Chytrá daň - vrátit impériu úder

obrazek
17.5.2017 14:09
Věčná škoda, že jsem nepřišla s touto myšlenkou v devadesátých letech. Nemuseli jsme projít etapou imperializace a kolonizace ekonomiky. (viz link níže) Nemuseli jsme se stáí montovnou. Není vhodné zavrhovat ani montovny, ale je čas, pohlédnout dále. . Text na obrázku: Hrajete monopoly, jednomu z hráčů se dostane všeho majetku s výjimkou uličky U bílé kapličky, také budou mít 95%banku. Očekává se, že vy budete mít (se zbytkem) úspěch. Vy ovšem prohrajete okamžitě. Proč? Určitě to bylo proto, že jste líný.

Doporučený odkaz o tom, co se s  naší ekonomikou dělo: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/dukaz-dopad-probehnuvsi-imperializace-kolonizace-jak-dal 

Nápad mne napadl, když jsem  jednou ve stavu rozjařenost vypískla - "a co takhle obejít se bez DPH". Inu - stát se domn íévá, že bez DPH by nepřežil, neměl by cash- flouw  - hotovost, když ji potřebuje, jenže ani to není pravda, i u normální daně se platí zálohy na daň a pakliže by se neplatilo DPH, přišly by tyto zálohy - a je možné dohodnout, že by se - v případě stabilních subjektů -  pololetně vyúčtoávaly za náhradu za DPH (viz  níže) a mohly by být i vyěší. Jinom faktorem ale je, že DPH je jakousi pojistkou proti tomu, aby neodplynuly všechny prostředky zcela nezdaněné do daňových rájů. Ale proti tomu obrana existuje. Zároveň je třžeba nás chránit proti nezaměstnanosti a už vzhledem k nezbytnosti ochrany půdy a míst pro budoucí vysokoškoláky trvat na soběstačnosti. 

A proto  - navrhuji:

a) zrušit DPH. Michael Kroh: "DPH není nic samospasitelného, do roku 1993 ani nebyla, byla ale daň z obratu, ta je například dodnes v USA."  Zdenek Novotny: "To je zajímavé, jak některé zákony hladce a rychle projdou a jiné za 27 let nikdo ani nenavrhne. Co nenavrhne, ani se jediný politik nepozastaví třeba nad tím, že 27 let z peněz po zdanění platíme další daně nákupem - přitom dvojí zdanění je zakázané. Stát tak porušuje vlastní zákony a celou dobu je vybírá tedy neoprávněně.

b) u normálních daní mírnou daňovou regresi - s možností volby podnikatele, co zvolí raději - zda  vyšší zaměstnanost či vyšší daně: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/dve-hypotezy-mohla-tot-byt-cesta-k-vyssim-mzdam  Progrese je spravedlivá, více vydělávající subjekt více čerpá z  takových nadstandardních a elitních investic státu, jako je věda a výzkum a vyšší kvalifikace občanů, více čerpá z investic do infrastruktury.  Rozhodnutí, zda více danit nebo více zaměstnávaat,  je  na podnikateli a řídí se jen a jen jeho situací a rozvahou. Zároveň přeje vyšší zaměstnanosti i růstu podniku a jeho obratu. 

c) zavést ekologickou daň - ve ýši původní DPH na všechno zboží pocházející ze zahraničí a zde prodané

dú zavést ekologickou (socálně ekologickéu ) daň na veškeré zboží prodávané zahraničními společnostmi nebo společnostmi, jež vyvádí svůj zisk mateřince v zahraničí. (Je nutné nás ochránit před efektem, jaký by mohla mít pouhá ekologická daň - totiž, že zahrniční společnost by prodávala zboží sice naše, ale na daních zde neodváděla zde ani korunu - protože by patřila zahraniční mateřince). Argument, že tyto firmy čerpají z benefitů státního rozpočtu při prodeji svého zboží zde, aniž by k němu nějak příspívali, mi připadá postařčující proto, aby tato daň mohla být zřízena.

