Co bylo ukradeno, musí být vráceno, ale to platí i pro posledních dvacet let, zdůraznil Michal Hašek

24.2.2013 20:29
Nedělní publicistická Partie na TV Prima Family představila duel druhých nejvýše postavených politiků největších politických stran: proti Michalu Haškovi ze sociální demokracie usedl občanský demokrat Martin Kuba. Ten je v politických kuloárech často vnímán jako kádrová rezerva premiéra Petra Nečase. Zejména při uvážení periodických krizí současné pravicové vlády. Netroufám si na politologické hodnocení, ale podle bezprostředního diváckého dojmu Hašek vyhrál vysoko na body.

Je třeba připustit, že v obou programových okruzích byla Haškova úloha snadnější. Jak ve věci majetkového narovnání státu s církvemi, tak ve vztahu české vlády k sudetským Němcům. V obou bodech byl Hašek v ofenzívě a Kuba jen mírnil vládní pasivitu.

Při historicky vůbec první návštěvě českého premiéra v spolkové zemi Bavorsko se Petr Nečas omluvil Němcům za útrapy, které museli přetrpět po druhé světové válce v souvislosti s vyhnáním. Nečasova omluva byla v souladu s textem, jenž je součástí Česko – německé deklarace z roku 1997. Český premiér mluvil o poválečném vyhnání; nezmínil se však ani slovem, že ono „vyhnání“ bylo jedním ze závěrů poválečné Postupimské konference vítězných mocností. 

Michal Hašek Nečasovi tvrdě vyčetl nedostatečnou protokolární přípravu návštěvy. Premiérova omluva nenašla odezvu u hostitelské protistrany. Kromě toho, při pietní návštěvy koncentračního tábora v Dachau byli součástí Nečasova doprovodu čelní představitelé sudetoněmeckého Landsmannschaftu. Tato skutečnost vyvolala ostrý nesouhlas českých válečných veteránů z východní i západní fronty a příslušníků domácího odboje. Hašek připomněl, že těchto lidí již mnoho nežije a jejich stanovisko by proto mělo být vnímáno velice citlivě.

Martin Kuba jen přikyvoval. Podotkl, že také z německé strany zazněla před rokem omluva prezidenta Gaucka a že součástí Nečasovy omluvy byla zmínka, že jakékoli majetkové vyrovnání nepřichází v úvahu. To Hašek souhlasně potvrdil a dodal, že tato problematika byla navíc významnou součástí nedávné české prezidentské kampaně. Zdůraznil, že kampaň zahrnula rovněž Benešovy dekrety, které přes svoji vyhaslost jsou stále součástí českého právního řádu.

Diskutující přešli k církevním restitucím. Hašek pokračoval v ofenzívě. Označil Nečasův podpis smluv s církevními společnostmi za účelový soukromoprávní trik, jímž se vláda pokouší vyvinout nátlak na Ústavní soud. Martin Kuba se pokusil o protiútok: podepsané smlouvy jsou prý jen právním vyústěním zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Zákon prošel Poslaneckou sněmovnou, byl vrácen Senátem a sněmovnou znovu schválen nadpoloviční většinou všech poslanců. Prý se jen potvrdila zásada, že co bylo ukradeno, musí být vráceno.

To ovšem byla nahrávka na zničující smeč. Ano, pane ministře, souhlasím, reagoval Hašek. Chci však zdůraznit, že to platí i pro posledních dvacet let. Ujišťuji vás, že pokud se na sestavování příští vlády – ať už po řádných nebo předčasných volbách – bude podílet sociální demokracie, určitě předloží sněmovně návrh zákona o prokázání nabytého majetku. Prokáže – li se nelegálnost nabytí, bude třeba majetek zabavit.

Hašek také zmínil plynule klesající volební preference občanských demokratů v konfrontaci s levicovým prezidentem na Hradě. Nepochybuji o tom, že Miloš Zeman bude dobrý prezident, uzavřel Hašek diskusi.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Já se v principu vyjadřuji k názvu článku, protože diskutovat o předložené "reportáži z jednání" by znamenalo popsat tři stránky A3 a více.

Moc rád souhlasím - ano: "Co bylo ukradeno, musí být vráceno, ale to platí i pro posledních dvacet let".

K tomu bych měl jedno povzdechnutí, věřím, že se k němu rádo vstřícně vyjádří celé názorové spektrum:

Moje věta zní: Pokud by bylo vráceno, co bylo ukradeno za posledních dvacet let (a k tomu za předchozích dalších 55 let), tj. od roku 1938, TO BYCHOM BYLI NĚCO JAKO KUVAJT.

 

stvan

Hašek Kubu roznes na kopytech nejen proto, že měl pravdu, ale i proto, že Kuba  je prostě Kuba. Pokud je to důležitá kádrová rezerva ODS, tak to s ní dopadne ještě hůř než si dnes myslí.