David Marenčák: Praxe ekologické politiky v pozdním kapitalismu

obrazek
21.12.2018 18:12
S několika výhradami umístěnými pod textem s laskavým svolením autora přepublikovávám jeho FB poznámku. Autor je profesionální ekolog. Na obrázku ekocida: "Národ, který ničí půdu, ničí sebe. Lesy jsou pláce naší země, čistí vzduch a dávají lidem sílu." Franklin D. Roosvelt. Ján SebíŇ:"Lesy majú mnoho funkcií, ktoré sa v súčasnosti pre istotu prehliadajú. Tvoria prírodnú sieť pre pôdu, t.j. zabraňujú erózii. Sú prirodzeným domovom mnohých živočíchov. Zadržiavajú vodu v pôde. Zabraňujú prehrievaniu pôdy... atď. Ale pre súčasný systém je dôležité len vyrúbať a na všetko ostatné sa vy...ť! "
Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždy. Tímto známým výrokem ruského premiéra lze i shrnout ekologický aktivismus i politiku posledních let.
Ušlechtilý záměr biopaliv nebo solární energie se ukázal být jen další korupčně-parazitickou příležitostí pro nemnohé a v některých případech dokonce s větším negativním dopadem na životní prostředí a komunity lidí.
Zaobíráme se jednorázovými v nadmíře sáčky na pečivo, brčky, obaly potravin a podobnými nesmyslnými detaily, za srdnatého ignorování faktů, že onen fotogenický plast tvoří až z 30 % rybářské sítě a jiný průmyslový odpad, nebo že téměř všechen odpad v mořích produkují země třetího světa bez funkčního odpadového hospodářství.
Honíme se za čistým vzduchem nad svým dvorkem ve městech, na zastaralý koncept spalovacích motorů věšíme elektroniku jako na vánoční stromeček, abychom z nich vymačkali papírově lepší emise, budujeme s velkou slávou cyklostezky a uniká nám skutečnost, že převážnou část zplodin tvoří energetika a emisně nikterak nehlídaná lodní doprava.
Hrdinně protestujeme proti uhlí, ale nejdostupnější a nejlevnější palivo pro mnohé domácnosti je stále jen to nekvalitní hnědé.
Bič systému pak nepráská nad největšími producenty, ale nad chudáky, kteří nemají jinou možnost, než prohnat kamny cokoli, co hoří a když topí uhlím, jako řešení přijdeme s kotlíkovými dotacemi na předražené pelety výhradně pro ty, co si takový kotel mohou koupit i bez dotací.
Výsledný tristní, nelepšícící se stav ovzduší se pokoušíme vyřešit dalším daněním nikoli průmyslu, ale řadových občanů a vymýšlením kotelnických policií a jiné úřední šikany.
Nejsme v širším měřítku ani schopni realizovat něco tak jednoduchého, jako města bez aut, abychom si vyčistili ten dvorek a mohli dál čerpat užitek z outsourcingu špinavých výrob za humna. Jediné, co jsou neoliberální elity schopny vymyslet, je zdražit lidem dojíždějícím za prací naftu.
Nemůžeme si kupovat svoji revoltu ani úlitbami svému svědomí radikální zmenšením svého příjmu a uhlíkové stopy pěstováním neurotického asketismu, anti-konzumního minimalismu nebo veganství.
Celý náš výrobně-distribuční model je extrémně plýtvavý a destrukční, jen jeho radikální nahrazení nám dává naději, že těch dvanáct let do bodu, ze kterého není návratu, bude k něčemu stačit.
Obnovitelná energetika je jen další vějička technooptimismu. Když z rovnice vstupů postupně škrtnete fosilní zdroje, zjistíte, že naše náročnost je příliš velká, abychom mohli jako civilizace fungovat pouze z obnovitelných zdrojů.
Všechny alternativy jsou příliš málo vydatné, nespolehlivé a především jsou při své výrobě mohutně dotovány energií a materiály z fosilních paliv.
Jako umí kapitalismus kooptovat a do sebe začlenit každou revoltu, umí totéž i se zelenou politikou a zdaleka nejde jen o greenwashing. Zelená politika se příliš často stává jen dalším nástrojem dojení středních vrstev, či statusový luxus pro nemnohé. Špinavé výroby a výroby obecně jsme vyvezli do zemí třetího světa, do Asie, odkud jsme před tím vyvezli a vydrancovali, co se dalo. Uvědomělé spotřebitelské chování a hlasování peněženkou je nejen v tomto kontextu jen náplast na naše svědomí.
Znovu se křiklavě ukazuje, že reformismus v rámci mantinelů systému definovaného výhradně ziskem, nedovoluje žádné skutečně funkční řešení. Pokud chceme jako civilizace přežít, musíme požadovat a realizovat systémové změny. Jak už bylo mnohokrát řečeno i napsáno, individuální akce nejsou řešením problému, naopak jej někdy upevňují či dokonce prohlubují.
Je načase vzdát se kornukopiánské představy, že realita se ohne před naším chtěním a náš ostrovtip, nejen vědecký, nakonec přijde se spásou v podobě nevyčerpatelného a dostatečně vydatného zdroje energie. Musíme pracovat s tím, co máme.
Nemůžeme protestovat proti uhlí, spalovnám a ropným společnostem a zároveň očekávat, že si zachováme současnou úroveň komfortu, spotřeby a organizace.
Nic jiného, než razantní katabolismus naší civilizaci po ropném zlomu od postupného nevyhnutelného rozkladu nezachrání, žádné nové technologie, solární panely, větrné elektrárny ani biopaliva. Naše energetická spotřeba je prostě příliš velká, všechny náhražky mají velmi malý poměr energie vložené na energii získanou (EROEI) včetně, pro mnohé překvapivě, jaderných elektráren.
Buď s tím začneme sami, dobrovolně s předstihem, nebo to čeká naše potomstvo, už nedobrovolně, v podobě šílených válečných řeží o zbylé zdroje, masivních migrací, živelných katastrof coby nové pěny dní.
Nic menšího nám skutečně nepomůže a tak nezbývá, jako ostatně uplynulých padesát let, označit všechny posly špatných zpráv za černobrýlé alarmisty, panikařící doomsayery, pesimisty a negativní škarohlídy, v klidu dojíst si večeři a druhý den ráno pokračovat v závodu ke dnu. A nebo...?
*****
Nakonec mám jen dvě výtky - nepovažuji peletky za ekologické řešení a myslím si, že ekologicky opitmistická řešení zde jsou, ale nelze je očekávt od mainstreamu - ten si jich ani nvšimne, i kdyby o ně zakopával. EU ani WTO to nebudou chtít pochopit, ale my zase znovu potřebujeme nerozbitné výrobky! Pro mne velkým spotřebitelským zklamáním tohoto roku bylo zjištění, že bezobalové obcbody vesměs nabízej i luštěniny od ceny 100 (spíše 130) Kč/kg.
Souhrn některých mých ekočlánků:
energetická řešení nevyužívající cyklus uhlíku (CO2): 

