CUI BONO? (pro nelatiníky: V čí prospěch?)

obrazek
1.12.2013 10:58
Nedalo mi to, abych si u části čtenářů nezavařil. A tak se pustím do tématu, o kterém si možná náš lid obecný myslí, že se jej vlastně netýká. Zkusím prostě konkretizovat, že ani tady nic není ani černé ani bílé. Že dobře vydlážděná může být i cesta do pekel. Je tedy čas konečně upřesnit, „vo co tady gou“. O peníze. O ty jde (jak řekl klasik) až v první řadě.

Tak se nám to zase pomotalo. Ukrajina dostala nabídku podpisu Asociační dohody s Evropskou unií. A Brusel si stanovil jednu zjevně nesouvisející podmínku: dostat bývalou premiérku na léčení.

Jak to vypadá, tak představitelé Ukrajiny už nestojí ani o jedno ani o druhé. Ano, mají tam demonstrace opačného gardu. Ty jsou však nesrovnatelné s davy, které docela nedávno vynášely do nebe miláčky oranžové revoluce. Vidíte - ani oranžová zrovna nebyla, (domácí jí říkali: Помаранчева революція) s protagonisty Juščenkem a ... no přece Tymošenkovou. Masová oblíbenost je také v čudu.

Radost z navržené transakce nemá ani Rusko. Bojí se nejspíš toho, že v podstatě není technicky možné uhlídat šíleně dlouhou hranici mezi těmito rozsáhlými státy. To však musím upřesnit. Kdo se někdy setkal s ukrajinskými či ruskými celníky, ví co mám na mysli. Pamatuji například, jak nás šéf na jednom přechodu uvítal ve svém bytě, který byl doslova přeplněn ... běžeckými lyžemi. Takový desátek. Divím se, že ty příhody ještě někdo nesepsal do humoristické knihy typu „Sloužili jsme za Čepičky“.

A co Češi, Slováci, Maďaři, Poláci? Uvědomují si související dosahy? Volnější pohyb zboží a služeb může urychlit také proces, že se další montovny odstěhují dál na Východ, kde mzdové náklady budou třetinové. Na pracáku jsou hutníci, havíři, soustružníci, potravináři. Na řadě jsou zaučení montovatelé.

Možná Vás také napadne: Že by toto opatření Bruselu mělo jen samá negativa jako například realizace Bajky o slunečnících, větrnících a biostanicích? Ne, tak úplně to v tomto případě není. A není to ani nahodilé, to Vás ubezpečuji. Takže: komu to prospěje? Tento předvánoční dárek vznikl v dílně Frau Merkel, nicht wahr? A jejích přátel. Naturally, assurément, senzo dubio! Že Ukrajina zdaleka není připravena konkurovat super, hyper a megamarketům? Nevadí, popojedem. Nemáte svoje zboží, nevadí. My vám je rádi dovezeme a chtěli bychom to činit bez cla. To je, oč tu běží.

Ano, souhlasím s mými oponenty, že ke stěhování montážních fabrik by stejně došlo. Ale nikoliv tak rychle. Brusel se zřejmě zhlédl v Číně. Nikoliv v té současné, ale v takzvaném Velkém Skoku soudruha Mao Ce Tunga. Kdo se nepoučí z historie, je mu souzeno si ji zopakovat. Sorry.

antoninsebek
1/ Mám rád češtinu. (Proto mě píchne do oka, když je někde napsáno například O mne místo správného o mně). \r\n2/ Rád si vytvářím vlastní názory. A to z faktů, nikoliv z nějakých nápověd.\r\n3/

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

1/Mezitím se davy zmenšily, protože ústavním postupem parlament odhlasoval, že nedůvěra se vyslovovat vládě nebude. Přesto tam ještě lidé chodí, je třeba si uvědomit, že někteří fóristé přijeli až ze 400 km vzdálených míst.

2/Čelný představitel Německa se bez ohledu na to v doprovodu bří Kličků prošel inkriminovanými místy, neboť je zapotřebí si natřásat peříčka.

U bodu ad 1/ jde o svatou prostotu, u bodu ad 2/ o pekelnou sprostotu. Jediný rozumný byl jejich prezident, který přes ony demonstrace uskutečnil plánovanou návštěvu do Číny. Tam se ptal, zdali by jim nemohli půjčit pouhých 17 miliard dolarů, které musí Ukrajina v příštím roce vrátit svým věřitelům podle splátkového kalendáře.

Přijetí Ukrajiny, byť jen v rámci počátku Asociačního řízení může být tedy ještě pernější oříšek než je Řecko. Ale přesto se bude pokračovat v těch sviňárničkách vůči Putinovi. A k tomu ten pohled na mapu Ukrajiny, kam by se daly umístit různé vymoženosti tržního mechanismu, to se mohou  kapitalisti uslintat.

stvan

Ab\ych byl upřímný, nějak těm davům v ulicích také nerozumím. Já bych se určitě ptal, co je to za spolek, kam nás chtějí pustit, když podmínkou pro vstup je propuštění Timošenkové na léčbu v zahraničí. Zřejmě bláhově bych si myslel, že by se podmínky pro vstup měly zaměřit na míru korupce, zaměstnanosti, chudoby ...........

antoninsebek

Jenom bych dodal svoje stanovisko pro případ, že si lidové masy, především v západní části Ukrajiny protesty vymůžou podpis tzv. Asociační dohody:

1/Ukrajina je v podstatě půl na půl rozložena (i teritoriálně) na oblasti, kde žijí Rusové (48 procent) a na oblasti, kde žijí Ukrajinci a řada dalších národností. Dá se říci, že tím je kopírována i rozdílná ekonomická  úroveň.

2/Ukrajina bohužel nesplňuje ani základní podmínky pro Asociační dohodu svými "nestandartními" hluboko zakořeněnými parametry v korupci a v byrokracii. Řešit to na nějakou přijatelnou úroveň je otázka na desetiletí. Minimálně dvě. Jak jsem již uvedl, ten podpis Ukrajinskému lidu nepomůže, kromě lidí v šedé zóně ekonomiky. Naopak.

3/Jsem přesvědčen, že Rusku bude opět přičítána vina za to, že očekávaný vývoj hned tak brzy nenastane. Vzpomeňte na opakované miliardové spory za nesplacené dodávky surovin. V této souvislosti poukazuji předem na to, že Rusko je hlavním odběratelem výrobků Ukrajiny. To jest, že dosud jsou celní zatížení malá. Rusko může těžko dopustit, aby přes nového "trojského koně" tam budou podloudně a beze cla proudit výrobky z EU. To je snad pochopitelné. Bude to však vykládáno jako projev nějaké "msty".

4/ Na důkaz svých tvrzení poukazuji na to, že se tam za 22 let vystřídala celá řada prezidentů (ti mají poměrně větší pravomoc než u nás) a nic se nezlepšilo, ať již byl prezident "proruský" nebo naopak.