Co jsi udělal pro vlast?

přemek votava
27.3.2020 11:09
Slyšíme to kolem sebe. Mnozí jen naříkají, denně ruce natahují, zatím co ti druzí pro nás občany pracují. Těm druhým děkujeme, potřebujeme je ke svému životu, nenaříkají, nestěžují si, nenatahují ruce. Pracují ve dne i v noci, v neděli i ve svátek. Většinou jsou bezejmenní, nejsou vidět v televizi, nejezdí lyžovat do Alp, nevidíme je u jižního moře, jejich výdělky často stačí jen na ty základní životní potřeby. Na rozdíl od těch pomíjivých hvězdiček, které zítra zmizí z oblohy obrazovek, podií, z médií.

Vlast je dnes v ohrožení, v době ohrožení se rodí kvalita národa. Bylo tomu  již mnohokráte v minulosti. Za několik týdnů si připomeneme 75. výročí konce druhé světové války v Evropě. Tehdy naši dědové, otcové často umírali na prahu svého života. Mnozí nemuseli, mohli se schovat, přikrčit, přesto šli na barikády, bojovali za svou vlast, rodilo se hrdinství, ale i kolaborace. Těch příběhů o statečnosti našich předků je v historii celá řada. I dnešní doba, je naší zkouškou. 

Půjdeme ve stopách statečných předků? Místo vyčkávání, či velkých slov, můžeme vykročit vlasti na pomoc. Každý svým dílem. Každý dle svých možností. Příběhů a vzorů statečnosti je kolem nás mnoho. Lékaři, zdravotní sestry, hasiči, řidiči, policisté, prodavačky, pracovníci komunálních služeb a tisíce dalších -  ti všichni jsou v první bojové linii.  Bojují i za naše zdraví, za naše životy….

Politici stojí před velkou životní zkouškou, my občané, hledáme v nich oporu, naději, respektujeme proto jejich pokyny, nařízení. Odpouštíme jim proto i drobná pochybení. Nedávné vystoupení premiéra nás povzbudilo, dalo nám naději. Dokonce již můžeme srovnávat s Evropou. I přes naše první oběti  vidíme za hranicemi  tisíce obětí v Itálii, Španělsku, stovky obětí v dalších státech EU. Nemocnice kolabují, lékaři i sestry jsou tam na pokraji svých sil… Nedostává se jim zdravotních potřeb. Je nutno připomenout, že Česká republika jako jedna z prvních zemí zajistila potřebnou pomoc dodávkami z Číny, stovky tun dnes přistávají na letištích v České republice. 

V souvislosti s tím je  EU podrobována kritice. Ještě před několika týdny přešlapovala, nebyla připravena na COVID -19. To varování z Číny nebrala vážně, EU musí proto přehodnotit mnohé své postoje, priority. Kdo třeba slyšel, že v Evropské komisi (EK) má své místo i komisařka pro zdraví, jakási paní Stella Kyriakidis? Já o ní neslyšel … Státy si mají podávat ruce v době nebezpečí! Hledat porozumění. Nehledat jen chybičky, okopávat, ale umět i poděkovat, ocenit!

Dnes stojíme před otázkou, co jsi Ty, občane, udělal pro vlast?  Co jsi udělal pro vlast Ty senátore, ty poslanče, ty ministře. Co jste odkrojili vy zástupci lidu pro pomoc potřebným. Každý svým dílem, každý dle svých možností…

Přemysl Votava  

 

premysl-votava
Místopředseda strany Národní socialisté.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Jiří Volný st.

Omlouvám se, ale reprodukoval jsem to, co jsem viděl v ČT. Určitě tam patří všichni ti, kteří dnes chodí, neviditelné hrozbě navzdory, do práce a udržují v provozu nejdůležitější služby pro nás všechny. Včetně dělníků a techniků ve Foxconnu a mnoha dalších provozech!

Jiří Volný st.

Líbila se mi fotbalová sestava nejlepších za uplynulé dva týdny, tedy bez záruky: "Sestřička - Lékař - Hasič - Policista - Voják - Prodavačka".{#emotions_dlg.sealed}