Co kdy dokázal Jiří Dienstbier ml.?

5.9.2011 19:06
Tento týden jsem si přečetl v Instinktu rozhovor s místopředsedou ČSSD Jiřím Dienstbierem ml. Musím říci, že mi je tento člověk vrcholně nesympatický již od chvíle, kdy jsem jej viděl poprvé. Jinak řečeno, od chvíle, kdy jsem si všiml, že je i někdo jiný, kdo se jmenuje stejně jako polistopadový politik Jiří Diensbier, jen má za jménem ml. Ač jsem již starší ročník, nepamatuji si, že by byl v roce 1989 Jiří Dienstbier ml. jakožto student nějak výrazněji aktivní a že byl tehdy dva roky poslancem, to už si nepamatuji vůbec. Prostě taková šedá myš se světlým jménem, díky kterému se dostal až do vedení ČSSD. Nebo snad někdy ukázal i něco víc?

Zpátky k rozhovoru v Instinktu. Ten mě totiž utvrdil ve velmi negativním názoru na tohoto člověka. Jiří Dienstbier ml. v rozhovoru například říká, že Jiří Paroubek "neunesl porážku" a pokud odejde z ČSSD, stane se přeběhlíkem a musí tedy vrátit mandát. Pokud prý půjde do jiné strany, ČSSD to neohrozí. A že prý je ČSSD teď vidět dobře a plní svou opoziční roli. Při čtení rozhovoru jsem měl pocit, že je Jiří Dienstbier ml. z jiné planety nebo že před rozhovorem vypil moc kávy. To si přeci nikdo, kdo alespoň trochu sleduje českou politickou scénu nemůže myslet. ČSSD je neviditelná a voliči na to reagují, když ČSSD stagnuje a posiluje KSČM. Ale co můžeme od Jiřího Dienstbiera ml. čekat? Je místopředsedou strany. Pokud by tvrdil, že je na tom strana špatně, kritizoval by vlastně i sám sebe. Nebo svým slovům věří, což by bylo ještě horší...

O jaké porážce Jiří Dienstbier ml. hovoří? Byla to přeci ČSSD, která volby vyhrála, ač ne tak, aby mohla sestavit vládu. Pořád je to ale ve volbách vítězná strana.

Jiří Paroubek přeběhlíkem, měl by vrátit mandát? No, pánové z vedení ČSSD, jděte už s těmito slovy k šípku. Přeběhlík je přeci někdo, kdo pomáhá vládní koalici jako tomu bylo v případě poslanců Melčáka a Pohanky, později Wolfa či Snítilého. Takto argumentoval i Stanislav Huml při novinářském dotazu, zda se nepovažuje za přeběhlíka. Jeho jste přijali s otevřenou náručí. Ač byl zvolen za stranu, která svým populismem zaslepila i některé voliče ČSSD. Dvojí metr?

Jiří Paroubek již několik měsíců vyzývá vedení ČSSD, aby plnilo program, který je přivedl k volebnímu vítězství. Sociální demokracie už totiž ustoupila od tolika svých programových prohlášení, že skoro atakuje největší programové lháře, Věci veřejné. Kritika nedostatečného dodržování programu je tedy důvod k tomu, aby byl člověk považován za přeběhlíka a vrátil mandát? Zajímavá logika, Jiří Dienstbiere ml.

A poslední připomínka - pokud je tedy Jiří Paroubek podle Dienstbiera ml. takový "looser" a jeho případná účast v jiné straně natolik beznadějná, proč byl celý rozhovor prakticky jen o Jiřím Paroubkovi? A proč se k němu Jiří Dienstbier ml. vlastně vyjadřuje? Měl by přiznat, a stejně tak celé vedení ČSSD, že se Jiřího Paroubka prostě bojí. Že by už si nechali udělat průzkum, jak by si případná strana Jiřího Paroubka u veřejnosti vedla? Asi dobře, když kolem sebe takto kopou.

