Další zbytečné volby

obrazek
23.11.2011 12:15
Předčasné volby ve Španělsku, které se uskutečnily v neděli – čtyři měsíce před řádným termínem – lze hodnotit jako zbytečné. Nešlo totiž o souboj vizí a idejí, ale spíše o potrestání socialistů a premiéra Zapatera, který si nedokázal během sedmi let vlády poradit s vysokou nezaměstnaností. Konzervativci však nenabídli žádné alternativní řešení a navrhují jen „osvědčené“ neoliberální recepty, které utlumí hospodářský růst a přivedou zemi do ještě hlubší recese. Předvolební kampaň se nesla v duchu zbytečnosti politických programů, jelikož politická rozhodnutí budou Španělsku stejně vnucena zvenčí, zejména tandemem „Merkozy“.

Paradoxní je, že Španělé socialisty vytrestali nejhorším volebním výsledkem od pádu Frankova režimu i kvůli nepopulárním škrtům, které dopadly nejvíce na nízko a středně příjmové vrstvy obyvatel. Lidovci však hodlají „léčit“ ekonomiku škrty ještě razantnějšími. Mnozí Španělé, kteří vnímají volbu Lidové strany jako cestu ke změně, tak budou velmi brzy rozčarováni. Změna je sice čeká, ale nikoliv k lepšímu. Budoucí premiér Mariano Rajoy oznámil, že bude dál škrtat ve veřejných výdajích, včetně školství a zdravotnictví - s výjimkou penzí - a tato úsporná opatření chce v parlamentu odhlasovat ještě letos. Zvýšit daně firmám a bohatým v žádném případě nehodlá. Socialisté ale tvrdí, že s úspory nejde jít dál, protože už natolik dusí ekonomický růst země, že ještě podporují začarovaný kruh španělské ekonomiky. Španělsko – a není jediné – se dostalo do fáze, kdy i přes tvrdé škrty a strukturální reformy nedokáže držet dech s požadavky finančních trhů, které chtějí za státní dluhopisy stále větší úrok. Tzv. trhům se již podařilo odstřelit řecký a italský kabinet a nyní přišel na řadu ten španělský. Nepopulární vlády nahradily vlády ještě nepopulárnější, avšak garantující striktní plnění direktiv globálního kapitálu a banksterů.

Mariano Rajoy v předvolební kampani ani nesdělil, jak se vypořádá s nezaměstnaností, která již dosáhla 21,5 % práceschopné populace (4.360.000 lidí). Pouze oznámil snížení odvodů pro firmy. Bez práce je polovina mladých lidí do pětadvaceti let, včetně těch s vysokoškolským vzděláním, a nezaměstnaných přibývá už tři měsíce po sobě. Souběžně pokračují demonstrace učitelů a lékařů, ale i „rozhořčených“, kteří kritizují obě velké strany a protestují proti současným pravidlům pro finanční trhy, která mají podíl na tom, jak velkou krizi způsobila hypoteční bublina ve Španělsku. Je škoda, že hnutí 15-M žádnou stranu nezaložilo a aktivně tak nezasáhlo do volebního boje. Nedokázalo se vypořádat s dilematem své antipolitické podstaty a vznášení politických požadavků. V ulicích od poloviny května přitom protestovalo 6,5 – 8 milionů lidí. „Rozhořčení“ svým sympatizantům doporučili jít k volbám, zapsat se u komise, ale nevhodit do urny žádnou obálku. Jsem přesvědčený, že tento způsob protestu je zcela neúčinný a zbytečný. Vítězní lidovci, kteří mají pro „rozhořčené“ jen slova opovržení a nazývají je okrajovými levicovými extremisty, se tak mohou radovat, že 15-M jejich triumf ničím neohrozilo a možná jim k vítězství tímto neplodným protestem i pomohlo.   

Vzhledem ke skutečnosti, že socialisté vládli dvě volební období (od roku 2004) a lidé už byli jejich neschopností unaveni, ani nepřekvapuje, že v čele pravice vyhrál nevýrazný muž bez charisma, který za sebou nezanechal výraznou stopu, ačkoliv dříve působil v několika ministerských funkcích. Ostatně, se Zapaterem prohrál již dvoje parlamentní volby v letech 2004 a 2008, ale vítězství Lidové strany v květnových regionálních a místních volbách předznamenalo i současný výsledek. Rajoy volby vyhrál dokonce s rekordním ziskem 44,6 % a 186 mandáty, což zajistí Lidové straně (PP) absolutní většinu v 350členném parlamentu. Překonal tak Aznarův rekord z roku 2000, který tehdy v čele konzervativců dosáhl na 183 mandátů. Socialistům nepomohlo ani to, že jejich nový lídr Alfredo Peréz Rubalcaba přislíbil reformu volebního systému a v předvolební kampani hovořil o nových investicích s cílem nastartovat konjunkturu. Rubalcaba zaplatil za špatnou image svého předchůdce Zapatera. Socialistická strana (PSOE) získala 28,7 % a 110 mandátů a jako jediná formace zaznamenala rapidní odliv voličů (ztráta 59 křesel a 15,1 % elektorátu z minulých voleb).

