Co očekávat od komunálních a senátních voleb?

volební urna
27.9.2018 14:55
Už jen týden nás dělí od začátku komunálních a senátních voleb. Kandidáti a kandidátky ještě na poslední chvíli loví voliče a snaží se na svoji stranu strhnout hlasy těch nerozhodnutých nebo přesvědčit ty, kteří se tentokrát k volbám nechystali. Budou letošní volby v něčem přelomové a dočkáme se nějakých překvapení?

Letošní komunální a senátní volby budou opět velmi zajímavé. Jak do komunálu, tak i do Senátu kandiduje celá řada známých jmen. Kromě starých známých, kteří to v komunální politice táhnou již hezkou řádku let, se i tentokráte vyrojila celá řada mladých ambiciózních osob. Klání o vedení radnic a o Senát každopádně slibuje napínavé souboje. Přirozeně se zájem veřejnosti i sdělovacích prostředků soustředí v první řadě na velká města a na senátní obvody, které jsou nejsilněji obsazeny. Co se týká voleb komunálních, uspějí přirozeně zejména tzv. nezávislí kandidáti, kteří tvoří většinu z celé velké množiny všech kandidátů napříč republikou. Tak tomu bylo i v minulosti. Z tradičních stran lze očekávat solidní výsledek lidovců a to nejen v menších městech a na venkově, kde je partaj tradičně silná, ale v koalicích i ve větších městech. Zejména v moravských regionech by měli lidovci minimálně obhájit dosavadní postavení. Vítězství kandidátky, kde se to známými jmény jen hemží a na níž Jiří Čunek podporuje své kolegy zdánlivě již jen symbolicky až z posledního 21. místa ve Vsetíně, se již bere více méně jako samozřejmost. Před čtyřmi lety zde lidovci porazili ostatní strany přímo drtivě a dosáhli na téměř třetinu hlasů voličů, což je úspěch mimořádný https://www.volby.cz/pls/kv2014/kv1111?xjazyk=CZ&xid=0&xdz=2&xnumnuts=7203&xobec=541630&xstat=0&xvyber=0 Uspějí podobným způsobem i letos, kdy přibyla konkurence?

V komunálních volbách lze očekávat solidní výsledek i u ODS. Strana má na komunální úrovni stále řadu výrazných osobností prakticky ve všech krajích a měla by uspět i letos, ačkoliv v řadě měst a obcí kandiduje velký počet různorodých subjektů, které volební klání dost zásadním způsobem znepřehledňují.

Naopak pokud lze hovořit o vcelku očekávatelném propadu, ten by měl nejvíce postihnout ČSSD a KSČM. Již počet podaných kandidátek je u obou stran výrazně nižší než před čtyřmi lety. Místopředseda KSČM Petr Šimůnek se sice snaží spolustraníky uklidnit, že kandidátek sice ubylo, ale řada lidí kandidujících v minulosti právě za komunisty nyní figuruje na kandidátkách jiných subjektů. Už však zapomněl dodat, že komunistům nejen ubyla asi pětina podaných kandidátek, ale řada z nich je navíc neúplná a má tek jen minimální šanci na úspěch. Komunisté tak hrdě kráčí vstříc dalšímu volebnímu neúspěchu a budou bojovat na řadě míst vlastně jen o to, zda aspoň nějaký jejich zástupce usedne v zastupitelstvu, což se týká zejména větších měst. Ve městech jako je Praha, Liberec nebo i Brno budou usilovat o to, aby aspoň překonali onu klíčovou hranici 5%. KSČM se kromě nezájmu médií a malé účasti mladší generace na kandidátkách i letos potýká s velmi nudnou volební kampaní, která jen těžko osloví kromě pevného jádra skalních ještě někoho dalšího.