Tolik rozhovor Jiřího Dienstbiera ml., člověka, který se stal senátorem a místopředsedou ČSSD díky svému otci. Odpověď na otázku z titulku, tedy, co kdy Jiří Dienstbier ml. dokázal, tedy zní: Dokázal, že umí používat jméno svého otce. To je ale trochu málo, nemyslíte?

karel-nizbor
Ač volil jsem levici, je to všechno na pravici... I levice.
Klíčová slova: ČSSD

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

karel-nizbor

Pane Gubine, co přesně máte na mysli "pražskou komunální politikou"? Co vím, byl Jiří Dienstbier proti koalici ČSSD a ODS, ale nevadila by mu koalice ČSSD a TOP 09. Koalice ČSSD a ODS přitom sociálním demokratům přisoudila mnoho významných postů, kromě primátora. Na klíčových funkcích magistrátu jsou ale sociální demokraté. V případě koalice s TOP 09 by tomu tak jistě nebylo. Přístup Jiřího Dienstbiera ml. by tedy ve své podstatě vedl k horší situaci, než je tomu aktuálně. Mezi TOP 09 a ODS není příliš velký rozdíl, TOP 09 je podle mého názoru mnohem nebezpečnější stranou. Navíc, současná situace je důsledkem špatného povolebního jednání TOP 09, kdy pánové Tůma a Laudát nebyli schopni pro sebe vyjednat lepší pozici či dokonce koalici. Jiří Dienstbier ml. byl členem vyjednávacího týmu ČSSD a také toho tedy moc neudělal, když to skončilo jinak, než on sám chtěl. A co udělal? Svedl to na ostatní, řekl: To oni. Jako by ve vyjednávacím týmu vůbec nebyl... Máte jistě pravdu v tom, že je Jiří Dienstbier ml. jedním z nejperspektivnějších politiků v ČSSD. Otázkou ale je, jaká ta perspektiva do budoucna je.

oleg-gubin

O rozhovoru s Jiřm Dienstbierem v Instinktu jsem nevěděl, proto autorovi patří dík za upozornění. Že je v rozhovoru hodně místa věnováno Jiřímu Paroubkovi, nesmí překvapit. Podepsán je přece Milan Šíma, je tam i vyfocen. Autor příspěvku se ptá, co dosud Dienstbier dokázal. Tím jen sám potvrzuje, že dohromady nic neví o pražské komunální politice. Jiřího Dienstbiera považuji za nejperspektivnějšího politika sociální demokracie. Jediný z vedení strany připouští, že v případě volebního vítězství by sociální demokracie měla vytvořit menšinovou vládu s podporou KSČM bez ohledu na vyhaslé Bohumínské usnesení. Pokud jde o Jiřího Paroubka a jeho případný přesun do ČSNS, jistě nepůjde o přeběhlictví. Ani si nemyslím, že by v tom případě měl vracet poslanecký mandát, má jej od voličů. Byl by však sám proti sobě a svým dalším politickým ambicím. 

karel-nizbor

Pane Sazečku, mám bohužel pocit, že toho nechápete víc Vy sám. Soudím tak nejen z tohoto Vašeho komentáře, ale i ze spousty ostatních, kterými pod články přispíváte. Z tohoto pohledu jsem moc rád, že jsme si navzájem stejně "sympatičtí". Řekněte nám svá moudra, pane Sazečku, kdo je tedy podle Vás přeběhlík? Já v tom mám jasno. Definice přeběhlíka jsou lidé typu Melčáka a Pohanky, kteří přeběhli za podivných okolností (zřejmě se jednalo o výhrůžky či úplatek), aby pomohli vzniknout pravicové vládě a celé její funkční období hlasovali ruku v ruce s programem, který byl na míle daleko tomu, za který byli oba zvoleni. Máte pocit, že něco takového v případě Jiřího Paroubka hrozí? Jsem přesvědčen, že ne. Buďte tak laskav a alespoň jednou svá "moudra" dokončete.

catumbelan1

Tak jsem si přečel komentář pana Nižbora a musím říci, že je mi je ten člověk vrcholně nesympatický už od prvních slov jeho výtvoru! 

To, že nechápe význam slova přeběhlík se už ani nedivím, on toho asi nechápe víc. Překrucování významu vyřčeného, vždyť se o přeběhlictví nikdy nikde nemluvilo jen z principu kritiky dodržování programu. Počkejme si na vývoj situace, na to zda se bude nebo nebude moci o přeběhlictví hovořit. Pamatujjme si dobře tuto chvíli a ta vyřčená slova. Vzpomeňme si na ně až dojde k očekávanému a avizovanému zběhnutí "nejmenovaných" poslanců zvlolených ve jménu toho kýženého volebního programu.

Co nechápete na tom, že přeběhlík je každý, kdo se nechá zvolit jednou skupinou voličů a během volebního období přejde do jiného politického uskupení? Korektní je, dokončit mandát za tu politickou stranu která dotčeného kandidovala a nebo se ho vzdát. Poté co není zastupitelem původní politické strany nechť si každý dělá co chce, ikdyž ta tzv. politická turistika je také přinejmenším eklhaft! Co vy na to, pane Nižbore?

Josef Biczak

Podal jste to přesně, souhlasím plně s Vámi.