Darius Nosreti: Dopisuji si s Hamé o alergenech

obrazek
23.11.2016 12:54
"Píšu si s Hamé: 1) Prosím o sdělení, zda ve výrobku Easy Sandwich - pomazánka MAKRELA je škrob bramborový nebo kukuřičný. Na kukuřičný mám alergii 2) Prosím, abyste u škrobů, dextrinů, dextrózy apod. uváděli zdrojovou rostlinu 3) Prosím, abyste upřednostňovali potenciálně téměř nealergizující škroby (brambory, ságo,...) a méně často u nás alergizující (rýže, hrášek) před častěji alergizujícími (pšenice, kukuřice...) S pozdravem Darius Nosreti"/// dotaz - můj soukromý - je šíření alergie na kukuřici důsledkem používání GMO kukuřice, jerž vždy obsahovala tzv. pesticidní, jedovatá zrna, a byla stříkána dryjákem roundupem či dalšími glyfosíty. Výmluva zněla, že ta jedovatá kukuřice se sází jen na okraj pole, jenže ve směsích byla jedovatost prokázána. Což byl i důvod k tomu, aby řada zemí GMO alespoň v případě této jedovaté kukuřice Bt zakázala. Čechy to nechalo klidnými, protože my máme svého slávou ověnčeného fanouška GMO, Jaroslava Petra, z výzkumného ústavu živočišné výroby a serveru Osel.cz, jehož všechna média, jež chtějí něco napsat o genertice a GMO zvou a vyzývají jako svaté orákulum../// Alergici nyní kukuřici považují za alergen, ale značení EU kukuřici za alergen nepovažuje, proto se u jejích derivátů původ neuvádí, čistě jako kdyby alergenem nebyla. Doufejme, že Darius napíše i spotřebitelské komisařce Věře jourové.

Dobrý den, 
pomazánka obsahuje hrachový škrob.

Společnost HAMÉ uvádí v souladu s platnými legislativními požadavky bezpodmínečně zdrojovou rostlinu u škrobů, které jsou zdrojem lepku (tedy např. pšeničného). Kukuřičný škrob není všeobecnou potravinářskou legislativou (kterou jsme se řídili při vytváření textů etiket) označován jako alergen, proto není z pohledu legislativy nutné zdrojovou rostlinu uvádět. Je nám líto, že naše značení není pro Vás jakožto osobu citlivou na kukuřici vždy zcela transparentní. Požadavky legislativy nemusí být pro všechny zákazníky zcela dostačující.
U vybraných produktů pro nejcitlivější skupiny spotřebitelů (např. kojeneckých přesnídávek), ale přesto i u kukuřičného škrobu rostlinu uvádíme. 
Při výrobě se snažíme upřednostňovat škroby z rostlin neobsahující lepek. Kukuřičný škrob jsme dosud nepovažovali za alergen a proto jsme se mu nevyhýbali. Ve světle těchto nových skutečností se tedy budeme, pokud bude existovat jiná vhodná alternativa, brát na zřetel i tuto skutečnost. 

S pozdravem,

RNDr.Jiří Mikyska
ved. vývoje a manažer pro jakost.

 

Reakce:

 

Dobrý den!

S tou kukuřicí je to u našich odborníků omyl, který narůstá s tím, jak se u nás šíří využívání kukuřice a kukuřičného škrobu či mouky a alergie na ně. Kukuřice je blízká příbuzná pšenice a pochopitelně obsahuje potenciálně alergenní bílkoviny stejně jako pšenice. Neobsahuje jich ale takové procento a v takové podobě, aby měly lepivý charakter jako pšeničné bílkovina a neříká se jim tedy lepek. To však na podstatě nic nemění. V praxi je také stále více osob na kukuřici (včetně kukuřičné mouky a škrobu) alergických, takže znalosti legislativců a potažmo i přijímané zákony se za skutečností opožďují. Pokud nerozšíříte alespoň u škrobů uvádění zdroje, může se Vám stát, že přijdete o nějaké procento zákazníků nebo jim způsobíte zdravotní problémy. Zrovna koukám, že i na paštice to není uvedeno.

Nicméně Vám děkuji za vysvětlení a za ochotu reflektovat nové informace.

Darius Nosreti  

Bohužel bez příslušné potravinářské normy nelze bez finančního vydání ověřit, zda zástupce Hamé  mluví pravdu. 

 

V souvislosti s dohodou TTIP se do Kongresu USA dostalo projednávání tzv. Dark Act - totiž usnesení o tom, že potraviny by se přestaly značit úplně. A všichni alergici by byli nahraní. Doufejme, že Donald Trump splní svůj slib a od TTIP ustoupí.

 

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com přístup do všech blogů zde přes hypertextové tlačítko Kateřina Amiourová, poté na tlačítko blogy nebo http://vasevec.parlamentnilisty.cz/uzivatel/amiourful/blogy. K březnu 2020 je jich přes 800 - a vesměs neztratily nic na své aktualitě!!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

 Bylo by zapotřebí si zakoupit strategické zásoby potravin pro případ nouze. Lépe bude zakoupit kolínka a jiné těstoviny než konzervy zn. Hamé.

amiourful

(y)

klokan

   Z louky u Napajedel nedávno zvolala nepoživatelná Veselá pastýřka. Stále nelze vyloučit, že Vitanu i Hamé od norské firmy, vezme stejně jako nedalekou, předtím naši Fatru, pod svá ochranná křídla právě Andy Babiš. Zdravá výživa národa totiž spočívá v chemii a drůbežích separátech. Seznam firem, které nepatři tomuto oligarchovi bude záhy kratší oproti výčtu jeho majetku.