Chytrá daň - vrátit impériu úder

obrazek
17.5.2017 14:09
Věčná škoda, že jsem nepřišla s touto myšlenkou v devadesátých letech. Nemuseli jsme projít etapou imperializace a kolonizace ekonomiky. (viz link níže) Nemuseli jsme se stát montovnou. Není vhodné zavrhovat ani montovny, ale je čas, pohlédnout dále. Text na obrázku: Hrajete monopoly, jednomu z hráčů se dostane všeho majetku s výjimkou uličky U bílé kapličky, také budou mít 95%banku. Očekává se, že vy budete mít (se zbytkem) úspěch. Vy ovšem prohrajete okamžitě. Proč? Určitě to bylo proto, že jste líný.

Doporučený odkaz o tom, co se s  naší ekonomikou dělo: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/dukaz-dopad-probehnuvsi-imperializace-kolonizace-jak-dal 

Nápad mne napadl, když jsem  jednou ve stavu rozjařenost vypískla - "a co takhle obejít se bez DPH". Inu - stát se domn íévá, že bez DPH by nepřežil, neměl by cash- flow  - hotovost, když ji potřebuje, jenže ani to není pravda, i u normální daně se platí zálohy na daň a pakliže by se neplatilo DPH, přišly by tyto zálohy - a je možné dohodnout, že by se - v případě stabilních subjektů -  pololetně vyúčtoávaly za náhradu za DPH (viz  níže) a mohly by být i vyšší. Jiným faktorem ale je, že DPH je jakousi pojistkou proti tomu, aby neodplynuly všechny prostředky zcela nezdaněné do daňových rájů. Ale proti tomu obrana existuje. Zároveň je třeba nás chránit proti nezaměstnanosti a už vzhledem k nezbytnosti ochrany půdy a míst pro budoucí vysokoškoláky trvat na soběstačnosti. 

A proto  - navrhuji:

a) zrušit DPH. Michael Kroh: "DPH není nic samospasitelného, do roku 1993 ani nebyla, byla ale daň z obratu, ta je například dodnes v USA."  Zdenek Novotny: "To je zajímavé, jak některé zákony hladce a rychle projdou a jiné za 27 let nikdo ani nenavrhne. Co nenavrhne, ani se jediný politik nepozastaví třeba nad tím, že 27 let z peněz po zdanění platíme další daně nákupem - přitom dvojí zdanění je zakázané. Stát tak porušuje vlastní zákony a celou dobu je vybírá tedy neoprávněně.

b) u normálních daní mírnou daňovou regresi - s možností volby podnikatele, co zvolí raději - zda  vyšší zaměstnanost či vyšší daně: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/dve-hypotezy-mohla-tot-byt-cesta-k-vyssim-mzdam  Progrese je spravedlivá, více vydělávající subjekt více čerpá z  takových nadstandardních a elitních investic státu, jako je věda a výzkum a vyšší kvalifikace občanů, více čerpá z investic do infrastruktury.  Rozhodnutí, zda více danit nebo více zaměstnávaat,  je  na podnikateli a řídí se jen a jen jeho situací a rozvahou. Zároveň přeje vyšší zaměstnanosti i růstu podniku a jeho obratu. 

c) zavést ekologickou daň  resp. tzv. ekosociální, chytrou daň - ve výši původní DPH na všechno zboží pocházející ze zahraničí a zde prodané

d) zavést ekologickou (socálně ekologickou ) daň na veškeré zboží prodávané zahraničními společnostmi nebo společnostmi, jež vyvádí svůj zisk mateřince v zahraničí. (Je nutné nás ochránit před efektem, jaký by mohla mít pouhá ekologická daň - totiž, že zahrniční společnost by prodávala zboží sice naše, ale na daních zde neodváděla zde ani korunu - protože by patřila zahraniční mateřince). Argument, že tyto firmy čerpají z benefitů státního rozpočtu při prodeji svého zboží zde, aniž by k němu nějak příspívali, mi připadá postačující proto, aby tato daň mohla být zřízena.