Sociální demokraté jsou na tom velmi podobně. Počet kandidátek oproti minulým volbám svědčí o tom, že strana je ve velmi špatné kondici a vůbec to nevypadá na rychlý obrat k lepšímu. Strana sice má ve svých řadách stále nesporné osobnosti typu primátora Olomouce Antonína Staňka nebo starosty Bohumína Petra Víchy, ovšem celkově je to jedna velká bída. Dílčí úspěch z pohledu sociálních demokratů může přijít snad jen tam, kde strana především pracuje s viditelnými výsledky, bez zbytečných a velkých slov poctivě ve prospěch občanů, neintrikuje a nepolitikaří jako třeba v Praze. Tam naopak s velkou pravděpodobností bude bojovat jedině o holé setrvání v zastupitelstvu bez ambicí dostat se do vedení města. I když výsledky, zvláště v situaci, kdy kandiduje tolik uskupení, mohou nakonec celou situaci ještě radikálně změnit. ČSSD se ale potýká s programovou i personální krizí a ani po odchodu Sobotky z čela partaje nepřišla žádná viditelná změna k lepšímu. Celkové situaci pak plně odpovídá i vedení předvolební kampaně, která postrádá nápaditost a dravý tah na branku. Sociální demokraté jakoby již rezignovali na dobrý výsledek ve volbách a spíše jen s úlevou očekávali, až volby konečně skončí a budou to mít za sebou. Ať už to dopadne jakkoliv. To věru není dobrá vizitka pro jednu z vládních stran.

Volby by měly rovněž odpovědět na to, zda fenomén Hnutí ANO bude mít další pokračování nebo se již vyčerpal a nastane pozvolný posun voličských nálad v neprospěch Andreje Babiše a jeho věrných. Především na úrovni krajských a bývalých okresních měst hnutí vede velmi výraznou kampaň. Volební slogany se však již spíše opakují. Celkově se hnutí viditelně zaměřuje na své stávající voliče. Mnoho nových již zřejmě oslovit nedokáže.

Jisté je to, že komunální politika není ani tak o stranách, ale mnohem více o lidech a zejména pak o skutečných osobnostech. Některá města mají v tomto směru štěstí a úspěšně se rozvíjejí. Bez ohledu na stranické preference by třeba osobu typu současného starosty Lipníku nad Bečvou i v čele svého města uvítalo jistě a plným právem mnoho občanů https://prerovsky.denik.cz/zpravy_region/starosta-lipniku-dulezite-je-aby-vsichni-zastupitele-tahli-za-jeden-provaz-20180912.html

Na druhé straně jsou pak města i obce, kde se namísto spolupráce stále hodně politikaří a vedou se stálé poziční boje mezi různými zájmovými skupinami. Cílem je především dosazení vlastních poslušných osob do vedení městských společností a ovládnutí finančních toků. Přihrávání zakázek spřáteleným firmám je pak již jen pomyslnou plesnivou třešní na již skrz na skrz zkaženém dortu. To pak odnáší rozvoj toho kterého místa, občané jsou právem nespokojeni a zcela přirozeně hledají alternativy k současné nepříznivé situaci Ano, bohužel je u nás stále ještě dost měst, kde vládne hloupost, korupce a arogance.

http://www.ihonem.cz/kauzy/7322-pes-odpor-radnice-prosadili-obane-provedeni-eia-na-obchvatu-.html

http://www.ihonem.cz/kauzy/7387-hazard-v-tebii-diky-vsticnosti-radnice-peiva.html

https://a2larm.cz/2018/09/most-k-ceske-politice/

Senátní volby se dlouhodobě pojí s velmi nízkým zájmem voličů. Většinový volební systém je pak výhodný pro strany s disciplinovanými voliči. Senát byl řadu let doménou pravicových stran. Zejména ODS. Po oranžovém tsunami v roce 2008 se situace výrazně změnila ve prospěch ČSSD. Letos však i zde lze očekávat tvrdou porážku strany. Naopak v Senátu mohou posílit nejen lidovci, ale i ODS či Hnutí ANO. Komunisté budou ze všech sil bojovat o zachování svého zastoupení v tomto orgánu a Václav Homolka to bude mít v tomto směru v Chomutově hodně složité. Uspět však může i Okamurova SPD, které se podařilo zlákat několik zajímavých jmen bývalým ministrem zdravotnictví Ivanem Davidem počínaje až třeba po písničkáře Pepu Nose. Uvidíme, zda voliči vystaví stopku málo přitažlivému stranictví a vyšlou do horní parlamentní komory skutečné osobnosti s jasným názorem třebaže budou odsuzováni různými pseudohumanisty a představiteli politicky zcela korektních názorů, pro společnost ovšem většinou velmi škodlivých.

 

 

miroslav-porizek
Bydlím na malém městě uprostřed Hané, pracuji ve státní správě v sociální oblasti, publikuji asi 20 let - zejména různá témata z politiky, kultury a historie. Jsem stoupencem společenské solidarity, veřejné dopravy a přímé demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.