V relativně krátké době bych po tomto očekávala, že se začne obnovat soběstačnost, neprve na poli zemědělských komodit. Pokud ovšem bude nějaká půda ještě k mání. Otázky půdy řeší jiný blog.  Osvětu politiků na poli nezbytnosti ekologické daně zde zahájila již paní Olga Chvalovská (jež ji ještě koncipovala podle počtu ujetých kilometrů), pravda, nezbytnost sociállně - ekologické daně ji ještě nenapadla. Čeští producenti by pak měli konkurenční výhodu nad svými zahraničními protějšky - toitž rozpětípro marži ve výši bývalé DPH, kterou by oni neplatili, ale za zahraniční zboží nebo zahrničnímisubjekty by placená byla.  Po lopaticky - zboží v supermarketu by asi nezdražilo ani nezlevnilo, ale vešlo by se sem ještě zboží z farmářého trhu za nižší ceny. Ekologická, eko-sociální daň je však vázaná na zboží, ne apriori na firmy. Zboží z , zboží od.

Firma se zahraniční matkou klidně může prodáívat naše zboží do zahraničí - a vyvede-li zisk mateřince, u nás nezdaní. Zdaní český prvovýrobce, jenž si řekne, že danou obchodní marži pro zprostřekovatele si v zahraniční hodlá sehnat sám pro sebe, bez prostředníka. (pokud bude dost chytrý, skutečně si opatří nějaké překladatelůe a tlumočníky.) Ten samozřejmě může založit také zahraniční mateřinku a pak nezdaní, ale je mžé u něj provést daňovou kontrolu, zda je těžiště života jeho většinového vlastníka či fyzické osoby v Čechách či v zahraničí, kde nepobývá více než polovinu roku. .Takovéto kontroly všem mohla vést již dávno, viďte, Petro Kvitová? Problémm zůstává, že totiž daňové ráje možná nectí povinnost znezveřejňovat vlastnickou strukturu společností v nich usídlených.

d) Zůstáváme tedy u nezbytnosti majetkových přiznání. No tak schválně, kolik z nich si troufne ukrývat svůj majetek v zahraničí, o jehož budoucím chování nemohou ani nic tušil? Mně ohužel je úplně a naprosto nejasné, jak by se dál mělo s  těmito majetkovými přiznáními pracovat. 

e) Mají-li knihy a DVD zůstat cirka o 60 Kč levnější, nesmí být jako dovoz posuzován nákup autorských práv ze zahraničí. pokud si firma danící v Čechách,  česká, doveze několik součástek na výrobu svého  zařízení ze zahraničí, zaplatí ekologickou daň pouze z podílu těchto součástek na konečné ceně. Napadá mne ještě jeden problém - produkt je dovežen a zabalen, nebo smíchán a zabalen. Pak by asi měla být ekologická daň na cílovém produktu opět spočtena v míře podílu na nákladech počítané bez obalu. Bohužel se to zesložitilo. Kvůli nadměrnému zaokrouhlování musí být počítáno tak, že se nejprve sečtou všechny dovozené komponenty. 

Pozor!: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pospisiluv-zakonik-skryva-fintu-na-ulivani-majetku-Je-to-horsi-nez-anonymni-akcie-sili-Bradacova-ale-nejspis-marne-320385

 

O daňovýc rájích: http://a2larm.cz/2017/05/evropske-danove-raje-proc-se-nechavame-okradat/

a: celá polovina plenetárního HDP je zaparkovaná v daňových rájích: http://www.halonoviny.cz/articles/view/45662899

doc.  švihlíková upozor%nuje, že závislá ekonomika  také produkuje určitý druh politiků, jimž situace vyhovuje: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Drsna-prednaska-ekonomky-Svihlikove-Ja-bych-ty-zahranicni-firmy-odsud-nejradsi-vykopala-494081

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.