Další nákupní přešlap ministerstva obrany

cínový vojáček
9.9.2020 21:19
Stále nové a nové příběhy, spojené s nákupem vojenské techniky a a dalších komponentů pro AČR, poskytují svědectví, že v této oblasti ministerstvo obrany jemně řečeno tápe. Spíše šlape vedle a ve vzduchu se vznáší otázka z jakého důvodu. Zvláštní, že pokud se to týká dodávek ze zahraničí, zvláště zpoza oceánu, běží vše jak hodinky. Jinak tomu je mají-li se dodavateli stát české firmy.

Třeba taková společnost SVOS Přelouč. Ta s „nákupčímí z obrany“ svádí nejeden souboj. V tom posledním však našla zastánce na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. ÚOHS přitom musel revidovat své starší rozhodnutí a svoje vlastní usnesení z té doby, kterým vlastně posvětil názor ministerstva, že to postupovalo zcela v souladu se zákonem. Jenže napodruhé úředníci úřadu rozhodli, že jejich prve postupovali v rozporu s právními předpisy a námitky přeloučské společnosti jsou opodstatněné.

Řekněme si ale o co vlastně jde. Již v loňském roce vypsalo ministerstvo obrany zakázku na dodávky neprůstřelných skel pro armádní vozidla. SVOS se do soutěže přihlásila. Za léta své existence totiž firma vyrobila na pět tisíc různých pancéřových vozidel. Ta mimo jiné využívá OSN, NATO, OBSE a mnozí další zákazníci z více než 60 zemí světa. A co je v souvislosti s touto kauzou hlavní, všechna tato vozidla byla osazena skly vlastní výroby! Tedy solidní doporučení od českého výrobce, řeklo by se.

Jenže Armáda České republiky, nikoliv poprvé, postupovala po svém. Mimo výběrové řízení upřednostnila dodávky od páru českých společností, které nabídly pancéřovaná skla od třetího subjektu ze zahraničí! Co takový nákup skrze prostředníky udělá s cenou je jasné snad každému. Přestože SVOS obraně písemně nabídla levnější, časově výhodnější a navíc zcela domácí řešení bez jakýchkoliv prostředníků, než po jakém AČR sáhla, resort uvedl, že postupuje zcela „hospodárně“!

Takže se nyní věc vrací k novému projednání. Vzniká tím naděje, že tentokrát již ÚOHS informace, poskytnuté ministerstvem obrany řádně prověří a odpovědně rozhodne.

Každému přitom musí být jasné, že postoj by mělo změnit i samo ministerstvo. V současnosti, kdy naše země dosahuje rekordního dluhu veřejných financí, by resort ministerstva obrany měl daleko více hledět k úsporám a zcela logicky primárně podporovat domácí podniky. Jak Lubomír Metnar na další „nákupní přešlap“zareaguje se teprve uvidí.  


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Podpora českého průmyslu, pokud výrobce splňuje požadované hodnoty technicko-taktických paramemetrů výrobku za odpovídajících nákladů životního cyklu, by měla být automatická.
Výběr dodavatele ve veřejných zakázkách by měl být podle výsledků multikriteriálního hodnocení parametrů výrobku, pořizovací cena by měla být zahrnuta do analýzy celkových nákladů životního cyklu (takto to požaduje novela zákona o zadávání veřejných zakázek, zatím jsem se nesetkal s žádným projektem MO ČR, který by to v zadání zakázky po dodavateli vyžadoval, což je katastrofa!!!). Součástí dodávky by měly být technické manuály, logicky zpracované podle standardů NATO (např. specifikace S1000D). Údajně, k tomu nemá MO vyškolené lidi (ani na Univerzitě obrany to neřeší) a SW (civilní firmy v ČR ho již využívají pro zákazníky v zemích NATO), proto nyní raději zrušili v roce 2012 nově vydaný Český obranný standard 051657, který tuto problematiku řešil. Česká povaha se nezapře...