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/eid-mubarak-aneb-co-maji-spolecneho-tito-lide

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/prevzato-vyhorele-jaderne-palivo-lze-dale-vyuzit-neni-treba-si-lamat-hlavu-s-ulozisti

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/pak-ze-perpeta-mobile-nejsou

a jak je to vážné s naším ohrožením emisemi CO2: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/summit-v-marrakesi-k-legendam-o-klimatickych-zmenach 

a jak se to má s fosilními palivy: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/ropa-na-kube-cyvoj-fosilnich-paliv-firmou-audi

Ke konopnému programu - o biodegradovatelných plastech konopných: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/biodegradovatelne-plasty-z-konopi

o peletkách: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/peletkovy-podraz-konopny-program

moto: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/co-musi-lide-vedet-eolo-revolucni-auto-077-eur100km-je-fuc-proc a http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/pojedou-bez-stavy

soběstačně a eko:  http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/nekolik-zasadnich-vynalezu-i  a http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/patent-egira-energie-zdarma-kdekoliv-kdykoliv-dokonce-i-v-pousti

o půdě a vodě: - rozšiřovaný: http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/o-pude-vode

David Marenčák o automobilismu a hromadné dopravě: "Guilty pleasure reading:

"Kolik stojí veřejná doprava"

"Miluju tyhle nářky, kdy se zadek z auta přenese k PC, aby jeho majitel vyplodil, kolik stojí veřejná doprava a jak strašně moc na ni doplácí. Takže milí zlatí, veřejná doprava stojí naprostý pakatel proti tomu, kolik nás všechny stojí individuální automobilová doprava, a to i když člověk vůbec nejezdí.

