Čínské angažmá

obrazek
22.5.2018 07:53
"Jsem na místě a převzal jsem nad podnikem kontrolu!" Když v uplynulých 29 letech takovéto depeše posílali pověřenci svým zahraničním bankám z Čech, tak se o tom v Čechách ani náhodou nemluvilo. Jako kdyby se tu žádná zahraniční nepřátelská převzetí neodehrávala! Opak byl pravdou. (Proto také dnes nejsou žádné původní české značky v českých rukou.) Podnikatelé byli motivováni k tomu, aby si brali úvěry nad určitou bezpečnou hranici, a když tak učinili, byli ze svých podniků pěkně potichu vystrnaděni. A to se nyní stalo čínské CEFC, jejíž správní rada byla vystrnaděna z podniku den před zaplacením úvěru. Nevím nevím, jestli její nová mateřinka CITIC bude ochotna za těchto okolností cvakat úvěr u J&T, nemá-li zaručeno, že se podniky vrátí do jejích rukou. (Ale ona prozíravě začala nakupovat podíly v bance J&T, jež ono nepřátelské převzetí spáchala.) Čínská centrální banka samozřejmě pomůže investici v Čechách zachránit, protože neemituje dluhem a také proto, že je to ona, kdo pro své věřitele, jimiž jsou čínští občané, pracuje na rozvíjení země a tedy zakládá podniky, jako je i tento. A je snazší u nefungujícího podniku vyměnit manažery, než podnik rovnou odepsat.

Celé kauze se včera v pořadu 90´věnovala profesorka čínštiny Olga Lomová, jakožto značně amatérský expert. Nebylo to poprvé, co kauzu komentovala, dala si předešle záležet, aby očernila Čínu jakožto hanebný stát v souvislsoti se zmizením Jie Ťien Minga. Podle ní ho komunistická strana prostě zašantročila a kdo ví, jestli se ještě nalezne. (Mučení a braní orgánů nasnadě.) Redaktoři rozhlasu pak nebyli ochotni si nechat vymluvit, že to, čemu ona říká uzavřené, neveřejné vyšetřování je interní šetření, jež se rozumí samo sebou, jestliže to bylo z rozhodnutí komunistické strany, proč mohl udělat tak báječnou kariéru, navíc za peníze Číňanů. Ano ano, říkali jsme si tu již vícekrát: Čína emituje peníze bez dluhu, patří jejím občanům a jsou používány podle zájmů země. A jestliže si Jie Ťien Ming vzal ještě úvěr u J&T, tak to byla nějaká jeho bokovka,  ke kteréneměl svolení - a právě proto je s ním zřejmě vedeno šetření. Je v zájmu Číny vést s ním šetření korektně, pokud chce, aby byly podniky dobře předány jiným manažerům, případně se vyjasnilo, že lze v původním složení pokračovat dále.  Jestli se ukáže jako nezbytná opraadvoá žaloba a soud, to je  další otázka. Tečka. Ne každá země uděluje svým vrcholovým manažerům bianco šek "na ksicht". V Číně mají manažeři svou misi a té se nemají zpronevěřovat.

V souvislosti s televizním pořadem 90´se mi ještě velmi líbila zmínka o tom, že Babiš a další čeští kujoni přišli při podnikání v Číně o značné peníze. Nějak si hoši nespočetli, že jejich podnikání je od základu nemravné a možné jen v takové podvyvinuté společnosti bez přístupu k penězům, jako je ta naše. Jako velmi morální beru vystoupeníé pana Miroslava Motejlka,  který upozorňoval na to, že je nemravné hanět Jaroslava Tvrdíka za potíže se zaplacením úvěru J&T, když až dosud byla jeho mise úspěšná - neboť spousta lidí v Čechách dostala od svých čínských partnerů takové peníze, o jaké si řekli.  A napadá mne - J&T nebude mít díky svému počínání při svém plánovaném lékářrickém podnikání v Číně cestu umetenu! 

Čínské angažmá v této zemi je samozřejmě spíše diplomatické - a už jsme o jeho přínosu psali v jiném blogu. Pokud by Češi chtěli s Číňany spolupracovat, pak nikoliv  primárně s investory.  Investor je až  ten poslední, který má k projektu co dodat.  

Nějak v poslední době mne překvapilo, když vyšlo najevo, že západní komerční banky, jež při splacení úvěru jsou povinny jistinu, kvůli níž emitovaly kredity, zničit, naopak v případě nesplacení úvěru mohou celou jistinu zahrnout do ztrát a celou! Čili: za určitých okolností může být dokonce ještě výhodnější jistinu prostě nedostat!  (Zejména, když jí místo jistiny ke zničení ve vžýši 11 mld jí může zůstat za drápy soubor podniků za cca 38 mld. a 11 mld jako odečitatelná položka.) 

doplňuji ještě link na televizní pořad 90´ http://www.ceskatelevize.cz/porady/11412378947-90-ct24/218411058130521/

25.5.2018  J&T se domluvila s CITIC na odkupuu pohedávek vůči CEFC, krizový manažement  J&T bude z CEFC odvolán dnes, 10% podíl v  J&T bude nově vlastnit firma Rainbow Wisdom (také Číňani).

A proč tato zákonitost a tento peněžní vztah (monetární suverentia jako podmínka bohatstzví národa) tak dlouho odolávají pozornosti? Inu: 

"Trikem je vytvoření alternativní hypotézy, která odvádí pozornost od skutečností a zákona. V ekonomii je zákon tělem teorie, jeho základní definicí a koncepční kategorií. Důležitými skutečnostmi jsou statistiky, které sledují průběh bohatství a příjmů, kdo vlastní toto bohatství, jak ho získává, a kdo nakonec dluží a kolik komu. Odvádění pozornosti od těchto skutečností je formou podvodu. To je to, na co najímají odborníky." - Michael Hudson

Čínský hradní poradce se bohužel asi soudu v Číně nevyhne  - a sice za korupci v Africe. 

čína trestá za korupci i v řadách komunistické strany - a sice masivně. https://www.ndtv.com/world-news/440-senior-officials-of-communist-party-of-china-probed-for-corruption-1764781 a neváhá popravovat: https://www.bbc.com/news/world-asia-pacific-14197485ale čínský porace českého prezidenta není ve vězení: https://www.novinky.cz/zahranicni/503498-zeman-jednal-s-cinskym-prezidentem-poradce-hradu-jie-tien-ming-pry-neni-ve-vezeni.html

4.1.2019: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/ceska-fikce-socialniho-statu-cinska-duchodova-realita

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/zavadi-cina-v-roce-2020-system-socialnich-kreditu-chdouglase

4.3.2019:  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/po-stopach-hoaxu-o-cine

15.10.2019 Ukázalo se, že blahobytné Číně po léta nevadilo, že daň z příjmů  platí jen 2% obyvatel: https://www.euro.cz/byznys/cina-dan-z-prijmu-1431900?fbclid=IwAR17ok8jLZFLQzDcfmrnoKQL4OOW80CUklAZTtFeWjMEQT4e3HJglaI79qQ

21.1.2020 Znovu CITIC a čeští defraudanti v odhaleních dua MaP: https://www.youtube.com/watch?v=FR6bfKN-k2o

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!
Klíčová slova: bankovnictví, CEFC, Čína, CITIC, J&T, podnikání

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.