O tři procentní body a 9 křesel si polepšila postkomunistická Sjednocená levice (IU) s 6,9 % hlasů a 11 mandáty. O šest poslanců posílila i katalánská Konvergence a jednota (CiU) se 4,2 % a 16 mandáty. Spojenectví pokroku a demokracie (UpyD), které vzniklo v roce 2007 a společensky liberálními postoji se řadí do středolevého spektra, obdrželo 4,7 % hlasů a 5 mandátů. V parlamentu zasedne i 7 reprezentantů nové baskické levicově nacionalistické strany Amaiur, která požaduje nezávislost této severošpanělské provincie. Navzdory neoblíbenosti dvou největších stran nezaznamenaly výše zmíněné menší formace výraznější úspěch, i když si všechny polepšily. Nemají však mnoho šancí, jak do politiky aktivně zasáhnout, protože lidovci si s bezpečnou nadpoloviční většinou mohou odhlasovat, co chtějí a nebudou potřebovat ani hlasy autonomistických uskupení.   

Od pravicové vlády Mariana Rajoye nelze očekávat zlepšení životní situace obyčejných Španělů, ani výrazné snížení nezaměstnanosti. Mnoho mladých lidí si to uvědomuje a raději hledá štěstí v Latinské Americe, především v Argentině, která zažívá období kontinuálního vysokého hospodářského růstu. V této souvislosti je dobré si všimnout analogické situace v Řecku, kde v předvolebních průzkumech preferencí vede pravicová Nová demokracie před socialisty, ačkoliv má na zadlužení země vyšší podíl než PASOK a také neslibuje nic jiného než další razantní škrty. Ale jak se říká, každý národ má vládu, jakou si zaslouží.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Lukáš Jadrný

Jen pro upřesnění. Pan Duba se tady ohání socialisty v přechodné řecké vládě a poukazuje tím na něco, k čemu nedošlo. Neboť pan Kosina nikdy nenapsal, že vláda PASOK byla lepší než ND nebo že s PASOK sympatizuje. A věřte nebo ne, Ondřej Kosina PASOK nemá rád !!!! Rozumíte ??? NEMÁ !!! To jen vy si to mylně myslíte. A hlavně že pan Kulík napíše, že své komentáře podkládáte fakty. HAHAHA.

rku

Pane Kosino,

pan Duba je jeden z mála na tomto blogu který dokáže svůj názor jasně formulovat a podložit fakty a znalostmi. A také o Vás netvrdí, že si léčíte komplexy psaním do portálu kde ponejvíce diskutuji důchodci. A takový názor by pro Vás měl být pobítkou najít další fakta na podporu Vašeho názoru. Nebo jste raději když Vás pochválí kyvadlo pana Moskalíka?

kosina

Dostal jste výprask v blogu o Sýrii, kde jste se ocitl v naprosté izolaci, tak si teď budete léčit komplexy pod každým mým článkem? Budiž vám to dopřáno, pokud nic lepšího na práci nemáte. Popořadě:

1. V současné situaci jsou zbytečné skoro všechny volby, protože národní vlády nemohou o svých zemích rozhodovat.

2. Ano, to vám došlo správně. PSOE by dělala to samé co PP, proto jsem tyto volby označil za zbytečné.

3. Padla i vláda na Slovensku, ale kde jaká vláda padla nebylo předmětem tohoto blogu, jak jste jistě pochopil.

4. Nechápu, proč mi cpete složení současné řecké vlády, když jsem o ní nenapsal ani slovo.

5. Žádný politolog není nestranný. I politologové mají vlastní názory a sympatizují s tou či onou stranou. Ať už je to Pehe, Kubáček nebo kdokoliv jiný. Jak vám jistě došlo, Vaše věc je také určitá názorová platforma.

Doporučuji číst pozorněji, když už chcete kritizovat. Jinak se jen sám ztrapníte, což se vám dlouhodobě daří.