V relativně krátké době bych po tomto očekávala, že se začne obnovat soběstačnost, neprve na poli zemědělských komodit. Pokud ovšem bude nějaká půda ještě k mání. Otázky půdy řeší jiný blog.  Osvětu politiků na poli nezbytnosti ekologické daně zde zahájila již paní Olga Chvalovská (jež ji ještě koncipovala podle počtu ujetých kilometrů), pravda, nezbytnost sociállně - ekologické daně ji ještě nenapadla. Čeští producenti by pak měli konkurenční výhodu nad svými zahraničními protějšky - toitž rozpětí pro marži ve výši bývalé DPH, kterou by oni neplatili, ale za zahraniční zboží nebo zahrničními subjekty by placená byla.  Polopaticky - zboží v supermarketu by asi nezdražilo ani nezlevnilo, ale vešlo by se sem ještě zboží z farmářého trhu za nižší ceny. Ekologická, eko-sociální daň je však vázaná na zboží, ne apriori na firmy. Zboží z , zboží od.

Firma se zahraniční matkou klidně může prodáívat naše zboží do zahraničí - a vyvede-li zisk mateřince, u nás nezdaní. Zdaní český prvovýrobce, jenž si řekne, že danou obchodní marži pro zprostřekovatele si v zahraniční hodlá sehnat sám pro sebe, bez prostředníka. (pokud bude dost chytrý, skutečně si opatří nějaké překladatele a tlumočníky.) Ten samozřejmě může založit také zahraniční mateřinku a pak nezdaní, ale je mžé u něj provést daňovou kontrolu, zda je těžiště života jeho většinového vlastníka či fyzické osoby v Čechách či v zahraničí, kde nepobývá více než polovinu roku. .Takovéto kontroly všem mohla vést již dávno, viďte, Petro Kvitová? Problémem zůstává, že totiž daňové ráje možná nectí povinnost znezveřejňovat vlastnickou strukturu společností v nich usídlených.

d) Zůstáváme tedy u nezbytnosti majetkových přiznání. No tak schválně, kolik z nich si troufne ukrývat svůj majetek v zahraničí, o jehož budoucím chování nemohou ani nic tušil? Mně ohužel je úplně a naprosto nejasné, jak by se dál mělo s  těmito majetkovými přiznáními pracovat. 

e) Mají-li knihy a DVD zůstat cirka o 60 Kč levnější, nesmí být jako dovoz posuzován nákup autorských práv ze zahraničí. pokud si firma danící v Čechách,  česká, doveze několik součástek na výrobu svého  zařízení ze zahraničí, zaplatí ekologickou daň pouze z podílu těchto součástek na konečné ceně. Napadá mne ještě jeden problém - produkt je dovežen a zabalen, nebo smíchán a zabalen. Pak by asi měla být ekologická daň na cílovém produktu opět spočtena v míře podílu na nákladech počítané bez obalu. Bohužel se to zesložitilo. Kvůli nadměrnému zaokrouhlování musí být počítáno tak, že se nejprve sečtou všechny dovozené komponenty. 

Pozor!: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pospisiluv-zakonik-skryva-fintu-na-ulivani-majetku-Je-to-horsi-nez-anonymni-akcie-sili-Bradacova-ale-nejspis-marne-320385

 toto by možná měl být důvod,proč o chytré dani uvažovat vážně:https://www.casopis-sifra.cz/cesko-vyvazi-do-ciziny-zive-kravy-za-miliardy-a-dovazi-maso-buhvi-odkud/

O daňovýc rájích: http://a2larm.cz/2017/05/evropske-danove-raje-proc-se-nechavame-okradat/

a: celá polovina plenetárního HDP je zaparkovaná v daňových rájích: http://www.halonoviny.cz/articles/view/45662899

doc. Švihlíková upozorňuje, že závislá ekonomika  také produkuje určitý druh politiků, jimž situace vyhovuje:   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Drsna-prednaska-ekonomky-Svihlikove-Ja-bych-ty-zahranicni-firmy-odsud-nejradsi-vykopala-494081

