Čína a její vztahy s asijskými státy

17.3.2022 09:47
Čínský ministr zahraničních věcí Wang I se na nedávné tiskové konferenci široce vyjádřil ke vztahům ČLR s některými asijskými zeměmi. Peking se domnívá, že praxe definování „demokratických standardů“ podle amerického vzoru je výrazem nedemokracie. Zasahování do vnitřních záležitostí jiných zemí pod rouškou „demokracie“ může přinést lidem jen katastrofu.

Jižní Korea

K otázce Korejského poloostrova Wang I uvedl, že Čína je ochotna i nadále hrát konstruktivní roli a vyvinout v tomto směru náležité úsilí. Pokud jde o vztahy mezi Soulem a Pekingem, poukázal na to, že ČLR a Korejská republika jsou přátelští sousedé s hlubokým historickým základem. Čína je ochotna pojmout 30. výročí navázání diplomatických vztahů s Jižní Koreou jako příležitost k pokračování přátelských tradic a prohloubení vzájemně prospěšné spolupráce.

Jihovýchodní Asie

Ve vztahu ke Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), které tvoří Barma, Thajsko, Laos, Kambodža, Vietnam, Filipíny, Malajsie, Singapur, Indonésie a Brunej, Wang I řekl, že Čína bude i nadále brát ASEAN jako prioritní směr čínské diplomacie s důrazem na udržení statutu jihovýchodní Asie jako zóny bez jaderných zbraní. Cílem Pekingu je i nadále udržení regionálního míru a stability, podpora zprostředkování regionálních sporů a odmítnutí konfrontace a separatismu. Čína usiluje o dosažení dohody ohledně kodexu chování v Jihočínském moři, což je klíčem k zajištění toho, aby se Jihočínské moře stalo regionem míru a spolupráce.

Střední Asie

Důležité jsou pro Peking i vztahy se středoasijskými státy (postsovětské republiky Kazachstán, Uzbekistán, Turkmenistán, Tádžikistán, Kyrgyzstán). Wang I uvedl, že v čínském zájmu je rozvojová, prosperující, stabilní a dynamická Střední Asie. Na základě čtyř principů vzájemného respektu – dobrého sousedství a přátelství, solidarity, vzájemného prospěchu a oboustranně výhodných smluv – bude Čína pokračovat v budování strategického partnerství s trvalým přátelstvím.

Indie

O čínsko-indických vztazích Wang I řekl, že doufá, že Indie bude spolupracovat s Čínou na dodržování strategického konsenzu „nepředstavovat si navzájem hrozbu a poskytovat si rozvojové příležitosti“. Zdůraznil, že pokud jde o historickou otázku pohraničních sporů, Čína vždy prosazovala vzájemné konzultace a aktivní hledání spravedlivého a rozumného řešení. Tyto historické spory by neměly zasahovat do bilaterálních vztahů mezi Pekingem a Dillí a ohrožovat jejich spojenectví v rámci uskupení BRICS.

Tchaj-wan

Ohledně Tchaj-wanu zastává šéf čínské diplomacie jasné stanovisko – ostrov je neoddělitelnou součástí čínského území a otázka Tchaj-wanu je výhradně vnitřní záležitostí ČLR. Napětí v Tchajwanském průlivu má kořeny v tom, že vláda Demokratické pokrokové strany odmítá uznat princip jedné Číny a snaží se změnit současnou situaci, že obě strany průlivu patří jedné Číně. Wang I poukázal na to, že některé síly v USA tolerují a podporují „tchajwanskou nezávislost“, zpochybňují princip jedné Číny, vážně porušují základní normy mezinárodních vztahů a silně podkopávají mír a stabilitu v regionu.

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.