Když to všechno shrneme, tak státní přerozdělování související s automobilismem je srovnatelné s rozpočtem celého důchodového systému.

Chce to trochu vystrčit hlavu z pr****, abyste se k tomuto údaji dopočítali, ale tak to prostě je."
(...)
Automobilismus primárně považuji nikoli za přepravní systém, ale převládající politické uspořádání. 
(...)
Jestli někdy auto mělo být symbolem svobody, tak dnes se svobodným stane ten, kdo svůj život dokáže alespoň částečně odpoutat od každodenní závislosti na autech.
(...)
Já jsem za veřejnou dopravu v podstatě rád. Využívám ji sice jednou za uherák, ale přeci jen je díky ní na silnicích alespoň trochu k hnutí. Kdyby všichni z vlaků a busů přesedli do aut, nedostaneme se nikdo nikam. 
(...)"

( z diskuze pod odkazovaným článkem, když jsem viděl
autora, ani jsem to nečetl, tyhle flašinety znám nazpaměť)

http://dfens-cz.com/kolik-stoji-rodinu-verejna-doprava-ve-…/"

Karel Panuška:

ŠŤASTNÉ A VESELÉ

Vánoce a dárků sháňky,
lyže, parfém, mobil, sáňky.
Dětem hračky, lásku, něhu,
ať na horách hodně sněhu.
Ať nezná svět válek, hladu,
bezdomovci v noci chladu.
Všech odstínů barvy pleti,
ať jsou všude zdravé děti.
V důchodovém je-li věku,
vždy ať úcta ke člověku.
Všem i lidem na noční,
klid, pohodu vánoční.

amiourful
Bioranger, vášnivá sběračka hovínek, z nichž po domácku kuje zlato, správce i pro nefejsbukáře otevřené stránky Alternativní ekonomické školy proti dluhovému otrokářství. Motto: "Pokud vás přesvědčí, že se nic nezmění, tak se také nic změnit nemůže." Stránky jejího hnutí: http://serpentina-bioranger.simplesite.com
Klíčová slova: ekocida, ekologie, kapitalismus

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

klokan

   Děkuji a rovněž Vám přeji radostné prožití těchto svátků.

amiourful

Snad vám nebude vadit, když Vám, pane Moskalíku, popřeji šťastné a veselé! Raději vám   nebudu kazit náladu, kolik statečných a ochotných jsem nalezla, když jsem do polsnacecké sněmovn mailovala svůj podnět k církevním restitucím. 

klokan

   Svátky nezřízeného konzumu, všelijakého obžerství a nesmírného pokrytectví, jedny vánoce následují za druhými, sotva skončí jedny, již začně příprava na druhé naprosto podobné orgie spotřebovávání. Naší ředitelé vesmíru ovšem tyto svátky samozřejmě nezruší, stejně jako budou opečovávat další trvání uměle zavedeného letního času. Lidská blbost by byla nekonečná, kdyby naštěstí příroda trvání lidských parazitů přírody neomezila na trvání pouhých několika milonů oběhů, planety na jejichž povrchu jim umožnila dočasně přežívat, kolem gravitací jim přisouzené hvězdy.   Podobně i tak zvaná hra na ochranu životního prstředí, kterou nám vnucuje hrstka parazitů vládnoucích tohoto času lidstvu, představuje pouhopouhé divadélko k oklamání mas běžných obyvatelů zeměkoule. Průběžně takřka v přímém přenosu, nám dává hrstka nejbohatších a tím nenažranějších parazitů lidstva, že jim nejde ani o přežití jako takového, ale pohopouze o vzrůst jejicj zisku v rámci jejich hesla čím více statků máme tím více jich potřebujeme. Doufejme, že k něčemu budou užitečné  i ty reflexní vestičky, které nám vládnoucí lidská hovada vymyslela k našemu porobení a teď se tento jejich vynález obrací proti nim. Doufejme, že lidstvo jako takové nebude dále ohýbat hřbet před několika zkázonosnými zbohatlíky.