Další důvody pro nové volby

15.4.2011 15:48
Stále není jisté, že se předčasných voleb v dohledném termínu dočkáme. Obávám se, že vůle lidí z pozadí plánovaných reforem neoliberálního střihu, bude natolik silná, že slepí i nemožně rozhádaný kabinet. Pád vlády je přitom z pohledu obyčejného občana nutný. Ne kvůli současným nechutnostem, předkládaným s gustem zbulvarizovanými médii, ale kvůli nezbytnosti zastavit antisociální lavinu, kterou se Nečasová vláda chystá spustit v záměnu skutečnému řešení problémů. Však nové volby bychom si právě nyní měli přát i z dalších důvodů.

Zdánlivá nevýhoda, že od permanentní a superdlouhé předvolební kampaně neuplynul ani rok se může naopak stát výhodou. Značkou výhodou. Strany jsou finančně „vyluxovány“, na vznik nových a rychlokvašených subjektů typu VV není čas. Právě nedostatek peněz na kampaň se může pro občany stát pravým dobrodiním! Snáze lze poslaneckou sněmovnou protlačit zákon, usnesení, či cokoliv, co by výdaje na volební kampaně zastropovalo na nějaké rozumné a nízké úrovni. Mělo by to minimálně tři veliké plusy. Předně by strany nemusely shánět peníze cestou „ber, kde ber a slib za ně komukoliv cokoliv“, čímž bychom prokorupční prostředí levně a rychle pořádně pročistili. Za druhé by levná kampaň nemohla být nijak dlouhá a pro voliče únavná a otravná. Konečně za třetí by se místo drahých billboardových a tomu podobných kampaní mohli voliči věnovat tomu podstatnému, tedy nepersonifikovaným programům stran!

Prosadit tento přirozený postup výběru, bez vlivu drahých zámořských agentur, nebude už nikdy v budoucnu příhodnější, než v tuto chvíli, v čase všeobecné politickopartajní „finanční nouze“.

A ještě jednu novelu volebního zákona bych při této příležitosti doporučoval. Při vší úctě a s omluvou vůči výjimkám, bych se přikláněl ke stanovení věkové hranice, od které by se člověk mohl stát poslancem. Senátorem lze být zvolen od čtyřiceti. Poslancem třeba od pětatřiceti, či tak nějak. Příběh Kristíny Kočí, ale i dalších nezralých poslanců a především lidských osobností, jako třeba Jana Moravy a dalších jasně ukázal, že při jisté konstalaci může o životech milionů rozhodovat, a to i na velmi vysokých postech, člověk bez jakýchkoliv životních zkušeností, naivní, snadno ovlivnitelný. To je, myslím, špatně. Co říkáte, byl by to problém?


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
Na všechno musí být alespoň špetka talentu. Bez něj nezahraji na housle nebo nenamaluji obraz ani nezaujmu diváky v divadle. Tak je tomu i s politikou. A paní Kočí jej sudičky evidentně nepřisoudily. Inteligence, zkušenosti, to je vše sice také velice důležité, ale bez talentu a schopnosti na sobě pracovat je to k ničeemu.
zdobinsky
Kdo se toho ale ujme. Chemici tomu říkají katalyzátor, biologové startér. Bez toho to nepůjde. Dokáže to být někdo z politiků nebo snad z odborů, či snad z nezávislých iniciativ?
1rytir
Pene Kyselý, ptáte se jak koalici k demisi donutit. Bez akcí typu generální stávka apod. to žádná politická strana nesvede! Musí to být voliči, co si na politicích nové rozdávání karet vymohou!
zdobinsky
Reformy, to jsou dnes především miliony pro politiky do vlastních kapes. Tomu oni neodolají. Na co se nadřeme celý život, mohou oni mít ze dne na den. Proto jsem pro předčasné volby. Je to alespoň oddálení a jiskřička naděje na lepší konstelaci pro řadové občany této země. Otázka je, jak k nim koalici, natěšenou na prebendy, donutit.
racek
To máte tak, pane Otčenášek. Někdo je nedozrálý, někdo je vyzrálý a někdo zase přezrálý. No a všichni mají jednu vlastnost, která stírá všechny rozdíly a vlastnosti. Neodolatené kráse takových 50 melounů ve Švýcarsku neoddolá nikdo. Tedy skoro nikdo.
josef_smolik
Kristina Tluchoř Kočí,již před půl rokem veřejně přiznala,že má ambice stát se prezidentkou!!! Je to nezralost nebo hloupost? Melčák,Pohanka,Snítilý,Wágner a další také byli nezralí,ale mladí také ne.....
1rytir
Pane Očenášku, samozřejmě to je v lidech, nicméně sama K.Kočí veřejně přiznala, že byla naivní a pro vysokou politiku nezralou osobností. Právě nezralost je důvodem pro věkový limit.