ČSSD tápe

cssd ruze
7.12.2016 13:06
V sobotu 10. prosince má sociální demokracie po řadě měsíců schůzi Ústředního výkonného výboru (ÚVV), kde by měla rekapitulovat výsledky voleb do krajských zastupitelstev a do senátu a naznačit, jak bude pokračovat dál. Uvidíme, zda bude na tomto rokování sociálních demokratů předložena nějaká bytelná analýza příčin tragického volebního neúspěchu.

Očekává se, že sociální demokraté k diskusi na ÚVV předloží také nástin programových priorit, kterým se budou věnovat zejména v období předcházejícím sněmovní volby, tedy v následujících deseti měsících, a také seznam legislativních priorit pro svou činnost v parlamentu (zejména například řešení bytové problematiky). Dále by zde měli nastínit, jak marketingové nástroje budou volit a jak budou postupovat při přípravě volební kampaně, tak aby tato strana mohla reálně očekávat růst svých volebních preferencí alespoň na úroveň 20 – 25 %.

V tuto chvíli se podle obvykle velmi přesné agentury pro výzkum veřejného mínění TNS Aisa, volební preference ČSSD pohybují kolem 14 %. Lze očekávat, že tento vývoj směřující k poklesu, pokud se ČSSD na svém ÚVV razantně neodrazí ode dna, bude pokračovat, a že již v jarních měsících, kolem sjezdu ČSSD, mohou být preference této strany ještě nižší.

Předáci strany přitom v posledních týdnech vysloveně tápou. Marksová Tominová, místopředsedkyně strany, při debatě s Babišovými novináři z MfD připustí, že strana přece nemusí vyhrát volby. Tedy již jeden z členů vedení demobilizuje ještě před tím, než se toto vedení o cokoli pokusilo. Jiný člen vedení nesmyslně hovoří o zavedení progresivního zdanění také pro všechny právnické osoby, tedy nejen o zavedení II. sazby daně pro ty největší firmy, většinou se zahraniční majetkovou účastí. Dá se říci, že tento programový cíl ČSSD vydá A. Babišovi a pravici bezezbytku celý podnikatelský stav, to znamená podnikatele prakticky ze všech českých firem, včetně těch malých a středně velkých.

B. Sobotka již v minulém týdnu marketingově prohrál s A. Babišem souboj na téma změny zákona o EET. Nakonec to totiž byl Sobotka, kdo se Babišovi snaží zabránit v tom, aby z účinnosti tohoto zákona byly vyjmuty desítky tisíc drobných podnikatelů. Babišův krok je samozřejmě účelový, směřující k tomu, aby tyto lidi, kterých může být i několik desítek tisíc a s rodinnými příslušníky pak dokonce několik set tisíc, neztratil ze svého voličského elektorátu.

Vedení ČSSD se prioritně věnuje zajištění sjezdu v březnu příštího roku, respektive B. Sobotka se snaží zajistit své znovuzvolení s co největším počtem dosavadních místopředsedů. Přitom je jasné, že toto vedení úspěšné není a velmi pravděpodobně ani úspěch mít nebude. Těžko si lze představit, že by po tolika volebních prohrách (troje volby je možné nazvat jako katastrofální) mohl nastat zásadnější zvrat k lepšímu. Velmi pravděpodobně se tak propad volebních preferencí může politicky chybně nastavenou činností vedení ČSSD ještě urychlit.

Petra Sedláčková


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

duchodce

To si budou muset v Lidovém domě  ujasnit, jakou skupinu obyvatel chtějí hájit. Dvě třetiny lidí nedosáhne na průměrnou mzdu. Téměř stejný objem vychází se svými prostředky s odřenýma ušima. Statisíce nezaměstnaných, invalidů, rodin s dětmi apod., kteří žijí v bídě. Pro sociálně zaměřenou stranu tedy voličský potenciál je, ovšem chce to také nějaký ten sociální program realizovat. Např. mnoho rodin s dětmi dře bídu s nouzí, zejména  po zrušení soc. příplatku. Vláda, ( ČSSD řídí ministerstvo práce a soc. věcí) cítila potřebu některým  rodinám s dětmi pomoci. Zvýšil se tedy daňový odpočet na děti.   Bohužel, pomoci se dostalo pouze rodinám nejmajetnějším, které mají příjmy v takové výši, aby se odpočet mohl uplatnit. Bonus se ponechal ve stejné výši. Celá věc se široce mediálně prezentovala, téměř, jako revoluce v hospodaření rodin s dětmi, kromě upozornění, že toto opatření se týká jen těch s nadprůměrnými příjmy. Např. stále více rodin nemá na úhradu školních obědů pro své děti. Místo komplexního řešení, kdy  za tyto děti hradí školní obědy stát (jak je běžné jinde ve světě), u nás  se v TV vysílají šoty nabádající k darování peněz na tento účel. Nic proti charitě, ta je vždy chválihodná,  ale jsme v Africe, Indii nebo v Evropě? Takže pokud se ČSSD naprosto radikálně nepromění, nejen , že neskončí druhá, nýbrž ani desátá.