Čína bilancuje sto let komunistické strany

Si Ťin-pching
9.11.2021 10:16
V pondělí 8. listopadu začalo v Pekingu šesté plenární zasedání XIX. ústředního výboru Komunistické strany Číny, které má trvat do čtvrtka. Generální tajemník a prezident ČLR v jedné osobě Si Ťin-pching pronesl projev u příležitosti stého výročí založení strany, ve kterém vyjmenoval největší úspěchy a zásadní historické zkušenosti čínských komunistů od roku 1921.

Posledních 110 let čínských dějin bylo velmi turbulentních. Země zažila pád císařství, vyhlášení republiky, občanskou válku mezi nacionalisty a komunisty i brutální japonskou okupaci, která připravila o život mnoho milionů lidí. Po skončení druhé světové války nacionalisté a komunisté, dočasně spolupracující proti japonským okupantům, znovu obrátili zbraně proti sobě a obnovená občanská válka skončila 1. října 1949 vítězstvím komunistů a odchodem poražených nacionalistů na Tchaj-wan. Předseda Mao Ce-tung vyhlásil ČLR, a přestože jsou s jeho jménem spojeny tragické sociální experimenty jako Velký skok vpřed a Velká proletářská kulturní revoluce, je dodnes uznáván především jako zakladatel moderního státu, nezávislého na koloniálních velmocích.  

Po Maově smrti v roce 1976 zahájil Teng Siao-pching období reforem, na které navázali i další vůdci – Ťiang Ce-min a Chu Ťin-tchao. „Čínský národ postupuje směrem k modernizaci na všech frontách a socialismus si v nejlidnatější zemi světa prorazil úspěšnou cestu. Od XVIII. národního kongresu KS Číny v roce 2012 vedl ústřední výbor strany se Si Ťin-pchingem v čele lidi všech etnických skupin při dosahování nových pozoruhodných úspěchů a shromažďování cenných zkušeností. Socialismus s čínskými rysy prokázal svou silnou vitalitu. Strana, armáda a veřejnost se sjednotili jako nikdy předtím. Čína dále upevnila své mezinárodní postavení. Čínský národ dosáhl prostřednictvím transformace růstu a prosperity a stal se silným“, uvádí se v prohlášení.

ČLR rovněž v poslední době urychlila rozvoj vládou dotovaného nájemního bydlení jako součást úsilí země lépe uspokojit základní životní potřeby lidí. Za prvních devět měsíců zahájilo čtyřicet měst po celé zemi výstavbu 720 000 bytových jednotek dotovaných vládou, což představuje 76,9 % jejich celoročního cíle (936 000 jednotek) podle údajů ministerstva pro bydlení a rozvoj měst a venkova. Města Nanking, Wu-si, Ning-po, Fo-šan, Čchang-čchun a Nan-ning splnily své roční cíle výstavby vládou dotovaného nájemního bydlení. Jedná se o nízkonákladové a malé byty postavené především tak, aby uspokojily poptávku nových obyvatel a mladých lidí ve velkých městech. Rozvoj dotovaného nájemního bydlení je jednou z vládních priorit.  

Čína v současnosti stojí před celou řadou mezinárodních a geopolitických výzev. Především musí odrážet dehonestační kampaně konkurenčních velmocí v čele USA, usilující o diskreditaci ČLR  před světovým společenstvím. To se týká zejména nařčení o původu pandemie Covid-19, údajné genocidy Ujgurů, porušování lidských práv menšin a mnohé další dezinformace. Nepřátelé ČLR rovněž nepokrytě podporují separatisty v Tibetu, Sin-ťiangu, Hongkongu a na Tchaj-wanu. Nicméně skutečnosti, že Čína se v dohledné době stane nejsilnější světovou ekonomikou, nelze zabránit. Silný a prosperující stát je výsledkem úspěšné politiky posledních desetiletí a nemalou zásluhu na tom má současný prezident Si, který prokázal výrazné státnické kvality.     


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.