Co je to za svátek 1. května

obrazek
4.5.2018 19:09
Svátek práce se slavil mezinárodně od roku 1888 spontánně a neorganizovaně, Internacionála jej slaví od roku 1889 na památku událostí z roku 1886. V roce 1886 umírali v Chicagu lidé, chtěli osmihodinovou směnu. Tento nemístný požadavek té dělnické chátry vedl k nutnému nasazení policie a ke střelbě do demonstrantů a k zatýkání. U soudu pak padly další tresty smrti a doživotí. Takže kdo ještě chodíte do práce, osmihodinovou směnu vám vybojovali dělníci v předminulém století a prvního května se na to vzpomíná. U nás se poprvé slavil Svátek práce 1890 na Střeleckém ostrově a osmihodinovou pracovní dobu máme teprve od 19.12.1918 zákonem díky poslanci Rudolfovi Tayerlemu a levicovým hnutím. Z historie průmyslové revoluce se ví, že se pracovalo šest až sedm dní v týdnu 12 až 16 hodin denně. .

Svátek práce na wikipedii: https://cs.wikipedia.org/wiki/Svátek_práce

Stať wikipedie je poměrně skoupá, snad nejlepší pohled na to, jak to tehd v USA vypadalo podívá román Jacka Londona Železná pata, jenž je alespoň v angličtině vydáván periodicky u Penguinu. Román vydaný za 1. svtové války, začíná velkým pokrtectvím středních tříd a končí pohybem mas a opravdu hrozným masakrem. Sám Jack London jako organizátor socialistického hnutí v Americe přiel o své komunitní centrum, jež  sám zbudoval a udržoval - bylo mu vypáleno.  Záhy poté zemřel na otravu, hodnocenou jako sebevražda. Román u nás vyšel za 1. republiky. Odhalil mimo jiné  a nový editor to ověřil v knihovně Kongresu, že v té době, zakládání FEDU 1913, již byla celá Amerika v rukou Rockefellerů, jež se již v té době přes Standard Oil, ropu a železnice vyšplhali ke všem komunálním službám (plynu a elektřině a hromadné dopravě) ve většině větších amerických měst! Před občanskou válkou hrozící v té době -první světové a po - Ameriku zachránil až fordismus a zvyšování mezd dělníiků. 

Popřejme mladým, aby slavili majáles tak, jako tito na obrázku výše. 

Zde je několik reakcí mladých lidí na dotaz, v čem spočívají problémy České republiky: https://blisty.cz/art/90831-dle-lidi-kterym-je-okolo-20-let.html

O dnešní podobě práce s Davidem M:

"Zkušení vědí, že je-li u inzerátu napsáno rozmezí, platí výhradně to spodní, horní je oblbovací fantas, občas je možné dosáhnout středu, za cenu totálního nasazení, kdy vás doma bude znát jen postel a někdy ani ta ne.

Tragikomická je ale jiná věc.

Živá ukázka, že pokrok, rozvoj a bohatnutí je jen pro někoho.

Zaplakali by futuristé minulých století, v jejichž představách těžkou dřinu zastanou stroje.

Opak je pravdou, lidé slouží strojům v závodech o to, kdo se svazáckým pokřikem ukrojí více z pracovních práv vybojovaných v krvi sociálních bouří předků.

Osmnácti směnové provozy, třísměné, nerovnoměrné, dvanácti a vícehodinové šichty, flexi boxy, konta pracovní doby a jiné zhůvěřilosti slouží jen k efektivnějšímu ždímání lidí.

Všechny směnné provozy v současné podobě jsou zločinem proti lidskosti, není pro ně žádný technický ani technologický důvod – kde je potřeba jet nonstop, může se prostě střídat více lidí.

K čemu hromadit zisky do astronomických výšin?

Aby pár akcionářů zlomek z toho utopilo v luxusní spotřebě a všechno ostatní nevratně lilo do černých děr daňových rájů?
Kvůli tomu vyrůstají deprivované děti bez rodičů, předčasně umírají na nemoci z přetížení, nebo padají jak švestky přím od pásů?

odkaz:
"Osmnáctisměnný provoz? To si rovnou můžeme dát fotky dětí do peněženky a spát v práci,“ rozčilují se zaměstnanci 
https://www.facebook.com/ihned.cz/posts/10156061472717604"

*****

Film F.A. Brabce z roku 2008 na motivy Máchova Máje: https://www.youtube.com/watch?v=34aQ0nhsYT4

Doporuuji:http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/jeden-vyjimecny-ksaft-coby-kredo-pro-thinktank-cesta-centrum-pro-socialne-trzni-ekonomiku-otev a další doporučená četba:https://www.cbdb.cz/kniha-55563-kapital-i-das-kapital

Ilustrační foto je od fotografa Michaela Komma. 

Víkend by\la bláznivá levicová myšlenka, v roce 1886 zemřelo ve Wisconsinu 7 odoborářů bojujících za pěti denní pracovní týden a osmi hodinový pracovní den. 

amiourful
Bioranger, členka Rómské demokratické strany, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství
Klíčová slova: Svátek práce

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.