1.10.2017 - Dorazila reakce od komunistů: Karel Žižkovský Procházka To snad autorka nemyslí formálně právně úplně vážně. Zálohy na daň jsou jen u přímých daní, které se ročně přepočítavají podle výměry zákona. DPH je nepřímá daň, která představuje cca 70 % inkasa státu a je třeba ji (nepřímo) vypočítavat každý měsíc či každě čtvrtletí. Když by se zrušila DPH (stát ji údajně podle autorky nepotřebuje) musela by se přímá daň zvýšit několikanásobně, aby neklesko brutálně inkaso státu. Zálohy přijdou vždy, je úplně mimo. Zálohy jsou je administrativní odlehčení, aby se daně nemusely počítat tak často (jen jednou za rok). Pokud se ponechají zálohy a zruší daˇn vznikne nespravedlonos, že z malého zisku je možné odvádět velkou daň (při poklesu tržeb) a z velkého zisku malou daň (při růstu tržeb). Systém zdanění je v USA mnohem složitější než u nás. Platí se federální daň cca 25% z obratu. Jednotlivé státy si mohou vybírat daně podle svého uvážení. Takže některé státy další daně nevybírají a jsou v rozpočtování závislé na daňové určení z federálních daní. My bychom mohli teoreticky zrušit DPH jko v USA, pokud bychom DPH vybírali na evropské úrovni a řadu státních záležitostí financovaly z evropského určení daní. (FRONTEX, armádu, policii, třeba i ministerstva financí.) Představa že český prvovýrobce bude určovat obchodní marži velkým odběratelům je snad rada od marťanů. Obchodní marže je výsledkový údaj. Kdo v plánu marži přestřelí, nic neprodá a svou marži si může namazet na chleba. Podobně je to s údajnou daňovou kontrolou, zda je větší váha na fyzické osobě či právnické osobě. Dnešní poslanci nejsou schopni ani posoudit jak vznikají hodnota v podniky, když je zákon formálně rozděluje na daně z příjmu zaměstnance a daně z mez pro zaměstnavatele. Ještrě to kontrolova obsahově nějako jinak mimo znění zákona (obsahově tvorbou hodnoty). To nejpodstatnější na daňové struktuře. Zákony musí schválit parmament. Tak (autor či autorka)musí se nejprve vahrát volby a stát se alespoň ministzrem financí, jinak si své politické konstrukce daní může nechat v šuplíku

 

11.11.2017: Do daňových rájů proudí čím dál tím více peněz, ČR se týká 12 060 záznamů v publikovaných Paradise Papers: https://www.respekt.cz/denni-menu/do-danovych-raju-proudi-cim-dal-vic-penez-odhalily-paradise-papers a https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/na-svete-je-dalsi-vybusny-material-o-danovych-rajich-nove-pa/r~f0c20760c25c11e79090002590604f2e/ a https://zpravy.e15.cz/zahranicni/ekonomika/danove-raje-odkryly-dalsi-ze-svych-tajemstvi-paradise-papers-ukazuji-i-na-ceske-miliardare-1339417

Toto řešení si kladlo za cíl udělat z národa suveréna, nikdo nenutí podnikatele danit dvakrát, jde jen o to, aby danili alespoň jednou a pokud možno část tam,  kde došlo k realizaci zisku. Řešení podporuje soběstačnost a rozvoj vnitřního trhu.  Má ambici stát se ideálním řešením i mezinárodně. 

 Mladí evropští sociální demokraté (YES/ se rozhodli bojovat takto: https://www.cssd.cz/media/tiskove-zpravy/mladi-socialni-demokrate-se-pripojili-k-celosvetove-kampani-proti-danovym-unikum-notmyparadise/ porovnejte si sami, co je schůdnější a a co vůbec lze nebo nelze provádět!  

amiourful
Bioranger, členka Rómské demokratické strany, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.