s americkým zemním plynem.USA pohrozily firmě pokládající plynovodní potrubí doslova způsobem vyhlašující válku, načež firma veškeré svoje práce na výstavbě plynovodu zastavila: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/usa-hodily-vidle-do-plynovodu-nord-stream-2-vystavba-se-zadrhla-89406

Co na to říkají čtenáři? Myslím si, že nejlépe to vystihl Jiří Bušek – cituji jeho příspěvek: „USA se mohou účastnit férové hospodářské soutěže a nabídnout svůj plyn za lepší cenu než RF. Tohle je hnusné vydírání, je načase aby EU zvedla hlavu a dala jim jasně najevo že nejsme jejich kolonie. Chudáci, už jenom umějí vydírání a sankce.“ https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/donald-trump-plynovod-nord-stream-2-plyn-vystavba-sankce.A191221_074223_eko-zahranicni_rko/diskuse/8

Já naváži na příspěvek pana Buška a položím otázku: “Chová se takto přítel nebo nepřítel? Je pro Evropu bezpečnostním rizikem náš “nepřítel” Rusko (tímto nás manstream krmí od rána do večera), nebo náš "přítel" a "spojenec" USA? (čímž nás též mainstream krmí od rána do večera.

Jen doufejme, že USA situaci nevyhrotí způsobem jako na Ukrajině v roce 2014, kde USA též hájily svoje zájmy. Tehdy stačilo neuznat nelegitimní převrat v Kyjevě a pučisty postavit mimo zákon. Místo toho USA nelegitimní pučisty okamžitě uznaly za nové vládce Ukrajiny a jako bonus jim posvětily válku na Donbasu, kde však ukrajinská armáda utrpěla porážku a navíc došlo ke ztrátě Krymu. Takže naprostý debakl amerických zájmů. USA samozřejmě jakékoliv vměšování do záležitostí Ukrajiny popřely a naopak z vměšování do záležitostí Ukrajiny obvinily Rusko a vyhlásily proti němu sankce společně s vazalskými zeměmi z EU.

Ohledně plynovodu Nord stream 2 se tedy přímo nabízí odpověď, zda zákaz plynovodu Nord stream 2 není ze strany USA i pomstou za toto jejich ponížení.

Uvidíme, jak se nadále zachová Německo, zda bude hájit nejen svoje zájmy, ale i zájmy celé Evropské unie, nebo lokajsky poslechne rozkazy z Washingtonu. Současná ČR je toho totiž přímo ukázkovým příkladem, jak podlézavě se vůči Washingtonu chová současný ministr zahraničí Tomáš Petříček (kauzy s pomníkem maršála Koněva či podpora Pavla Novotného s otázkou Vlasovců). Ostatně vývoj volebních preferencí ČSSD potvrzuje moje slova, že levicoví voliči lokajskou politiku vůči USA odmítají.

A osobně jsem zvědavý na nově vycházející politickou „hvězdu“ předsedu Senátu Miloše Vystrčila v jeho boji za nevměšování se do záležitostí cizích zemí. Konkrétně Číny do Taiwanu (přitom Taiwan je součástí Číny).

Takže, vážení čtenáři, posuďte sami, zda se USA chovají jako náš spojenec a přítel, nebo náš nepřítel...

 Jaromír Petřík

 

 

Jaromír Petřík
Celý život žiji v pěkném moravském městě Boskovice. Zajímá mne historie, naše i zahraniční politika, byl jsem dlouholetým blogerem na iDnes, kde jsem napsal celkem 362 blogů, než jsem byl za podivných okolností stažený z hlavní strany blogu IDnes a vymazaný ze seznamu blogerů IDnes. Moje blogy přebíraly weby Svobodné noviny, Nová republika, Rukojmí. Kromě historie (specializuji se na SSSR za vlády Stalina) a psaní blogů na politická témata se věnuji filatelii se zaměřením na poštovní historii Afghánistánu. Na našich i světových filatelistických výstavách jsem získal řadu ocenění.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jaromír Petřík

Cožpak kolega Ziegler, občas by se pod jeho články dalo diskutovat, problém je, že neunese jiné názory a svoje názorové odpůrce maže. Když jsem mu jednou opakovaně kladl stále stejnou otázku, se kterou si nevěděl rady, tak žaloval adminům a ti mi dali ban.

rezjir10
Jak často poznamenává náš kolega Ziegler, zasloužené karma. Ten konflikt je skutečně vyhrocený. A EU se bude muset snažit nebýt politickým trpaslíkem.
Jaromír Petřík

Přiznám se, že tuto katastrofální politiku konfrontace se všemi, kdo USA nechtějí poslouchat naprosto nechápu. USA mají rozvrácené vztahy téměř s celým světem. Přitom by bylo třeba, aby USA, EU a Rusko táhly za jeden provaz. Až světu začně diktovat Čína, mám obavu, že světový diktát Číny bude horší než světový diktát USA. Číňané mají téměř ve všech zemích světa svoje národnostní menšiny (páté kolony) a až bude Západ rozvrácený rasovou, náboženskou válkou a hospodářskou krizí, tak bude Číňanům pouze stačit, zavést v těchto zemích pořádek.

 

Lubodoc

USA nemají přátele,pouze svoje zájmy,nic víc.Využít a zničit,doktrína Američanů.